Peruánská káva pro pravé kávové gurmány

Peruánská káva pro pravé kávové gurmány

Už jste někdy ochutnali peruánskou kávu? Že ne? Chyba! Peruánská káva je totiž specialitka, kterou ocení zejména zkušenější kávomilci, kteří se chtějí v kávových degustacích posunout zase o krok dál a vyzkoušet nové chutě.

Historie peruánské kávy

V Peru se káva nepěstuje příliš dlouho. Počátky pěstování kávy v Peru sahají někdy do 18. století. Díky tomu, že je v Peru několik typů mikroklimatu, tak i podmínky pro pěstování kávy se velmi různí. V Peru totiž najdeme jak tropické pralesy, tak pouště a chladné horské oblasti. Díky nestabilní politické situaci je podpora větších pěstitelů naprosto minimální a tak se pěstování kávy věnují spíše drobnější pěstitelé.

French press

Čtěte také

Jak na French Press?

Kde se v Peru pěstuje káva?

Peruánská káva pochází převážně z oblastí s teplejším klimatem a mnoho pěstitelů kávy se zabývá také pěstováním kakaa a koky. Koka je totiž v Peru legální a listy koky tu žvýká velká většina obyvatel. I díky tomu se tu káva příliš nechytla. Koka má totiž obdobné, ba spíše lepší, účinky, než káva. A navíc pomáhá lidem zvládat život v drsných podmínkách vyšší nadmořské výšky, kde je méně kyslíku. Tradice žvýkání koky sahá mnoho staletí dozadu. Legendy tvrdí, že i díky koce byli schopní Peruánci zdolávat obrovské vzdálenosti bez jídla – koka totiž zahání pocit hladu.

Ale zpět k peruánské kávě. Pokud by v Peru nastala stabilní ekonomická situace a zlepšila by se i politická situace, tak by Peru zcela jistě patřilo mezi nejvýznamnější producenty kávy na světě. Podmínky pro pěstování kávy jsou tu totiž dokonalé. Amazonský deštný prales, pokrývající část Peru, je místem odkud pochází většina odrůd kávy, která se k nám dostává na pulty prodejen.

Peruánská káva a její chuť

Peruánská arabika je výrazná, lahodná a velmi aromatická. Typická je pro ni také mírné kyselost, která však není na škodu. Ba naopak, dotváří charakter této unikátní kávy a činí ji v mnoha směrech jinou, oproti běžným typům kávy.

Velmi zajímavou odrůdou je káva Peru Tunki. Tato unikátní peruánská káva pochází z plantáží, které najdete v blízkosti známého jezera Titicaca. Zajímavostí je to, že plantáže se nacházejí v nadmořské výšce od 1300 do 1800 metrů. Kávu pěstují místní farmáži bez použití chemických hnojiv. Káva Peru Tunki vyniká svou nezaměnitelnou chutí a pravidelně vyhrává nejrůznější soutěže, zmínit můžeme například Expo Café, ktde byla několikrát po sobě zvolena kávou roku.

Peruánská káva je pěstována s citem k přírodě. Je to káva, kde není cílem získat kvantitu ale kvalitu. Peruánci pěstují kávu v malém a produkce peruánské kávy je mnohem menší, než například produkce brazilské kávy nebo kolumbijské kávy. Peruánská káva rozhodně stojí za vyzkoušení.

Hodnocení

Štítky: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*