Jaká voda je pro přípravu kávy nejlepší?

Jaká voda je pro přípravu kávy nejlepší?

Až 98% šálků kávy připravených pomocí některé z alternativních metod přípravy kávy tvoří voda. Z toho vyplývá, že kvalita a složení vody je velmi důležitým faktorem, který ovlivňuje výslednou chuť kávy. Mnoho kávomilců přitom kvalitu vody dost podceňuje a ve výsledku se tím ochuzují o maximální možný požitek z výsledné chuti kávy. Z jakých látek je voda složena a co musíme sledovat při jejím výběru? Na to se pokusíme odpovědět v tomto článku.

TDS (Total Dissolved Solids)

Zkratka TDS nám říká, jaké je množství všech organických a anorganických látek menších než 2 mikrometry, které obsahuje tekutina. Takovými látkami mohou být například fosfáty, dusičnany nebo také sodík. Velmi zjednodušeně můžeme říci, že čím má voda větší obsah TDS, tím je její chuť výraznější a může tak ve výsledku ovlivnit i chuť samotné kávy, kterou s touto vodou připravíme. Měříme ji v miligramech na 1 litr tekutiny. Hodnota TDS kojenecké vody je cca 140 mg / l, ale TDS perlivé minerální vody může být i 2500 mg / l. Zkuste si připravit kávu třeba z takové minerální vody Mattoni a sami ten rozdíl uvidíte – ochutnáte.

Tvrdost vody

Tvrdostí vyjadřujeme množství rozpuštěných minerálů ve vodě. Nejčastěji se jedná o oxid hořečnatý a oxid vápenatý, ale voda obsahuje i jiné další minerály. Podobně jako TDS i tvrdost vody se měří v miligramech na 1 litr tekutiny. Možná jste si všimli, že v rychlovarné konvici se vám po čase tvoří vrstva vodního kamene. To je příklad velmi tvrdé vody. Taková voda bývá často zejména ve městech.

pH

Acidita nebo kyselost. Je to hodnota, která vyjadřuje, zda vodný roztok reaguje kysele nebo zásaditě. Jeho hodnota je odvozena od hustoty vodíkového iontu.

Dokonalá voda na přípravu kávy je následující

TDS: 120 – 140 mg
ph: 7,0
Tvrdost: 70 – 90 mg

Jak si vybrat vhodnou vodu pro přípravu kávy?

Nyní, když už víte, jaké hodnoty u vody sledovat, máte výběr správné vody krapet jednodušší. Voda z kohoutku je na přípravu kávy příliš tvrdá a obsah TDS je na úrovni 500 – 1500 mg / l. Vše samozřejmě závisí, v jakém koutě země žijete, jak máte čisté vodovodní potrubí, jak funguje vaše lokální čistička vod atd. Pokud se jedná o domácnost, tak máme 3 levné možnosti , jak se dostat ke kvalitní vodě, která je vhodná pro přípravu kávy.

1) Filtrační konvice

Tuto formu úpravy vody asi nikomu nemusíme příliš obšírně představovat. Na trhu jsou různí výrobci, takže stačí lehce zagooglit a pak si jen vybrat ideální filtrační konvici. Do konvic se dají vložit různé filtry, které mají různé stupně a možnosti filtrace. Při výběru filtrační konvice byste se měli právě na filtry zaměřit. Nenechte se zmást nízkou cenu konvice, aby vás posléze nezaskočila cena filtrů. Obecně platí, že na filtrační konvici se nevyplatí příliš šetřit – nicméně jde stále o nižší stovky korun.

2) Vodovodní filtry do potrubí

Jedná se o zařízení, které napojíte na přívod studené vody, který vede do vodovodního kohoutku. Funguje na stejné bázi jako filtrační konvice s tím rozdílem, že upravená voda vám vytéká už přímo z kohoutku. Kvalitnější vodovodní filtry lze zakoupit již od 2500Kč.

3) Balená kojenecká voda

Nejvíc se nám osvědčila kojenecká voda. Kojenecká voda má zpravidla velmi dobré složení a ideální TDS. Cena 1 láhve (objem 1,5 litru) je kolem 10Kč, což je skvělý poměr ceny a kvality. Nutno dodat, že tato varianta je nejméně ekologická. Pokud se již pro kojeneckou vodu rozhodnete, tak doporučujeme pořizovat větší balení, například balení 5 litru.

Hodnocení

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*