Etiopie jako místo tradičních druhů kávy a nových odrůd

Etiopie jako místo tradičních druhů kávy a nových odrůd

Etiopie je považována za rodiště kávy. V zemi se kávová zrna pěstují již po staletí. Má úžasné tradice a kulturu pěstování kávy, které umožňují dosahovat vynikajících sklizní a produktů prvotřídní kvality. Je však nejlepší etiopská káva něčím výjimečná? Má skutečně nezapomenutelnou chuť a vůni? Pojďme se dozvědět odpovědi na tyto časté otázky, které si kladou tisíce milovníků kávy.

Historie pěstování kávy v Etiopii

Kmeny, které žily na území dnešní Etiopie, začaly konzumovat kávu ve formě syrových plodů a získávaly tak všechny výhody jejich povzbuzujících účinků. Od té doby získala země výjimečné výsledky v pěstování kávy a jejím vývozu na všechny kontinenty světa.

Etiopie začala rozvíjet odvětví pěstování kávy v 50. letech 20. století. V tomto období zavedly vlády země jedinečný systém klasifikace kávy. Toto opatření raketově nastartovalo produkci a prodej kávy do jiných zemí, podnítilo pěstitele k pěstování zrn nejvyšší kvality a dalo impuls k tomu, aby se celá ekonomika rozvíjela stabilním tempem.

Produkce kávy v Etiopii a současnost

V současné době zaujímá Etiopie 10. místo v žebříčku největších světových producentů kávy. Zaujímá přibližně 5 % světového trhu s kávou, což je docela působivé. Kromě toho v Etiopii pracuje přibližně 15 milionů lidí v odvětvích spojených s výrobou a prodejem kávy.

Co se týče nejoblíbenějších druhů pěstovaných v zemi, jedná se o kávu Arabica nejvyšší kvality. Za zmínku stojí také to, že Etiopie má monoekonomiku zaměřenou především na kávový průmysl. Zrna se pěstují ekologickým a šetrným způsobem, při pěstování se nepoužívají žádné chemikálie ani pesticidy. Kávu lze také zpracovávat mokrou i suchou cestou. Většina kávových zrn se produkuje na vývoz do vyspělých zemí. Jaké druhy kávy se v Etiopii vyrábějí?

Lesní káva

Tento druh zrn se pěstuje v divokých lesích na jihovýchodě země. Lesní káva je považována za jednu z nejekologičtějších alternativ pěstování. Zrna se pěstují ve stínu velkých stromů a keřů. Zemědělci je sbírají bez poškozování přírodního prostředí.

Polo-lesní káva

Tato metoda má mnoho společného s pěstováním lesní kávy. Umožňuje však menší zásahy člověka do přírodní rovnováhy. Některé keře mohou být vykáceny, aby se reguloval stín pro pěstování nejlepších zrn. Tato metoda se běžně používá v jihozápadní části země.

Zahradní káva

Tento druh kávy se pěstuje na pozemcích etiopských zemědělců. Kávovníky mohou být prokládány jinými rostlinami, jako je banán. Jedná se o kontrolovanější a lépe zvládnutelný způsob pěstování kávovníku, protože zemědělci vybírají pouze nejproduktivnější stromy a mohou přidávat organická hnojiva. Zahradní káva nabízí lepší sklizeň než jiné oblíbené metody pěstování bobů.

Plantáže

Tato káva se pěstuje na obrovských farmách, státních i soukromých. Plantážní pěstitelé kávy těží z používání nejinovativnějších metod pěstování, včetně přidávání hnojiv, mulčování a prořezávání. Kromě toho se pro pěstování vybírají pouze ta nejlepší semena a zohledňuje se také hustota rostlin.

Nejlepší etiopské kávové směsi

Yirgacheffe

Jedná se o jednu ze světově známých kávových směsí, kterou snadno najdete v místním supermarketu. Obsahuje vysoký obsah kofeinu a má bohatou květinovou chuť. Nápoje z tohoto druhu kávy velmi jemné a elegantní. Některé odrůdy mohou mít také citrusovou a mandlovou příchuť.

Jimma

Pokud ochutnáte suchou cestou zpracovanou kávu Jimma, jen těžko si na ní pochutnáte. Mokře zpracovaná směs je však jednoduše úžasná. Má kakaovou a hořkou čokoládovou příchuť, která je považována za klasickou pro většinu kofeinových nápojů.

Harrar

Na rozdíl od většiny směsí na našem seznamu se jedná o suchou cestou zpracovanou kávu, která nabízí ovocnou chuť a vůni. Někteří obdivovatelé kávy Harrar také rádi pijí s dokonale vyváženým nádechem borůvek.

Limu

Tento druh je považován za gurmánskou variantu. Má velmi ostrou, ale nezapomenutelnou chuť s některými kyselými tóny. Některé směsi Limu mohou mít také kořeněné tóny, které jsou vhodné pro ty nadšence, kteří rádi pijí neobvyklé a rozmanité kofeinové nápoje.

Sidamo

Tato směs si získala světovou proslulost díky svému výjimečnému citronovému aroma s určitými dřevitými tóny. V případě, že hledáte kofeinový nápoj s jemným aroma, může být Sidamo ideálním řešením všech vašich požadavků.

Lekempti

Tento druh směsi má velmi odlišnou chuť a aroma. Záleží na způsobu pěstování a zpracování. Zpravidla má nižší kyselost a fantastické aroma.

Etiopské kávové směsi jsou velmi rozmanité. Země však vždy nabízí produkty prvotřídní kvality, které uspokojí nároky i těch nejzkušenějších milovníků hlubokého L. Stačí vyzkoušet různé kombinace, abyste našli nejvhodnější alternativu pro vaši konkrétní chuť a potřeby. Vybrat si svou oblíbenou směs je vždy snadné.

Hodnocení

Štítky: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*