Pro milovníky kávy a cestovatele: Nejlepší suvenýr z Bali je cibetková káva

Pro milovníky kávy a cestovatele: Nejlepší suvenýr z Bali je cibetková káva

Přátelé, tyto řádky se mi nepíší úplně snadno v souvislosti se situací, kterou momentálně díky koroně zažíváme. S cestováním máme zatím tak trochu útrum ale pevně věřím, že se to změní a že opět budeme moci vyrazit někam za exotikou. Snad ještě do konce roku se ona restriktivní nařízení zvolní a my se zase vrátíme do normálu. A pokud tomu tak bude, tak si možná mnozí z vás zaletí na Bali už začátkem roku 2021.

Bali je ráj! Proč? Protože co může být lepší, než spojit exotickou dovolenou na krásných plážích s poznáváním chrámů a divoké přírody? Pokud byste k tomu chtěli ochutnat i jednu z nejslavnějších káv na světě, cíl vaší cesty je jasný a dovolenou na Bali si užijete na maximum.

Cibetkovou kávu provází pověst „luxusního vrcholu“ na poli zrnkové kávy. Když se rozhodnete prozkoumat ostrov Bali, často narazíte na tabule s označením Coffee Luwak, případně Kopi Luwak. Jsou to kávové farmy, na kterých se pěstuje káva a chovají cibetky (Luwak = cibetka). Cibetky jsou malá zvířátka podobná přerostlé veverce nebo fretce žijící v korunách stromů. Primárně se živí dužnatým ovocem, ale nepohrdnou ani kávovými zrny, která však nejsou schopna celá strávit a nakonec jejich pecky vyloučí ve výkalech. A to je právě ona slavná cibetková káva.

Bali láká nejen na pláže ale také na chrámy a nádhernou přírodu

Každá chutná jinak

Na první pohled tento proces vzniku nejlepší kávy na světě nezní příliš lákavě. Cibetky si však vybírají ty nejlepší a nejkvalitnější plody, které v jejich těle projdou fermentací. Podle odborníků právě toto zpracování zvýrazňuje chuť kávy. Vyloučená kávová zrna se následně sbírají na plantážích. Namáhavá ruční práce je jedním z důvodů, proč je cibetková káva tak drahá. Logicky ani množství posbíraných zrn není nijak vysoké – vždyť cibetky nemohou nonstop jíst kávové plody a počet cibetek na plantážích také není neomezený. Následně se kávová zrna zpracují úplně stejně, jako jiná kávová zrna – očistí se a upraží. Důležité při výrobě je odhadnout správný čas pražení, aby kávová zrna neztratila jemnou chuť a aroma. Obecně se cibetková káva praží spíše na světlejší výslednou podobu kávových zrn ale není to tak vždy. Záleží na oblastech, odrůdě kávy, tradici atd.

Chuť kávy z jednotlivých farem se většinou liší, jelikož každý farmář pěstuje jiný typ kávy. Během dovolené na Bali jich určitě stihnete navštívit hned několik a na vlastní kůži si tak otestujete, která káva vám chutná nejvíce. Nezapomeňte ji pak přivézt s sebou jako dárek pro někoho, kdo ji dokáže ocenit.

Jak si vybrat tu správnou cibetkovou kávu?

Cibetková káva je mnohonásobně dražší než tradiční zrnková káva. Přesto milovníci kávy neváhají zaplatit i vyšší cenu, aby si mohli dopřát nezaměnitelnou chuť tohoto skvostu. V současnosti je tak populární, že se z tradičního pěstování a přípravy stává komerční záležitost. Mnozí majitelé kávových farem odchytávají cibetky žijící ve volné přírodě a zavírají je na své plantáže, aby zvýšili zisk. Na druhé straně je množství farem zapojených do programu Fair Trade, které prodávají kávu z volného chovu cibetek. Při výběru si proto dejte pozor a raději si prodejce prověřte.

Cibetková káva od ověřeného dodavatele za skvělou cenu. Objednávejte ještě dnes za akční cenu a využijte této nabídky.

Patříte ke kávomilcům a je vaší velkou touhou ochutnat cibetkovou kávu přímo z farmy? Pak se vypravte za exotikou na Bali a nezapomeňte se s námi podělit o své zážitky v komentářích. A nebo si jednoduše cibetkovou kávu objednejte z e-shopu.

Hodnocení

1 comment

  1. Právě jsem na dovolené na Bali a viděla jsem přípravu cibetkové kávy od exkrementu cibetky, přes čištění, pražení až po ochutnávku. Káva je výborná, silná, s velmi příjemným aroma, raději vychutnat bez mléka. Úžasný zážitek. Soňa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*