Arabica vs. Robusta aneb poznáte rozdíl?

Arabica vs. Robusta aneb poznáte rozdíl?

Světový trh s kávou ovládají dva druhy – Arabica a Robusta. První jmenovaný se těší o něco větší oblibě, oba druhy však mají své zásadní postavení v konzumaci tohoto zázračného nápoje. Každý milovník kávy si najde to, co mu vyhovuje nejvíce. Experimentovat se však vždy vyplatí a pokud ještě nemáte zkušenosti s Robustou (a nebo Arabicou), tak rozhodně stojí za vyzkoušení. Existuje mezi nimi několik rozdílů a tím nejdůležitějším je jejich chuť.

Proč je káva Arabica oblíbenější?

Je to právě kvůli její chuti, která je ovocnější a sladší oproti Robustě. Většina konzumentů kávy tedy pije Arabicu, Robusta je ale také populární a to zejména v Asii. Zrna Robusty jsou hořčí a kyselejší, přesto si však najdou cestu do espress či silnějších typů kávy. Pokud milujete silnější a výraznější chuť s vyšším obsahem kofeinu, tento druh bude vaší volbou.

Velmi oblíbená je Robusta ve Vietnamu, který je zároveň druhým největším vývozcem kávy na světě. Robustě se zde dařilo a tak ji místní začali pěstovat ve velkém. Navíc si Vietnamci vymysleli skvělý způsob přípravy této kávy, který spočívá ve filtraci přes zařízení jménem Phin. Slovo filtrace není úplně tak přesné, protože zařízení vlastně neobsahuje filtr ale jakýsi malý cedník nebo sítko. Káva tak do šálku překapává. Vietnamci navíc kávu pijí silně slazenou kondenzovaným mlékem a dopřávají si ji také ochlazenou kostkami ledu. Jsou to velcí milovníci kávy a za den zvládnou i několik šálků této kofeinové a kalorické bomby.

Arabica se díky vyššímu obsahu cukru využívá ve většině kávových nápojů po celém světě. Opravdu kvalitní zrna Robusty se však chutí vyrovnají i Arabice a mnohdy ji dokonce překonávají.

Rozdíl v chuti mezi kávou Arabica a Robusta

Chuťové rozdíly mezi oběma druhy jsou způsobeny zejména obsahem živin ve struktuře jednotlivých zrn. káva Arabica a Robusta obsahují rozdílné množství minerálů a dalších chemických prvků. Robusta například obsahuje 2.7% kofeinu, což je ve srovnání s 1.5% obsahu kávy Arabica téměř dvojnásobek. Právě to je důvodem její hořčí chuti. Pokud tedy chcete opravdu silnou šálek kávy na nastartování dne, Robusta je ideálním řešením, které vás nakopne. Robusta vede i v obsahu antioxidantů, které tvoří 7-10% její struktury, zatímco Arabica se může pochlubit obsahem ve výši 5-8%.

Káva Arabica však obsahuje až o 60% více lipidů a skoro dvojnásobek přírodních cukrů, díky čemuž je její chuť většině lidí příjemnější az toho důvodu je na špičce celosvětové konzumace kávy.

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*