Káva patří mezi plodiny, se kterými běžný člověk přichází do styku téměř denně. A nemusí být zrovna jejím milovníkem. Káva se za tu dobu, co byla objevena, rozšířila mezi lidi jako žádná jiná plodina – nebo nápoj, chcete-li – na světě. Co to ale ve skutečnosti káva je?
Rostlina zvaná kávovník
Kávová semena jsou plody rostliny zvané kávovník (Coffea), která jsou tvarem a barvou podobná naším třešním. A věřte nebo ne, dokonce plody kávovníku chutí třešně i připomínají. Sice vzdáleně ale přece. Vlastní kávovník je stále zelený keř až strom dorůstající výšky 5 až 8 metrů. Kávovník je původem z z Afriky, Madagaskaru a Maskarénských ostrovů. Za tu dobu, co byl objeven, se ale rozšířil po celém světě. Nyní se pěstuje ve velkém na plantážích ve střední a jižní Americe, v tropické Asii a pokusy o pěstování kávy zaznamenáváme už i v jižní Evropě.
Uvnitř kávovníkového plodu jsou uložena dvě semena, což jsou kávová zrna. Plody zrají 9 –14 měsíců po odkvětu, přičemž na jedné rostlině mohou růst květy i plody současně.
Rod Coffea obsahuje kolem 50 druhů, ve větším měřítku se však pěstuje jen několik z nich. Nejčastěji se setkáváme se dvěmi odrůdami – arabica a robusta.
Pěstování kávovníku není nijak složité a můžete si tak tuto zajímavou rostlinu vypěstovat i doma.
Robusta a Arabica
Robusta je méně náročnou a odolnější odrůdou kávy, která má také vyšší výnos. Vyznačuje se zemitou a silnou chutí s dvakrát větším obsahem kofeinu než arabica. Kávovník plodí již po dvou letech.
Naproti tomu arabica s menším obsahem kofeinu má lepší chuť a je všeobecně považována za kvalitnější. Je citlivá na výkyvy teplot a náchylná k nemocem a škůdcům. Pěstuje se ve vyšších nadmořských výškách a svá větší zrna poskytuje až po 3 – 6 letech od vysazení. Tato káva bývá často dražší právě kvůli náročnějším podmínkám pro pěstování a delší době potřebné pro první sklizeň.