Brazilská káva a co o ní možná nevíte

Brazilská káva a co o ní možná nevíte

Věděli jste, že Brazílie je největším producentem kávy na světě? V Brazílii je kávovník hlavní zemědělskou plodinou a káva hlavním exportním zbožím. Káva je zde pojmem. Je to něco, na co jsou Brazilčané extrémně pyšní.

Historie pěstování kávy v Brazílii

Čím to je? Proč je pěstování kávy v Brazílii tak rozšířené? Podnebí Brazílie je totiž pro pěstování kávy velmi příznivé. Počátky pěstování kávy v Brazílii nejsou příliš dobře zmapovány ale obecně se předpokládá, že káva byla do Brazílie poprvé dovezena roku 1727.

Káva nebyla v Brazílii oblíbenou zemědělskou plodinou od počátku jejího dovozu. Ze začátku se kávovník pěstoval pouze v kolonii Pará, později se pak pěstování kávovníků rozšířilo také do sousední provincie Maranhao. První ověřenou zmínku můžeme najít v královském dekretu o kávě. Ten byl sepsán 8.8. 1732. Byl to rok, kdy byla ze státu Pará poprvé exportována první káva. A tehdy se začala psát historie brazilské kávy.

Druhy brazilské kávy

V současné době je v Brazílii zastoupeno mnoho variet kávovníků a nabídky brazilské kávy je opravdu rozmanitá. V Brazílii se ve velkém pěstuje především kávovník arabský. Kávovník arabský je zde zastoupen několika varietami. Mezi nejoblíbenější pak patří bourbon, maragogip a botucato.

Brazílie se však řadí také mezi země, kde je poslední dobou ve velkém pěstován i kávovník arabusta. Robusta je totiž snáze pěstovatelná, rostliny rychleji plodí a jejich výnostnost je vyšší, než u arabiky. Zároveň lze robustu pěstovat na méně úrodné půdě a je víc adaptabilní na různé typy podbeí. K významným produkčním státům arabiky v Brazílii patří Sao Paulo, Minas Gerais, Rio de Janeiro, Paraná, Esprito Santo, Bahia a Pernambuco. Minas Gerais je známé zvláštním podnebím, kdy přes den teploty atakují i čtyřicítky a v noci pak klesají i na deset stupňů. I těmto podmínkám se robusta dokázala přizpůsobit.

French press

Čtěte také

Jak na French Press?

Sao Paulo jako království kávy

Víte, kde se v Brazílii nachází nejvíc kávových plantáží a kde je zároveň největší produkce kávy? Ano, je to stát Sao Paulo. Sao Paulo totiž leží v ideálních podmínkách, kde se kávě skutečně daří. Tento stát najdeme na jižním okraji tropů a produkce kávy zde dosahuje až závratných čísel. Jen káva ze Sao Paula totiž tvoří polovinu veškeré světové produkce kávy. Brazilská káva ze Sao Paula je tak k nalezení snad v každé kavárně a v kažém kávovém obchůdku.

Cibetková káva od ověřeného dodavatele za skvělou cenu. Objednávejte ještě dnes za akční cenu a využijte této nabídky.

Historie kávy v Sao Paulu je poměrně dobře zmapována. Káva sem byla poprvé přinesena v roce 1797 guvernérem Castro Mendoncou. Ten tehdy zasadil první semeno kávovníku v Jundiahy. A tento keř pak byl zdrojem semen, jež byla vysázena v dalších oblastech. Zmínit můžeme například oblast Campinas, jenž je i v současné době jednou z nejvýznamnějších oblastí pro pěstování kávy.

Druhy kávy v Sao Paulu

V oblasti Sao Paulo se pěstuje především kávovník arabský. Najdete zde mnoho jeho variant. Nejznámější jsou bezesporu bourbon, murta, botucato a maragogip. Robustu zde najdeme jen opravdu zřídka, spíše jako doplňkovou plodinu k arabice. Díky tomu je káva ze Sao Paula kvalitní a chutná. Její pěstování je však náročnější. Kávovník arabský totiž plodí zpravidla až po 8 letech a rodí pak dalších cca 30 – 40 let, podle podmínek, kde je pěstován. Oproti tomu robusta mívá až dvojnásobnout výtěžnost.

Káva se v oblasti Sao Paulo zpracovává jak mokrým, tak suchým způsobem. Brazilská káva ze státu Sao Paulo je pak distribuována pod označením Santos. K označení se pak uvádí také obchodní druh a jakostní třída. Třída bývá často označen jako lepší – superior, dobrý – good, normální – regular, obyčejný – ordinary.

Pokud chcete opravdovou kvalitu a potrpíte si na chutné kávě té nejvyšší jakosti, tak sáhněte po kávě s označním Santos Bourbon. Je to brazilská káva vyšší jakosti, která je známá vyrovnaným zrnem. Káva má velmi příjemnou chuť a je vhodná i pro alternativní způsoby přípravy, jako je V60, Chemex a nebo AeroPress.

Santo není jen Santos, aneb jaké známe kávy ze Sao Paula?

  • Santos extra prime – tato káva se velmi dobře praží, je známá svou čistotou a jemnou chutí. Jedná se bezesporu o jednu z nejoblíbenějších brazilských káv.
  • Santos prime – je káva střední jakosti, která je charakteristická nepravidelným zrnem. Santos prime má poněkud drsnější chuť a nemusí sednout každému.
  • Santos superior – je poměrně hojně rozšířená levnější káva, která neruazí ale ani nijak zvlášť nenadchne.
  • Santos good – je levná káva, která je charakteristická rozmanitými zrny, jež obsahují i nezralá zrna. Opět je to káva, která patří spíše do nižší třídy káv.
  • Santos murta – je vynikající káva, která je známá zejména svou jemností a lahodnou chutí. Samozřejmostí je pravidelné zrno.
  • Santos fanci – je káva, která je známá svým velkým a pravidelným zrnem. Poznáte ji také podle vůně a chuti.
  • Santos regular – je velmi levná káva, která je charakteristická rozmanitou velikostí zrn.
Hodnocení

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*