Káva s proteinem je skvělý doplněk stravy pro sportovce a milovníky fitness

Káva s proteinem je skvělý doplněk stravy pro sportovce a milovníky fitness

Káva patří mezi mimořádně oblíbené nápoje, kterým holduje velká část populace. Vždyť to dobře znáte určitě i vy. Ráno potřebujete nakopnout, tak si dáte jeden šálek a svět je hned mnohem hezčí. Pokud patříte mezi vrcholové sportovce, pravděpodobně si stravu zpestřujete často i proteinovými doplňky, které fyzicky unavenému tělu dodají potřebné živiny, především pak tolik důležité bílkoviny. A už vás někdy napadlo, že byste mohli tyto dva doplňky stravy spojit?

Ať už jste nad tím uvažovali nebo ne, nebudeme vás napínat a rovnou prozradíme, že káva s proteinem jako hotový produkt skutečně existuje a dostupná je i na českém trhu. Někteří sportovci si dokonce tuto kombinaci sami mixují a připravují si své vlastní kofeinové proteiny. Stačí si vlastně jen uvařit kávu, počkat až vychladne a přidat ji do proteionového nápoje. Ovšem to je poměrně zdlouhavý proces, na který nemá úplně každý čas. A tak se objevily instantní proteionové kávy. Stačí rychlá objednávka a brzy si kávu s proteinem můžete vychutnávat. Tato kombinace si v celosvětovém měřítku získala poměrně značnou popularitu, která nadále roste.

Protein i káva mají mnoho pozitivních účinků

Je zřejmé, že pro sportovce je protein enormně důležitý. Svalům pomáhá růst, pomáhá udržovat svalovou hmotu, ale kromě toho pomáhá i s regenerací. Káva zase dokáže nastartovat metabolismus, velmi rychle dodá energii, zmírní svalovou bolest a pomůže i lépe se koncentrovat na cvičení.

Pokud tedy protein a kávu smícháme do jednoho celku, získáme značné množství pozitiv. Zní to skvěle, co vy na to? Na výběr máte ze dvou možností: buď si tento nápoj můžete připravit sami doma (sportovcům doporučujeme používat pouze kvalitní kávu), nebo si tento nápoj můžete zakoupit.

Kolik proteinu obsahuje samotná káva?

Téměř žádný. V zrnkách jako takových je podíl kávy minimální, podle Wikipedie jde jen o 0,1 gramu na sto gramů, tedy o jedno promile. Podle jiných zdrojů může být proteinu v kávě teoreticky i víc, ale těch 0,21 až 0,28 gramu na šálek je tak či tak zanedbatelné množství.

Pokud se někdo věnuje posilování, případně amatérské kulturistice, potřeboval by za den přijmout až dva gramy proteinů, tedy bílkovin, na každý kilogram váhy. Zrnková káva je tedy v oblasti obsahu bílkovin skutečně nepatrným podílníkem.

Pochopitelně, že pokud si dáme kávu s mlékem, případně latté, tak množství proteinu v ní stoupne. V jednom decilitru mléka je přibližně 3,4 gramu proteinu, což však znamená, že ani takto ochucenou kávou žádné zázraky neuděláme a protein zkrátka musíme suplementovat.

Káva nezhoršuje vstřebávání proteinu

Uživatelům proteinu jde o to, aby se do těla dostal v co největší míře – jinak řečeno, aby ho tělo dokázalo absorbovat, respektive vstřebat. Spekulace o tom, že káva absorpci zhoršuje, se nepotvrdily a nejsou tedy založeny na pravdivém základě.

Kofein, který se nachází v kávě, naopak člověku pomůže nakopnout a tělo či mysl se dokáže relativně rychle nastartovat. O jejích pozitivních vlastnostech jsme psali už několikrát.

Při vlastní přípravě použijte vychlazenou kávu

Pokud jste uživateli proteinu, určitě jste ho už zkoušeli aplikovat různými způsoby. Buď si ho namixovat s vodou nebo s mlékem, ale přidat jej můžete i k cereáliím a nebo do jogurtu.

Pochopitelně, že práškový protein můžete přidat i do kávy, případně kávu zkombinovat již s proteinem promíchaným s mlékem. To vše podle vlastní chuti. Je však třeba upozornit, že míchání proteinu s teplou kávou nemusí dopadnout dobře a proto je třeba ji nejprve nechat vychladit. Mnoho sportovců věří tomu, že tepelná úprava proteinu ničí jeho účinek a snižuje obsah bílkovin. Nehledě na možné zažívací potíže.

Nechutná vám káva bez mléka a cukru?

Mnozí to jistě dobře znáte. Když si dáte čistou kávu, není to pro vás to pravé ořechové a neumíte si ji ve výsledku ani naplno vychutnat. Potřebujete ji „vylepšit“ o mléko či cukr, avšak tím pádem výrazně stoupá počet kalorií, které do těla dostanete a hlavně cukr rozhodně není ideálním kamarádem sportovců.

Pokud však kávu smícháte s proteinem, bude vám chutnat i bez dodatečného cukru. Stačí si vybrat vhodnou příchuť, kterých je na trhu obrovské množství. Určitě si najdete takovou, která bude vyhovovat právě vašim chuťovým pohárkům.

Káva s proteinem pomáhá zastavit proces ztráty svalové hmoty

Stárnutí způsobuje i nepříjemnou skutečnost, že člověk přichází o svalovou hmotu a tělo ji nahrazuje větším množstvím tuku, což následně vyvolává zdravotní komplikace, vede k obezitě či zvýšení krevního tlaku.

Dobrá zpráva je ta, že díky kombinování kávy s proteinem, ale pochopitelně i díky ideálně nastavené stravě a potřebnému cvičení, dokážete odbourávání svalů zpomalit, případně úplně zastavit nebo dokonce nakopnout opačný proces, tedy tvorbu svalové hmoty.

Určitě si však dejte záležet na tom, abyste vsadili na kvalitní kávu a rovněž na kvalitní protein.

Káva s proteinem pomáhá hubnout

Jak jsme psali již výše, jednou z pozitivních vlastností kávy je schopnost nastartovat metabolismus a pomoci tak s hubnutím. Problémy s nadváhou má dnes velké množství lidí a dát nějaké to kilo dolů se hodí téměř každému.

Káva s proteinem nepomáhá pouze se zrychlením metabolismu, ale mírně potlačuje i chuť k jídlu, díky čemuž přirozeně snížíte svůj denní kalorický příjem.

Pokud si kávu s proteinem dáte před cvičením (ideálně 30 až 60 minut), o něco zvýšíte svůj fyzický výkon, což má automaticky vliv na množství spálených kalorií. Samozřejmě si kávu s proteinem můžete dopřát i po samotném cvičení. Tím dodáte tělu živiny a kofein, který zase pomůže v boji s únavou. Protein navíc obsahuje aminokyseliny, které pomáhají s lepší regenerací svalů. Kvalitní regenerace je základem úspěchu.

Káva s proteinem pomáhá srdci

Kardiovaskulární problémy jsou dnes časté na celém světě, infarkty připraví o život obrovské množství lidí. O tom, že káva pomáhá snižovat riziko vzniku srdečně-cévních chorob jsme již psali, avšak velmi dobrý je v tomto směru i kvalitní protein.

Studie realizovaná v roce 2010 ukázala, že pokud si denně dáte 54 gramů syrovátkového proteinu (whey protein), snížíte množství cholesterolu, který se ve vašem těle nachází, a to hlavně LDL cholesterolu, přičemž ten je hlavním faktorem způsobujícím infarkty a jiné kardiovaskulární problémy.

Káva s proteinem se může postarat o snížení krevního tlaku, zlepšení cirkulace krve, o zpomalení odumírání srdečních buněk, ale také o snížení množství špatného cholesterolu.

Všeho moc škodí

Na závěr musíme zmínit i známý výraz „všeho moc škodí“. Platí to o kávě, o proteinu a rovněž o jejich vzájemné kombinaci.

Pokud byste si dali hodně kávy, srdce by se vám pořádně rozbušilo, mohlo by se dostavit zarudnutí či třes. Předávkování kofeinem není nic příjemného a pokud vás postihne, tak může trvat i několik hodin. Babské rady tvrdí, že k neutralizaci lze použít mléko a nebo banán. Ale lepší je nepokoušet štěstí a držet se rozumných dávek.

A pokud byste to přehnali s proteinem, mohli by se dostavit zažívací potíže, průjem, plynatost, ale klidně i zácpa a další nepříjemnosti. I proto třeba tento produkt užívat s mírou. Nadbytek bílkovin ve výsledku může být kontraproduktivní.

Hodnocení

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*