Arabský rituál pití kávy

Arabská džezva a hrnek kávy

V současné době je u nás známý především italský styl pití kávy. Objednáte si kávu, dostanete espresso a to popíjíte a bavíte se s přáteli. Případně přijdete ke kamarádům a ti vám sami nabídnou kávu. Vy ji můžete odmítnou a nic se nestane. Jak ale vypadá arabský kávový rituál? Nabídnutou kávu prakticky nelze odmítnout. Byla by to doslova urážka. Kávu obvykle roznáší člověk, který je obdobou našeho „číšníka“. Tento pán (většinou to totiž bývá muž) má zpravidla nádherně zdobený tác a na něm šálky. Nabídne hostu kávu, ten ji vypije a pokud chce další, tak jen položí šálek na tácek dnem dolů. To je znamení pro „číšníka“, že má hostu nalít další kávu. Pokud však host již další kávu nechce, musí položit onen šálek dnem vzhůru nebo na stranu. To je znamení, že již nemá být šálek znovu naplněn. Pokud západní turisté cestují do arabských zemí, tak to bývá menší problém. Jsou totiž zvyklí prázný šálek postavit klasicky dnem dolů a pak se diví, že jim je káva stále dolévána. Bývají to pak vtipné situace.

Káva s džezvou na tržnici v Turecku
Káva s džezvou na tržnici v Turecku

Jak uvařit pravou arabskou kávu?

Obecně se tvrdí, že zrnková arabská káva je zřejmě jedna z nejsilnějších káv, co se obsahu kofeinu týče. I přesto, že je výrazně silnější, je její chuť stále mnohem lepší, než je chuť klasického „českého turka“.

French press

Čtěte také

Jak na French Press?

Rituál přípravy arabské kávy je nádherný proces, který si zkrátka musíte vychutnat. K přípravě arabské kávy potřebujete džezvu. Dnes již není problém ji sehnat. Dá se běžně objednat například z internetu stejně jako třeba Hario V60 nebo FrenchPress.

Typická džezva na kávu
Typická džezva na kávu

Do džezvy nasypeme velmi jemně namletou kávu a cukr. Káva musí být opravdu velmi jemně namletá. Arabská káva je hodně sladká a s cukrem tedy nemusíme šetřit. Směs cukru a kávy zalijeme studenou vodou. Džezvu postavíme na plotýnku, ideálně s plynovým hořákem. Není to ale podmínka. V arabských zemích se káva připravuje buď na plameni a nebo na žhavém písku. Jakmile obsah vzkypí, džezvu odstavíme a počkáme, až se obsah uklidní. Poté jí postavíme zpět na plotýnku a opět necháme kávu vzkypět. Celý proces zopakujeme ještě dvakrát (takže káva projde tímto procesem celkem třikrát).

Pravá arabská káva je ve většině případů připravována s cukrem a kořením. Používá se skořice, vanilka a kardamom. Káva bez těchto uvedených ingrediencí, včetně cukru, se pije jen při smutečních hostinách. Chuť kardamonu je nezaměnitelná a v některých zemích je do kávy přidáván právě jen kardamon a to v poměrně vysokém množství. Kávu s kardamonem si můžete dát například v Izraeli.

Pravá arabská káva s kardamonem je ve většině případů připravována s cukrem a kořením. Používá se skořice, vanilka a kardamom. Káva bez těchto uvedených ingrediencí, včetně cukru, se pije jen při smutečních hostinách. Chuť kardamonu je nezaměnitelná a v některých zemích je do kávy přidáván právě jen kardamon a to v poměrně vysokém množství. Kávu s kardamonem si můžete dát například v Izraeli.

Příprava arabské kávy s kořením

Do džezvy dáme kávu s kořením (koření dáme podle chuti, chce to vyzkoušet, neexistuje univerzální recept) a cukr v poměru cca 3:1, zalijeme studenou vodou, postavíme na plotnu a čekáme, až káva poprvé vzkypí. Když obsah díky pomalému ohřevu uzavře zúženou část, dochází k nejdůležitější fázi přípravy, pomalé propařování. Jakmile káva vzkypí tak, že už by z džezvy přetekla, odstavíme ji na asi půl minuty a celý proces opakujme dle chuti a potřeby. V arabských zemích s džezvou vždy klepou o stůl, aby si sela káva a koření na dno. Káva by nikdy neměla přijít k varu. Tím bychom zničili její výslednou chuť. S vařící vodou se připravuje pouze pravý český turek.

Díky velmi jemnému mletí, které je pro tento způsob přípravy kávy nutné, se drží sedlina na dně džezvy, takže není třeba kávu filtrovat a můžeme ji pak pohodlně servírovat přímo do šálků bez plovoucích zrnek na hladině. Nápoj takto připravený je navíc také vydatnější a podává se bez mléka, jen se sklenicí vody. Arabové vám ke kávě přinesou ještě kostky cukru.

Hodnocení

Štítky: , ,