Cappuccino vs. Latte – jaký je v nich rozdíl a jak je připravit?

Cappuccino vs. Latte - jaký je v nich rozdíl a jak je připravit?

Cappuccino patří mezi oblíbené nápoje, které si dávají především dámy na svých schůzkách s kamarádkami v kavárnách, kde probírají samé životně důležité záležitosti. Taková schůzka se dnes bez cappuccina již snad ani neobejde. Ovšem pak je tu také latte, které je také oblíbeným nápojem mezi kávomilci a v mezi zákazníky kaváren jeho obliba stále více roste. Ale jaký je vlastně mezi těmito dvěma nápoji rozdíl?

Jaký je rozdíl mezi cappucinem a latte?

Pro mnoho lidí jsou cappuccino a latte sladkými nápoji s trochou kávy. Pro milovníky kávy jsou však mnohem více. I když se ingredience obou těchto nápojů mohou prolínat, rozdílů v přípravě a v surovinách je hned několik. V tomto článku si je představíme trochu blíž. A vězte, že pokud byste latte přirovnali ke cappuccinu před milovníkem cappuccina, tak byste si u dotyčného asi vysloužili nehezký výraz v obličeji. Milovníci těchto dobrot v obou nápojích vidí velký rozdíl.

Ingredience – cappuccino vs latte

Základní ingrediencí cappuccina je směs espressa s horkým mlékem a mléčnou pěnou. K tomuto unikátnímu nápoji se často přidávají i různé příchutě či dokonce koření, které mu dodají jedinečnou a originální chuť, vůni či sladkost. Mezi takové doplňkové ingredience můžeme zařadit cukr, ovoce, skořici či dokonce protein nebo strouhanou čokoládu. Na povrchu svého šálku cappuccina najdete přibližně dvoucentimetrovou vrstvu pěny, která je často důvodem jeho konzumace. Šálek na cappuccino by měl mít zaoblené dno. Čato se setkáváme s tím, že hrnek na cappuccino je používán klasický, čajový, což je jakýsi český zvyk. Ale jak se říká, proti gustu…

Na cappuccino se používá převážně káva z Jižní Ameriky, která nemá tak vysokou aciditu, jako např. africká káva. Což samozřejmě neplatí vždy, neberte mě teď za slovo. U cappuccina ale chtějí zákazníci méně kyselou kávu, spíše s tóny oříšků a čokolády. Nicméně, loni jsem se setkal s jednou zajímavostí. V olomoucké kavárně nabízeli cappuccino z nejsilnější kávy na světě Black Insomnia. Beru to jako docela zajímavé zpestření nabídky klasickch cappuccin.

Cibetková káva od ověřeného dodavatele za skvělou cenu. Objednávejte ještě dnes za akční cenu a využijte této nabídky.

Latte je zajímavé tím, že na rozdíl od cappuccina nepotřebuje espresso a může být připraveno za pomoci jakékoliv kávy – tedy i filtrované nebo překapávané kávy. Dokonce existují varianty latte, kde samotná káva chybí a je nahrazena čajem (tzv. chai latte), kakaem nebo čajem matcha. I tyto typy latte rozhodně stojí za vyzkoušení, standardem je však latte připravené z espressa. Právě toto je důvodem zmatku mezi oběma nápoji. Do latte se také přidává mléčná pěna, v Itálii však takovou úpravu najdete jen těžko. Latte bývá podáváno ve sklenici, přičemž sklenice na latte bývá často úzká a vysoká.

Příprava – cappuccino vs latte

Chutné cappuccino a latte si můžete jednoduše připravit i doma. I když je příprava podobná, v některých bodech se liší a právě to odděluje tyto dva dokonalé nápoje. Pro přípravu cappucina budete potřebovat stroj na espresso. Ideální cappucino má objem 150ml, z toho je 25ml espresso a 85ml mléko. O zbytek se postará pěna. Nejprve nalijte studené mléko do napěňovače mléka nebo do konvičky pro parní trysku a naplňte ji do třetiny. Pokud máte kávovar s parní tryskou, tak vypusťte páru, čímž odstraníte zbytkovou vodu. Parní paličku ponořte do džbánu a spusťte trysku. Pěna bude narůstat – špičku však musíte držet ponořenou a nakloněnou. Mléko spařte, dokud nedosáhne 65 stupňů a zdvojnásobí svůj objem. Získáte tak mléčnou pěnu , kterou později použijete na výrobu cappuccina.

Do hrnku nebo šálku na cappuccino připravte espresso za pomoci espresso kávovaru. Mléčnou pěnu nalijte na espresso tak, že začnete od středu šálku a kruhovým pohybem pokračujte až k jeho kraji. Vaše cappuccino je připraveno a můžete si ho doplnit o oblíbené ingredience, kterými je například skořice nebo semínka vanilky.

Základem latte bude silná káva nebo espresso – záleží na vašem výběru. Zkusit však postupně můžete všechny druhy. Mléko nalijte do poloviny nádoby nebo šejkru který můžete uzavřít. Šejkujte ho co nejsilněji dokud nezdvojnásobí svůj objem. Mléko ohřejte v mikrovlnné troubě, přibližně po dobu přibližně 30 sekund. Pěna by měla vyjít na povrch.

Teplé mléko nalijte do své silné kávy nebo espressa, na vrch sklenice přidejte co nejvíce mléčné pěny a chutné latte máte hotové!

Podělte se s námi do komentářů o své tipy a triky na přípravu cappuccina nebo latte.

Štítky: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*