Dopřáváte si ranní kávu? Pozor na to, ať se vám to nevymstí

Dopřáváte si ranní kávu? Pozor na to, ať se vám to nevymstí

Přemýšleli jste někdy nad tím, že ráno může být káva škodlivá? Mohou za to chemické reakce, na které naše tělo po ránu není připraveno. V některých případech totiž kofein působí jako droga.

Dokáže oklamat mozek

Molekula zvaná adenosin způsobuje, že se nám klíží oči, zhoršuje se nám artikulace a snižuje se schopnost vnímání. Čím více adenosinu v sobě máme, tím se cítíme ospaleji. Kofein je ale schopný náš mozek oklamat, dokonce si naše tělo může začít myslet, že jde právě o adenosin. Tím však způsobí to, že adenosin přestává fungovat, neboť tam, kde by měl správně fungovat, působí kofein. Tento proces ale vede k tomu, že se adenosin přestává tvořit a my tak nepociťujeme žádné známky únavy. Jenže pouze na chvíli.

Kofein jako droga

Mozek není hloupý a dlouho se klamat nenechá. Začíná sám od sebe tvořit další receptory, aby se adenosin měl kam ukládat a mohl se dál tvořit. Jenže to zase znamená, že musíme vypít o něco víc kávy, než nám stačilo dříve. Jedině tak potlačíme únavu. Proto se o kofeinu říká, že je jako droga. Začínáme s malým množstvím, ale dávky musíme postupně navyšovat, abychom dosáhli stejného účinku. Když pak kofein tělu nedopřáváme v čím dál větším množství, nastávají abstinenční příznaky. Ne nadarmo se také říká, že káva funguje jako kokain. Zvyšuje hladinu adrenalinu a způsobuje dobrou náladu. Tudíž při konzumaci většího množství kávy budeme sice šťastní, ale pořád unavení.

Dopřejte tělu regeneraci

Kofeinovou kávu je však dobré občas vynechat. A když ne po celý den, tak alespoň ráno a večer před spaním, kdy si naše tělo na kofein vytváří největší toleranci. Vynecháním kofeinu, byť na jeden týden, obnovíte správné fungování receptorů a po pár dnech budete zase čílí i bez ranní, dopolední, odpolední a večerní dávky kofeinu.

Hodnocení

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*