Přemýšleli jste někdy nad tím, že ráno může být káva škodlivá? Mohou za to chemické reakce, na které naše tělo po ránu není připraveno. V některých případech totiž kofein působí jako droga.
Dokáže oklamat mozek
Molekula zvaná adenosin způsobuje, že se nám klíží oči, zhoršuje se nám artikulace a snižuje se schopnost vnímání. Čím více adenosinu v sobě máme, tím se cítíme ospaleji. Kofein je ale schopný náš mozek oklamat, dokonce si naše tělo může začít myslet, že jde právě o adenosin. Tím však způsobí to, že adenosin přestává fungovat, neboť tam, kde by měl správně fungovat, působí kofein. Tento proces ale vede k tomu, že se adenosin přestává tvořit a my tak nepociťujeme žádné známky únavy. Jenže pouze na chvíli.
Kofein jako droga
Mozek není hloupý a dlouho se klamat nenechá. Začíná sám od sebe tvořit další receptory, aby se adenosin měl kam ukládat a mohl se dál tvořit. Jenže to zase znamená, že musíme vypít o něco víc kávy, než nám stačilo dříve. Jedině tak potlačíme únavu. Proto se o kofeinu říká, že je jako droga. Začínáme s malým množstvím, ale dávky musíme postupně navyšovat, abychom dosáhli stejného účinku. Když pak kofein tělu nedopřáváme v čím dál větším množství, nastávají abstinenční příznaky. Ne nadarmo se také říká, že káva funguje jako kokain. Zvyšuje hladinu adrenalinu a způsobuje dobrou náladu. Tudíž při konzumaci většího množství kávy budeme sice šťastní, ale pořád unavení.
Dopřejte tělu regeneraci
Kofeinovou kávu je však dobré občas vynechat. A když ne po celý den, tak alespoň ráno a večer před spaním, kdy si naše tělo na kofein vytváří největší toleranci. Vynecháním kofeinu, byť na jeden týden, obnovíte správné fungování receptorů a po pár dnech budete zase čílí i bez ranní, dopolední, odpolední a večerní dávky kofeinu.