Většina z nás si život bez kvalitní mleté nebo zrnkové kávy neumí představit. Vydobyla si pozici jednoho z prvních ranních nápojů, je nezaměnitelnou součástí každého správného posezení s přáteli, neobejde se bez ní žádná pracovní porada a jednání. Ve velké míře její povzbuzující účinky využívají studenti zejména ve zkoušekovém období. Kromě toho však patíí mezi ty součásti naší stravy, o jejichž škodlivosti, respektive neškodlivosti, se diskutovalo a diskutuje s velkou intenzitou ještě i dnes.
Proč je káva tak povzbudivá?
Turci o kávě říkali, že je “černochem, který zahání sen”, tedy, že oživuje smysly, zbystřuje pozornost a podněcuje myšlení. Arabové si této vlastnosti kávy prý všimli díky kozám, které s oblibou okusovaly bobule rostliny kávovníku. Projevovaly se pak velmi čile. Od koz k pastýřům není daleko, a tak vyzkoušeli účinek zázračných bobulí i na sobě – a na světě byla káva. Jistě, trvalo nějaký čas, než vznikla káva jako nápoj, který známe dnes.
Odvar z pražených a rozemletých kávových bobů dosahuje povzbudivého účinku především tím, že zvyšuje krevní tlak. Když vypijeme šálek kávy, už o několik vteřin později si můžeme všimnout, že se nám zostřuje zrak a urychluje se myšlení a reflexy. Tyto účinky lze přičíst zvýšenému průtoku krve kapilárními cévami oka a mozku. Tlak krve se přitom zvýší – jeho horní i dolní hranice vzroste asi o deset jednotek / mm rtuťového sloupce /. Proto se pravidelné pití kávy stává skoro nezbytností pro osoby, které mají velmi nízký krevní tlak. Za tuto vlastnost kávy může kofein. Kromě něj však obsahuje káva i celou řadu jiných látek, které ve větší či menší míře ovlivňují lidský organismus.
Hlas těla
Určitě se vám už stalo, že jste po vypití silné kávy, nebo velkého množství kávy, cítili pálení v žaludku, které později přešlo až do bolesti žaludku. Stává se to zejména tehdy, pokud vypijeme kávu nalačno. V těchto případech sami snadno poznáme, že nám káva spíše škodí. Káva působí agresivně na žaludeční stěny, kyseliny, které obsahuje kromě toho urychlují trávení, takže pravidelní ranní kávičkári obvykle nemívají problém se stolicí. Nalačno v časných ranních hodinách však káva skutečně není lékem. Žaludek se probouzí, a aby mohl správně využít po celý den to, co do něj dáme, potřebuje být na proces trávení lehce připraven. Proto jsou velmi důležité snídaně, které by neměly být těžké. Káva se svým vlivem na prázdný ranní žaludek vyrovná hamburgeru nebo hranolkám. Ráno je tedy možné pít kávu s mlékem, které částečně neutralizuje a zjemňuje negativní vlivy kávy na trávicí ústrojí.
I když poslední výzkumy ukazují, že káva není škodlivá, důležitý je především náš zdravotní stav, který je u každého individuální. Proto to, co na jednoho působí dobře – i když je klasifikováno jako neškodné – u jiného může vyvolat problémy. Důležitá je však také kvalita kávy, která ne vždy souvisí s její cenou. Na druhé straně některé druhy zrn, které mohou být považovány za kvalitní, může naše tělo přijímat s většími problémy než jiné. Proto není vzácné, že některé druhy káv, považované všeobecně za kvalitní nám mohou způsobit nepříjemnosti, zatímco jiné ne.