Cibetková káva Gayo Highlands Kopi Luwak

Oviječ skvrnitý (Paradoxurus hermaphroditus)

Jedna z nejdražších a gurmánsky nejvíce žádaných káv na světě pochází z Filipín. Řeč není o jiné, než o cibetkové kávě, kterou lze pořídit za lehce vyšší cenu než klasickou kávu. Mnoho lidí přitom vůbec neví, z čeho vlastně tento kávový poklad pochází a proč je chuť této kávy tak moc lahodná. Pojďme si tajemství cibetkové kávy Gayo Highlands Kopi Luwak alespoň trochu přiblížit.

Proč je cibetková káva tak populární a žádaná?

Každý zkušený kavař vám řekne, že nelze pít nic lepšího, než cibetkovou kávu. Tu si přitom můžete připravit sami doma, a to za pomoci například french pressu, moka konvičky či dokonce vakuum potu, který si lidé velmi oblíbili zejména v posledních letech.

Tajemství cibetkové kávy tkví zejména v tom, že pochází z trusu cibetek. Nyní se vám možná udělalo trochu nevolno a ťukáte si na čelo, jak je možné, že za kávu vyrobenou z trusu někdo může chtít zhruba 900 Kč za 500 gramů, není tomu tak? Ovšem dokud neochutnáte, nepochopíte, o co všechno přicházíte.

Historie cibetkové kávy

Než si prozradíme, jak správnou cibetkovou kávu poznat a podle čeho se při její přípravě řídit, měli bychom si také říci, odkud cibetková káva pochází a co za jejím vznikem vůbec stojí. Historie cibetkové kávy totiž sahá až do 19. století. V této době holandští kolonialisté dovezli svou kávu na Indonéské souostroví, kde ji začali pěstovat. Byl to pro ně samozřejmě velmi lukrativní prodejní artikl, ovšem domorodci měli výslovně zakázáno si tuto kávu kupovat a také ji pro vlastní potřebu sbírat. Aby tak ukojily své touhy po kávě, začali sbírat trus cibetek, které si rády pochutnávají na kávových tplodech. V tento okamžik tak vznikla cibetková káva.

Jak vůbec cibetková káva vzniká?

Cibetková káva se tedy vyrábí z trusu samotných cibetek. Tento druh cibetek se česky jmenuje Oviječ skvrnitý (Paradoxurus hermaphroditus) a nalezneme ho zejména v jižní v Asii. Cibetka je sama o sobě tvorem masožravým, ovšem velmi často si svůj jídelníčkem obohatí o velmi sladké kávové třešně, které jí pouze zralé. Bobule, kterou cibetka sní a která projde jejím trávicím traktem, prochází takzvanou fermentací, která výsledné kávě dodá specifickou chuť a také nezaměnitelné aroma. Cibetka logicky nestráví kávové zrno, které posléze vyloučí. Díky fermentaci v zažívacím traktu cibetky získá káva z natráveného kávového zrna svou specifickou chuť, kterou lidé milují.

Cibetková káva Gayo Highlands Kopi Luwak
Cibetková káva Gayo Highlands Kopi Luwak

Jak pravou cibetkovou kávu poznáme?

Cibetková káva nese indonéské označení Kopi Luwak. To znamená, že kopi představuje kávu a luwak poté samotnou cibetku. Je tedy více než jasné, že Cibetková káva Gayo Highlands Kopi Luwak je pravou cibetkovou kávou se vším všudy.

Proč je cibetková káva celosvětově oblíbená?

Cibetková káva je oblíbená po celém světě zejména díky své nezaměnitelné chuti a aromatu. Zrnka kávy prochází přírodním zpracováním v samotném těle cibetky. Na základě toho je výsledná káva po upražení mnohem více olejnatá, než kterákoli jiná káva. Silnější aroma a také chuť z ní poté dělá skvostný nápoj.

Podle mnohých je cibetková káva přirovnatelná k hořké čokoládě. Jiní v ní zase cítí karamel anebo dokonce švestky. Ať tak či onak, její typická kávová hořkost je nezaměnitelná. Cibetková káva je oproti jiným kávám sice o poznání dražší, ale její nezaměnitelná chuť z ní dělá neodolatelnou pochoutku, kterou by měl jednou za čas vyzkoušet každý kávomilec.

Jak si doma připravit cibetkovou kávu?

Cibetkovou kávu si lze doma připravit velmi snadno. Příprava je velmi jednoduchá. Využít k její přípravě můžete například moka konvičku, french press, chemex či oblíbený vakuum pot. Kávu lze rovněž připravit přes takzvaný filtrační papír a pít ji jako filtrovanou kávu. Stejně, jako je tomu u filtrované kávy, je ovšem i v případě kávy cibetkové nutné dodržovat jistá pravidla při její přípravě.

  1. Základem úspěchu je kvalitní cibetková káva, jakou je například Cibetková káva Gayo Highlands Kopi Luwak.
  2. Dále ji musíte právně skladovat, aby byla i přes delší skladování čerstvá a neztratila své aroma – viz článek o skladování kávy.
  3. Zrnka cibetkové kávy se doporučují mlít na hrubší zrnitost. Vždy ovšem záleží na přístroji, ve kterém budete kávu připravovat. Tedy zda ve french pressu, vakuum potu či moka konvičce.
  4. Nejdůležitějším aspektem při její přípravě je ovšem teplota vody, která by měla být okolo 95 °C.
  5. Druhým důležitým faktorem je poměr vody a kávy. Doporučuje se zhruba 170 ml vody na 7 gramů cibetkové kávy, aby byla výsledná chuť kávy nezaměnitelná.

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*