Jaké množství kávy už je škodlivé?

Předávkování kofeinem

Milujeme kávu a dopřáváme si kávy opravdu dost. Všeho moc ale občas škodí a vědci říkají, že už 400 miligramů kofeinu denně může mít negativní dopad na naše zdraví. To jsou přibližně čtyři šálky kávy denně, což je pro mnohé zcela v pořádku. Vše však závisí na odolnosti jednotlivce, jeho schopnosti vstřebávat kofein a vypořádat se s jeho nadbytkem. Rovněž není šálek jako šálek – některé druhy káv obsahují větší množství kofeinu a některé zase menší.

Je pití kávy škodlivé?

Je pití kávy škodlivé? Obecně lze říci, že ne, pokud se dodrží ono zlaté pravidlo „všeho s mírou“. Jak ale poznám, že množství kávy, které si dopřávám, je už škodlivé? Sledujte sebe a své tělo! Symptomy jsou často prvním upozorněním, že kávy pijete víc, než byste měli. Mezi ty lehčí patří problémy se spaním , nervozita, únava, podrážděnost, problémy s trávením, zrychlený tep či chvění svalů . Tyto symptomy patří k všeobecným a mnohdy nemusí značit pouze nadměrnou konzumaci kofeinu ale například nedostatek hořčíku nebo špatnou životasprávu.

Vážnější problémy přicházejí většinou při dlouhodobé nadměrné konzumaci kávy. Pokud jste tedy vystaveni nadměrnému množství kofeinu během delší doby, můžete pozorovat i nebezpečnější symptomy.

Příznaky předávkování kofeinem

  • úzkost – nadměrné pití kávy způsobuje pocity úzkosti, které mohou vést až k hranicím psychózy, depresím a jiným psychickým problémům.
  • halucinace – jestliže pijete kávy opravdu příliš, můžete zažívat sluchové halucinace, které mnohdy vedou ik zrakovým halucinacím. Studie prokázaly, že už jeden šálek denně navíc může vést k těmto stavům. Pokud jste tedy citlivý, možná byste měli zvážit množství vypité kávy.
  • svalové křeče – každý z nás čas od času pociťuje malé záchvěvy svalů. Tehdy víme, že jsme dnes vypili kávy trochu víc a měli bychom s tím přestat – alespoň na dnes. V nejextrémnějších případech však nadbytečný kofein způsobuje větší svalové křeče a může vést i k selhání srdce.
  • osteoporóza – osteoporóza je charakterizována ztrátou vápníku v kostech, která zapříčiňuje zvětšování pórů v kostech. To vede k řídnutí kostí, činí jejich křehkými a náchylnými na zlomeniny. Mnoho vědců věří, že právě kofein a jeho nadbytek vede k tomuto onemocnění, zejména při jeho dlouhodobém účinku na naše tělo.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*