Jak na french press?

French press

Máte rádi dobrou kávu? Chodíte často do kavárny ale rádi byste si skvělou kávu dopřáli i doma? Pak je tu právě pro vás kávové udělátko jménem french press. French press je zřejmě nejrozšířenějším domácím „kávovarem“ na světě. Díky rychlé a jednoduché přípravě kávy si jej oblíbily miliony lidí po celém světě. Pojďte se s námi podívat na french press trochu podrobněji.

Historie french pressu

Jak už název napovídá, french press má své kořeny ve Francii. Abychom byli přesnější, tak předchůzce dnešního french pressu. Ten spatřil světlo světa poprvé v roce 1852 a jednalo se tehdy o celokovové zařízení. Na svědomí jej měli pánové Mayera a Delforgeala. Tento pradědeček našich french pressů však nebyl úplně dokonalý. Díky tomu, že v něm nebylo možné příliš dobře filtrovat kávu, tak ani káva nebyla příliš chutná. A proto si na své místo na výslunní musel ještě chvíli počkat.

Je to zvláštní ale finální podobu french pressu dodal až Ital. Stejně jako Moka konvička pochází z Itálie, tak i dnešní french press mají tedy na svědomí Italové. Italským designér Attilio Calimanim si totiž v roce 1929 nechal patentovat nový design, který je prakticky stejný, jako mají dnešní french pressy. Toto nové zařízení již fungovalo skvěle a káva z něj byla opravdu výborná. Navíc díky tomu, že Italové mají zkrátka cit pro design, tak byl nový french press i perfektním designovým doplňkem každé kuchyně. Díky tomu se french press rozšířil po celém světě a zamilovaly si jej miliony lidí.

Pro french press v té době vznikala nejrůznější označení a pojmenování. Můžeme se setkat s francouzským označením cafetière, které znamená kávovar. Je to však poněkud zavádějící, protože kávovar to ve skutečnosti není – kávu v něm nevaříme. Další francouzské označení je сafetière à piston, což znamená kávovar s pístem. Francouzi si nejspíš libují v podivných jménech. Zabrousit ale můžeme i do angličtiny, která má pro french press již poněkud lidovější označení, jako je press pot, coffee plunger a coffee press.

Vybíráme french press

Možná jste již zabrousili na stránky e-shopu a zjistili jste, že french pressů je mnoho. Je to asi nejrozšířenější domácí zařízení na přípravu kávy. Díky nižší ceně a jednoduché přípravě se není co divit. Jaký ale vybrat typ a hlavně jakou velikost?

Kolik kávy pijete a pro kolik lidí ji připravujete?

Tohle je asi ta nejdůležitější otázka – pro kolik lidí kávu připravujete a nebo kolik kávy průměrně pijete? Podle toho totiž vyberete velikost french pressu. Kolik kávy vypijete? Nejčastěji se pije v šálcích o objemu kolem 100 ml. Zpravidla se tak jeví ideální french press o objemu 0,35 l, který vyjde na cca 3 šálky. Můžete si tak dopřát kávu 3x a nebo ji nabídnout partnerovi. Pokud k vám často chodí návštěvy, ta volte větší french press o objemu 1 l. Ten pak vyjde na cca 8-9 šálků.

Chystáte se na cesty a chcete brát french press sebou? jezdíte po horách a milujete, když si můžete dát dobrou kávu opravdu kdekoliv? Na cestování je ideální nerez konvička, místo skleněné verze. Nerezový french press je skvělý parťák na cesty a nemusíte se o ni tolik bát – vydrží toho dost.

Šetřit se nevyplatí

Pokud koupíte levnější french press v supermaketu, tak se zpravidla připravíte o možnost nákupu náhradních dílů, jako je sítko apod. Také materiál nebývá tak kvalitní, takže vydrží méně. Doporučujeme připlatit stovku nebo dvě a koupit si značkový kvalitní french press.

French press se stane designovým doplňkem kuchyně
French press se stane designovým doplňkem kuchyně

Proč je káva z french pressu tak dobrá?

Svou oblíbenost získal french press nejen díky designu a jednoduchému procesu přípravy kávy. Získal ji ale také především díky úžasné chuti kávy, kterou s ním připravíte. Čím to je, že je káva z něj tak dobrá? French press funguje na jednoduchém principu louhování a následné filtraci mleté kávy. A jak se říká, v jednoduchosti je krása. Mnohé druhy kávy právě díky french pressu a jeho principu filtrace a louhování rozvinou dokonale svou chuť. V šálku sice můžete najít malé kousky kávové sedliny ale chuť je vždy plná a krémová.

Návod na přípravu kávy ve french pressu

Postup přípravy kávy ve french pressu je jednoduchý a rychlý. Je to podobná rychlovka, jako například káva z chemexu. Pokud hledáte poněkud zdlouhavější proces přípravy kávy, tak doporučujeme mrknout na vacuum pot.

Pro přípravu kávy ve french pressu je ideální používat kávu namletou pro tento účel. Většinou stačí v kavárně říct, že chcete kávu namlet „na french press“. Káva je pak o něco více hrubší.

  1. Předehřejte si skleněnou nádobu french pressu – můžete ji do ní nalít horkou vodu a zase ji vylít.
  2. Do této předehřáté nádoby pak nasypte namletou kávu.
  3. Kávu zalijte horkou vodou – měla by být téměř vařící. Já používám filtrovanou vodu.
  4. Kávu v konvičce promíchejte a přiklopte vrchní částí s filtrem tak, aby filtr french pressu sjel pod kávovou krustu vytvořenou na hladině.
  5. Počkejte 3 minuty a píst se sítkem jemně stlačte ke dnu. Píst tlačte dolů jemně a pomalu, aby káva tlakem nevyjela ven z konvičky a nepopálila vás.
  6. Jakmile je píst stlačen dolů, tak je káva připravená k podávání. Kávu z konvičky rozléváme buď do šálků  a nebo ji přelejeme do další konvičky, aby se již nelouhovala v konvičce se zbylou sedlinou.

Štítky:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*