Nejčastější mýty o kávě

Nejčastější mýty o kávě

Káva patří mezi nejstarší nápoje na světě a tak není divu, že za dobu její existence se vynořilo mnoho mýtů a nepravd. V tomto článku zmíníme několik nejčastějších mýtů, které mezi lidmi kolují ve spojitosti s kávou.

1. Káva nás udržuje bdělými a chrání nás před demencí

PRAVDA

Káva udržuje opravdu náš mozek fit. Zvyšuje prokrvení mozku, schopnost reagovat a přijímat informace. Podle jedné americké studie chrání navíc i před demencí.

2. Káva zvyšuje cholesterol

SPORNÉ

Toto tvrzení je pravdivé, ale pouze za určitých podmínek. Filtrovaná a rozpustná káva už totiž neobsahuje mnoho látek zvyšujících cholesterol (kafestol a kahweol). Přes horkou vodu se sice uvolňují, ale filtr je zadrží. Nicméně káva může zvýšit obraz cholesterolu. Podle nizozemské studie až o 10%.

3. Káva snižuje riziko cukrovky

PRAVDA

Týká se to rozšířené cukrovky typu 2 (stařecký diabetes). Několik studií z USA, Japonska a Německa ukazuje, že kdo denně vypije více než 4 šálky kávy, snižuje riziko diabetu téměř o čtvrtinu.

Elektrický mlýnek DeLonghi KG89 skladem a navíc dnes 10.12.2022 za akční cenu.

4. Káva škodí srdci

LEŽ

Právě naopak! 2 – 4 šálky kvalitní kávy denně snižují riziko onemocnění srdce až o 20%. Toto zjistila studia na University Medical Centers v Utrechtu.

5. Káva je dobrá pro játra

PRAVDA

Kdo vypije denně 2 nebo 3 šálky kávy, tak podle studie z Finska minimalizuje riziko zánětu jater způsobené alkoholem až o neuvěřitelných 40%. Při 4 a více šálcích je to až o 80%.

6. Káva chrání před rakovinou

PRAVDA

Ale pozor, ne u všech druhů. Podle studie snižuje káva riziko rakoviny vaječníků, jater a ledvin. Odpovědné za to by měly být látky v kávě kafestol a kahweol, které působí proti tumorům.

7. Káva před sportem pomáhá při hubnutí

PRAVDA

Kofein podporuje látkovou výměnu, spálíte více kalorií. Jeden šálek kávy před sportem předchází bolestem svalů a zvyšuje výdrž.

8. Káva způsobuje impotenci

LEŽ

Brazilští vědci dokázali, že kávičkáři disponují pohyblivějšími spermiemi jako nekávičkáři. A podle studie z Univerzity Michigan mají milovníci kávy i více sexu. Je to možná způsobeno tím, že káva zkrátka dodává lidem víc energie i díky obsahu kofeinu.

9. Káva nás udržuje mladými

SPORNÉ

Přestože izraelští vědci nyní tvrdí, že kofein v malých dávkách zkracuje život, jiné studie dokazují, že káva obsahuje antioxidanty zachycující volné radikály, které odpovídají za proces stárnutí. Takže tak úplně není jisté, zda-li káva pomáhá s omlazovacím procesem a nebo naopak.

10. Káva pomáhá v boji proti celulitidě

SPORNÉ

Topmodelky jako Naomi Campbell nedají dopustit na masáže s kávovou sedlinou. Nanesený kofein posiluje prokrvení, ale zázračná zbraň proti celulitidě to určitě není.

11. Káva chrání před žlučníkovými kameny

PRAVDA

Kdo pravidelně pije kávu, vzácně se mu vytvoří žlučníkové kameny. Prokazuje to dlouholetá studie, kterou podstoupilo více než 80 000 žen. Při 4 šálcích kávy denně snižuje riziko o 25%.

12. Káva zbavuje tělo vody

SPORNÉ

Kofein sice krátkodobě zvyšuje funkci ledvin, přesto je podle německých odborníků rozdíl mezi kávičkáři a nekávičkářmi jen 3% vody.

13. Během těhotenství káva škodí

SPORNÉ

Je to z části pravda. Podle německé společnosti pro výživu pokud těhotná žena vypije do 3 šálků kávy denně, nemá to vliv na nenarozené dítě. To je dovoleno i pro kojící maminky. Větší množství kávy pak ale může v těhotenství škodit.

Hodnocení

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*