Jak se káva zbavuje kofeinu podle firmy Swiss Water (SWP)?

Co jste nevěděli o kávě bez kofeinu?

Průmyslové zbavení kávy kofeinu se poprvé podařilo realizovat v roce 1905 německé společnosti Café HAG. Dnes existuje několik postupů, jak z ještě zelených zrnek kávy vyextrahovat kofein. Na výrobu bezkofeinové kávy používá firma JURA nechemickou metodu, která byla koncem 70. let 20. století vyvinutá švýcarskou společností Swiss Water Decaffeinated Coffee Company.

Elektrický mlýnek DeLonghi KG89 skladem a navíc dnes 14.12.2022 za akční cenu.

První krok spočívá v namočení zrnek do horké vody, dokud se v ní neuvolní kofein a jiné tuhé složky. Zrna z tohoto úvodního stupně se z procesu vyřadí.

Voda obsahující kofein i jiné tuhé složky kávy následně protéká přes filtr tvořený aktivním uhlím, který zachycuje molekuly kofeinu. Pak se do vody zbavené kofeinu přidají nové zrnka kávy. Protože je však tato voda nasycená rozpuštěnými složkami kávy, tentokrát se z ní uvolní pouze kofein, zatímco zbývající chuťové složky v ní zůstanou zachovány. Tento proces se opakuje, dokud se nepodaří odstranit 99,9% kofeinu. Bezkofeinová kávou totiž lze nazývat jedině takovou kávu, která obsahuje už jen maximálně 0,1% kofeinu.

Zrnka se nakonec vysuší, což zajistí, že si zachovají většinu své chuti i vůně. Hlavním negativem tohoto procesu jsou poměrně vysoké náklady, protože kofein vázán aktivním uhlím nelze následně oddělit a zvlášť prodávat. V současnosti používá proces Swiss Water už jen pár továren na světě.

Hodnocení

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*