Je bezpečné pít kávu během těhotenství?

Kofein je stimulant, který umí člověka pořádně nakopnout. Mezi jeho nejznámější účinky patří právě ona schopnost „zahnat únavu“. A jak je známo, káva obsahuje kofein a někteří lidé ji pijí právě pro její stimulující účinky.

Zatímco kofein je považován za bezpečný pro běžnou populaci, lékaři doporučují omezit příjem kofeinu během těhotenství. Nicméně, omezit neznamená, že byste nesměli kofein, potažmo kávu, pít vůbec. V tomto článku se podíváme na to, kolik kávy si během těhotenství smíte dopřát.

Je kofein škodlivý pro lidský organismus?

Na většinu lidí má kofein příznivé účinky. Povzbudí, zažene únavu, navodí lepší náladu a člověk se pak hned cítí lépe. Pokud je navíc zdrojem kofeinu káva, tak je požitek z kofeinu obohacen o výbornou chuť a příjemný zážitek z jejího popíjení.

A jak je to s kofeinem a jeho škodlivostí na lidský organismus? Kofein prakticky zabraňuje spánku, zlepšuje soustředěnost a stimuluje lidské tělo k dalším výkonům. Těchto zajímavých účinků si všimla i věda a zdravotnictví. Brzy tak našel kofein uplatnění právě ve zdravotnictví a stal se součástí mnoha léků a potravinových doplňků. Pokud to s kávou tedy člověk nepřehání, tak žádné potíže způsobené užíváním kofeinu nikomu nehrozí. Samozřejmě se najdou vyjímky, například lidé, kteří trpí problémy se srdcem a tlakem. Ale současně jsou případy, kdy je kofein zdraví prospěšný.

Výhody kávy a kofeinu

  • Kofein prokazatelně zlepšuje schopnost soustředění.
  • Výzkum ukazuje, že kofein stimuluje lidský mozek a centrální nervový systém, což může pomoci zůstat déle vzhůru a zvýšit bdělost.
  • Může být také účinný při léčbě bolestí hlavy, když je kombinován s léky proti bolesti, jako je acetaminofen.
  • Některé kofeinové nápoje navíc obsahují antioxidanty, prospěšné sloučeniny, které mohou chránit vaše buňky před poškozením, snižují zánět a odvracejí chronické choroby.
  • Některé druhy kávy mají vysoký obsah antioxidantů.

Možná rizika spojená s kofeinem

  • Výzkum naznačuje, že příjem kofeinu vyšší než 200 mg denně může zvýšit riziko potratu.
French press

Čtěte také

Jak na French Press?

Doporučení během těhotenství

Lékaři doporučují omezit příjem kofeinu na 200 mg nebo méně, pokud je žena těhotná nebo se snaží otěhotnět.

V závislosti na typu a způsobu přípravy to odpovídá přibližně 1–3 šálkům (200–580 ml) kávy nebo přibližně 2–4 šálkům (240–960 ml) vařeného čaje denně. Ano, čaj může v závislosti na druh obsahovat také kofein.

Doporučuje se vyhýbat především energetickým nápojům a to úplně během těhotenství. Kromě kofeinu energetické nápoje totiž obvykle obsahují velká množství přidaných cukrů nebo umělých sladidel, kterým chybí nutriční hodnota. Obsahují také různé byliny, jako je ženšen, které jsou pro těhotné ženy považovány za nebezpečné. Jiné byliny používané v energetických nápojích nebyly dostatečně zkoumány z hlediska jejich bezpečnosti během těhotenství.

Kromě toho by se žena během těhotenství měla vyhýbat některým bylinkovým čajům, včetně těch, které se vyrábějí s kořenem čekanky, kořenem lékořice nebo šalvěje.

Jak je to s tím čajem?

Následující bylinné čaje byly shledány jako bezpečné během těhotenství:

  • Kořen zázvoru
  • Máta peprná
  • Červený malinový list (omezte příjem na 1 šálek denně během prvního trimestru)
  • Meduňka

Stejně jako u jakéhokoli rostlinného léčiva je dobré se poradit se svým lékařem před pitím bylinných čajů v těhotenství.

Doporučení

V průběhu těhotenství omezte kofein na méně než 200 mg denně a vyhněte se energetickým nápojům úplně. Některé bylinné čaje mohou být bezpečné k pití, ale vždy je nejlepší se nejprve poradit s lékařem.

Obsah kofeinu v oblíbených nápojích

Káva, čaje, nealkoholické nápoje , energetické nápoje a jiné nápoje obsahují různá množství kofeinu.

Zde je seznam obsahu kofeinu v některých běžných nápojích

  • Káva: 60–200 mg (240 ml)
  • Espresso: 30–50 mg (30 ml)
  • Energetické nápoje: 50–160 mg (240 ml)
  • Zelený čaj: 20–120 mg (240 ml)
  • Kakaový nápoj: 3–32 mg (240 ml)
  • Čokoládové mléko: 2–7 mg (240 ml)
  • Káva bez kofeinu: 2–4 mg (240 ml)

Všimněte si, že kofein se také nachází v některých potravinách. Například čokoláda může obsahovat 1–35 mg kofeinu na 28 gramů. Hořká čokoláda má obvykle vyšší koncentrace.

Některé léky, jako jsou léky proti bolesti, mohou navíc obsahovat kofein a často se přidávají do doplňků, jako jsou prášky na hubnutí a směsi před tréninkem – tzv. nakopávače.

Nezapomeňte se poradit se svým lékařem, pokud máte obavy o obsah kofeinu ve vaší stravě.

Sečteno a podtrženo

Kofein je celosvětově oblíbený. Ukázalo se, že zlidem dodává energii, zlepšuje soustředění a dokonce zmírňuje bolesti hlavy.

Většina odborníků souhlasí s tím, že kofein je bezpečný během těhotenství, pokud je omezen na 200 mg nebo méně za den. To odpovídá asi 1–3 šálkům (200–580 ml) kávy nebo 2–4 šálkům (540–960 ml) kofeinového čaje.

Hodnocení

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*