O zelené kávě už jste možná někdy slyšeli nebo četli. Říká se o ní, že je mnohem zdravější než ta hnědá. Ale je tomu skutečně tak?
Zázračně po ní zhubnete, je skvělým životabudičem a ochrání vás před všemožnými nemocemi, vysokým tlakem i mozkovou příhodou. Co z toho je pravda? Všechno, nebo nic? Pojďme se zelené kávě podívat na zoubek.
Káva, která chutná jako čaj
Zelená káva není žádný speciální druh kávy, jde o obyčejná kávová zrna typu arabica, jen s tím rozdílem, že nejsou upražená. Pražením se totiž kávová zrna mění ze zelené barvy na skořicově hnědou, tmavě hnědou a nakonec se zbarví do finální téměř černé barvy.Rozdíl mezi kávami však není jen v barvě, ale také v chuti. Ochutnáte-li zelenou kávu, zjistíte, že po klasické kávě příliš nechutná. Když ji namelete a spaříte horkou vodou, chutná spíše jako zelený čaj než káva, na kterou jste zvyklí. A to především díky velkému množství antioxidantů.
Čtěte také
Jak na French Press?
Vědeckým výzkumům můžeme věřit
Díky tomu, že zelená káva neprošla vysokou teplotou, měla by mít i více tělu prospěšných látek než ta klasická tmavě hnědá (černá). Tyto látky se nazývají fenolické sloučeniny, mezi které například patří i kyselina chlorogenová, která pomáhá při štěpení škrobu na cukry a rovněž posiluje schopnost vstřebávat cukr ze škrobu. K čemu je však tento proces dobrý? Například k rychlejšímu spalování a tedy k hubnutí. Na toto téma samozřejmě vzniklo i několik vědeckých výzkumů. Ty měly za úkol zjistit, jaký vliv má kofein na spalování tuků. A to zejména před cvičením. Vědci dokázali, že s největší pravděpodobností kofein na redukci váhy vliv má. A dokonce prokazatelně snižuje chuť k jídlu. Tudíž zelená káva našemu organismu jednoznačně prospívá.
Co jí kazí pověst?
Proč se ale o zelené kávě píše tolik článků, které jí kazí dobrou pověst? Především proto, že existuje mnoho internetových diskuzí, v nichž si lidé stěžují, že nefunguje a že jsou její pozitivní účinky, byť podpořené nesčetnými vědeckými výzkumy, jeden velký podvod. Existují totiž firmy, které prodávají pod pojmem zelená káva něco, co zelená káva v žádném případě není. Kupujete-li kávu přes internet, důležité je si ověřit, zdali se skutečně jedná o pravou zelenou kávu. To poznáte mimo jiné i podle toho, že nese informace o obsahu kyseliny chlorogenové, která je označována jako CGA 800.
Zelená káva se u nás prodává jako klasická zrnková káva, káva mletá nebo také jako extrakt v kapslích či tabletách. I když se může zdát extrakt ze zelené kávy jako slabá náhražka klasické kávy, nemusíte mít obavy. Účinky má naprosto stejné, pohlídáte-li si její složení a nenaletíte-li podvodníkům. Navíc ji takto mohou užívat i ti, kterýmkávaani zelený čaj nechutná.
Jak si kávu připravit?
Chcete si kávu připravit sami doma? Pak si kupte buď rovnou namletou, nebo si ji v mlýnku na kávu nejprve najemno namelte. V tomto případě je však vhodné kávová zrna v první řadě namočit na dvě až tři hodiny ve vlažné vodě, díky tomu budou měkčí. Zelená zrna jsou totiž mnohem tvrdší než ta hnědá či černá, proto by šla špatné mlít. Následně použijte přístroj zvanýfrenchpress,v němž se káva po pěti minutách zalije horkou vodou a pak se přes sítko vzniklá sedlinastlačí ke dnu. Na jeden šálek budete potřebovat zhruba 7 gramů kávy, což jsou zhruba dvě zarovnané čajové lžičky. Samozřejmě si do kávy můžete přidat mléko, avšak berte v potaz, že mléko snižuje účinek kyseliny chlorogenové zhruba o čtvrtinu.
A výsledek je….?
Všechno nasvědčuje tomu, že zelená káva je skutečně našemu tělu prospěšná. Pomáhá nám zhubnout, ovšem pouze za předpokladu, že žijeme zdravým životním stylem. Dokonce je potvrzeno i to, že snižuje tlak a pomáhá správné funkci mozku. Jen musí jít o skutečnou zelenou kávu, nikoliv její náhražku, kterých je plný internet.