Test zrnkové kávy z degustačního balíčku cerstvakava.cz

Test zrnkové kávy z degustačního balíčku cerstvakava.cz

V jednom z předchozích článků jsem popisoval své zkušenosti s objednávkou z e-shopu www.cerstvaka.cz. Mezi produkty, které jsem tam nakupoval, byla mimo jiné zrnková káva. Jednalo se o degustační balíček, který tento e-shop nabízí.

Degustační balíček Čerstvá káva

Degustační balíček obsahuje kávy z prakticky celého světa. Najdete zde celkem 8 druhů káv. Jednotlivé balíčky obsahují 50g zrnkové kávy. V nabídce je pak i luxusně zabalený degustační balíček, který je ideální například jako dárek pro vaše blízké apod.

Obsah balíčku

  • Brazílie Santos, zrnková, 50 g
  • Etiopie Sidamo, zrnková, 50 g
  • Costa Rica Tarrazu, zrnková, 50 g
  • Indie Planta, zrnková, 50 g
  • Kolumbie Supremo, zrnková, 50 g
  • Dominikánská republika Barahona, zrnková, 50 g
  • Guatemala Tres Maria, zrnková, 50 g
  • Keňa Top Masai, zrnková, 50 g

Brazílie Santos

Vyvážená káva, bez náznaku hořkosti a jen s minimální kyselostí, kterou téměř nezaznamenáte. Zajímavostí je oříškovo-čokoládový nádech, který je velmi příjemný a dodává kávě na zajímavosti. Tato káva je vhodná i pro ty, kdo se s kvalitní kávou teprve seznamují. Brazilská káva Santos z balení Čerstvé kávy je lahodná a nemám jí co vytknout. Je to káva, kterou můžete pít opravdu denně.

Etiopie Sidamo

Zrnková káva s ovocnými tóny tóny a nádechem ostružin a bobulovin. Čerstvá káva na svých stránkách uvádí, že Sidamo je královna etiopských káv. Etiopie je mimochodem země, kde se zřejmě jako první začala káva vůbec pražit a připravovat. Etiopská káva Sidamo je jednou z mých favoritek z tohoto degustačního balíčku. Tu chuť si zamilujete a pokud jste příznivci kávy s vyšší aciditiou a ovocnými tóny, tak je tato káva jasnou volbou. Je ideální na filtr a doslova si říká o přípravu na dripperu V60.

Costa Rica Tarrazu

Zrnková káva Costa Rica Tarrazu bývá často označována za jednu z nejkvalitnějších káv na světě. Káva je jemná a přesto je její chuť velmi bohatá. Je to káva, kterou si opravdu vychutnáte – ideální k popíjení s přáteli, ke knížce a nebo jen tak po obědě. Rozhodně od ní nečekejte onen „nakopávací efekt“ rychlého espressa. Já si Costa Rica Tarrazu připravoval pomocí Hario V60. Mnozí tvrdí, že je ideální na French press a pro Moka konvičku. Chuť je jemnější, ne tolik výrazná jako Etiopie a také acidita je mnohem nižší.

Indie Planta

Indická káva Planta z nabídky e-shopu Čerstvá káva sice není připravována metodou monzunování, ale přesto vám nabídne jemnou vůni a plnou kořenitou chuť typickou právě pro tuto oblast. Osobně kávám z Indie příliš neholduji ale tohle bylo milé překvapení, které mi opravdu zachutnalo. Výrazná chuť, která byla tolik odlišná od ostatních vzorků z degustačního balíčku.

Kolumbie Supremo

Kolumbijskou kávu mám velmi rád. Supremo vás zaujme nádherně kořeněným aroma, které doslova „ucítíte až za roh“. Kávu jsem si připravoval na AeroPressu a pomocí Hario V60. Káva má bohatou a smetanovou chuť. Podle recenzí by měla obsahovat i náznaky kyselosti ale ty jsem nezaznamenal.

Dominikánská republika Barahona

Káva Barahona bývá často označovaná jako Santo Domingo Barahona. Tato odrůda pochází totiž právě z provincie Barahona v jihozápadní části Dominikánské republiky. Je považována za nejlepší kávu produkovanou v této zemi a já už vím, proč tomu tak je. Stane se drogou. Za mě asi nejlepší káva z celého degustačního balíčku. Výrazná, plná chuti a přesto jemná. Tuhle kávu si zamilujete „na první šálek“. Opět jsem ji připravovat na AeroPressu a na V60. Z Hario V60 mi chutnala asi o něco víc. Je to káva, kterou musíte vyzkoušet a já osobně jsem si hned objednal větší balení.

Guatemala Tres Maria

Guatemalská káva Tres Maria pochází z regionu Huehuetenango a vyniká svojí plnou chutí. Chuť kávy je lehce sladká a skvěle vyvážená. Guatemalská káva patří mezi ty, které si dopřávám poměrně často – opět ji připravuji jako překapávanou pomocí Hario V60. Acidita je hezky vyrovnaná a tělo je pěkně plné. Tóny ovoce se v kávě rozhodně neztratí a káva je doslova plná chutí.

Keňa Top Masai

Keňa Top Masai je jedna z nejkvalitnějších arabik. Pěstuje se ve vyšších nadmořských výškách, čemuž je připisována její unikátní chuť. Když jsem si ji připravil poprvé, tak jsem byl nadšený ale je zajímavé, že další šálek už mě tolik nezaujal a přišla mi taková „běžná“.

Závěr a hodnocení

Prakticky všechny kávy z degustačního balíčku mě zaujaly a byly zkrátka úžasné. Mou favoritkou je káva Barahona, kterou jsem si okamžitě objednal ve větším balení (spolu s Tres Maria a Tarrazu). Celkově hodnotím kávový degustační balíček velmi kladně. Je to skvělá možnost, jak ochutnat více druhů kávy za cenu více než dobrou. Pokud s kávou začínávat a hledáte možnost, jak ochutnat opravdu velký rozptyl káv, tak je tento degustační balíček kávy jasnou volbou.

Degustační balíček zrnkové kávy z celého světa. Musím říct, že to bylo opravdu milé překvapení – nečekal jsem, že káva bude tak skvělá.

Hodnocení

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*