Rostlina zvaná kávovník poslouží nejen jako krásná dekorace do interiéru, ale můžete z ní dokonce získat i kávová zrna. Je však důležité se o ni správně starat. Prozradíme vám, jak si od semene vypěstovat kávovník tak, abyste už za tři roky mohli sklidit první úspěchy své práce.
Kávovník je stálezelený keř, jemuž se nejlépe daří v tropickém a subtropickém podnebném pásu. Není však až tak náročný, abyste si ho nedokázali vypěstovat sami doma.
Nenáročná, ale teplomilná
Existují desítky druhů kávovníků, těmi nejznámějšími jsou kávovník arabský, z něhož pochází káva zvaná arabika, a kávovník statný, který `plodí` kávu zvanou robustu. V Česku jsou nejčastěji k dostání semena či řízky z kávovníku arabského. V malém množství, například v květináči, totiž nevyžaduje téměř žádnou péči. Pěstování kávovníku doma je tak jednoduchou záležitostí. Pokud dodržíte základní pravidla a kávovníku dopřejete podmínky, které vyžaduje. Na kávových plantážích je ovšem na pěstování daleko náročnější než kávovník statný.
Pěstování kávovníku v bytě
Chcete-li si kávovník vypěstovat doma, máte tři možnosti, jak to udělat. Tou nejjednodušší je pořídit si rovnou vzrostlou rostlinu. Seženete ji snad ve všech hobby marketech, v zahradnictví a občas i v supermarketech. Vypěstovat si ho můžete i z řízků, které se berou z postranních větví. Řízky stačí zapíchnout do směsi vytvořené z rašeliny a písku a udržovat je v teplotě okolo 23 až 25 stupňů Celsia. Potřebuje však relativně vysokou vlhkost, přibližně okolo 90 %. Řízek by měl zakořenit během třech až čtyřech měsíců.
Začínáme od semínka
Jestliže si chcete kávovník vypěstovat od semínka, pak si přes internet nebo od pěstitele kávy nejprve semena obstarejte. Nakupujte jen u seriózních a ověřených prodejců. Semena by totiž neměla být starší než jeden měsíc. Po této době už ztrácejí schopnost klíčit. Čerstvé semeno kolem sebe také musí mít ochrannou vrstvu, takzvaný endokarp, kterému se také občas říká pergamen.
Pokud už jste si semena zakoupili, nechte je naklíčit. Na to si připravte menší květináč s mírně kyselým hlinitopísčitým substrátem. Jeho pH by se mělo pohybovat okolo 5 – 6,5. Do květináče nepatří víc než pět semen s oplodím. Přikryjte je zeminou, bohatě zalijte a umístěte květináč na místo se stálou teplotou okolo 24 stupňů Celsia. Substrát by nikdy neměl vyschnout. Zhruba za tři týdny by se měly na povrchu objevit první klíčky. Když se tak nestane, nepanikařte, může to trvat klidně i šest týdnů. Za deset až čtrnáct dní po vyklíčení rostliny, kdy už bude mít dva lístky a bude aspoň čtyři centimetry vysoká, každou přesaďte do vlastního květináče s průměrem deset centimetrů. Následně obden rostliny přihnojujte vhodnými přípravky s vyšším obsahem dusíku, fosforu a draslíku.
Co raději nikdy nedělat?
Jak již bylo řečeno, kávovník není na pěstování nijak náročný. Přesto existuje několik doporučení, co rozhodně nedělat. Kávovník je háklivý na jakékoliv změny. Nemá rád přemisťování ani změnu teploty. Během léta potřebuje jinou teplotu (23-25 stupňů) než v zimě (15-20 stupňů). Nesmíte ho nechávat v průvanu a co se týče světelných podmínek, vyhovuje mu světlo co nejrozptýlenější. Nejvíce se mu bude dařit na okně situovaném na jihovýchod až jihozápad. V létě si však dejte pozor na ostré slunce. To může kávovník spálit. Od února do října přidávejte do zálivky hnojivo pro lepší růst. Naopak v době vegetačního klidu kávovník vůbec nehnojte.
Čtěte také
Jak na French Press?
Správná zálivka
Jednou za rok nezapomeňte rostlinu přesadit a to v době, kdy neroste. Na jaře naopak nastává doba, kdy je zapotřebí kávovník trochu ostříhat. A jak poznáte, že kávovník potřebuje zalít? Jednoduše. Svěsí listy. To znamená, že ho postavíte do velké nádoby naplněné vodou a necháte ho v ní stát půl hodiny. Na zálivku je nejlepší voda dešťová, ale můžete použít i odstátou vodu z vodovodu. Jakmile listy rostliny začnou žloutnout, znamená to, že má zálivky až příliš. Stává se to hlavně v zimě, kdy tolik zálivky nepotřebuje.
Plody vaší práce
Po třech až čtyřech letech se nejčastěji v období od března do května na kávovníku mohou objevit bílé květy. Jakmile odkvetou, omezte zálivku i přihnojování. Za další rok se dočkáte prvních plodů. Každý obsahuje dvě semena, která můžete rovnou použít k upražení a umletí.