Jak odvápnit kávovar a co jste nejspíš nevěděli?

Jak odvápnit kávovar a co jste nejspíš nevěděli?

Vodní kámen je pohromou pro celou řadu domácích spotřebičů. Vápenaté usazeniny mohou omezit funkčnost a zkrátit životnost spotřebičů, které přicházejí do styku s vodou. Nebezpečná je zejména voda, která se ohřívá a následně ochlazuje. To je typické zejména pro rychlovarné konvice a pak také pro zařízení, které nás zajímá nejvíc – pro kávovary. Odstraňování vodního kamene – odvápňování – však není nijak náročný proces a tak je údržba kávovaru poměrně jednoduchou záležitostí.

Proč musím odstraňovat vodní kámen?

Existuje mnoho důvodů, proč se zbavit vápenatých usazenin v kuchyňských spotřebičích. V první řadě je to negativní dopad většího množství vodního kamene na provoz spotřebiče. Usazeniny na topných spirálách mohou například způsobit pomalejší přenos tepla, což vede k delší době varu a vyšší spotřebě elektrické energie. Pod nánosy se také mohou neúměrně přehřívat topné spirály a může dojít i k poškození celého spotřebiče. Hlavní důvod je tedy jasný – ochrana životnosti a funkčnosti spotřebičů.

Další důvody jsou estetické. Pokud máte doma rychlovarnou konvici, pákový kávovar nebo automatický kávovar zanesený vodním kamenem, jistě víte, jak nevzhledně voda z těchto spotřebičů vypadá. V tmavém čaji nebo kávě možná zmizí, ale když se podíváte na samotnou vodu v konvici, je plná drobných nečistot. Jedná se sice jen o částečky – vápenaté usazeniny – ve výsledku ale celkový dojem z takové vody nená příliš dobrý.

Velmi důležitým důvodem pro odstraňování vodního kamene je také hygienický důvod. Vodní kámen sám o sobě není zdraví škodlivý, ale jeho usazeniny jsou živnou půdou pro různé bakterie a mikroorganismy. Bod varu tyto nezvané hosty obvykle zničí, ale rozumnější je vůbec jim neposkytovat prostředí pro jejich šíření.
Jak odstranit vodní kámen z konvice a kávovaru bez použití chemikálií?

K odstranění vodního kamene z kávovaru nebo rychlovarné konvice můžete použít několik prostředků. Protože vápenné usazeniny jsou zásadité, jedná se o produkty obsahující kyseliny. Obyčejný kuchyňský ocet je nejdostupnější a nejlevnější variantou.

Ocet má doma většina lidí, a proto je často pomyslnou první pomocí v boji proti vodnímu kameni. Je však také nejagresivnější a výrobci kávovarů jej často spíš nedoporučují používat. Pokud sáhnete po octu, rozhodně použijte zředěný roztok. Neředěný ocet může totiž nenávratně poškodit povrch topných spirál.

Běžně dostupnou a také levnou alternativou octa je kyselina citronová. Připravte roztok na odstranění vodního kamene smícháním polévkové lžíce tohoto prášku v litru vody.

Jak postupovat?

Postup je stejný, ať už použijete roztok kyseliny citronové nebo octa. Nalijte roztok do konvice nebo zásobníku kávovaru a přiveďte jej téměř k varu. Poté nechte roztok působit alespoň půl hodiny. Poté vodu vylijte. Před dalším použitím přístroje je třeba v něm převařit dávku vody, aby se odstranily zbytky roztoku a kyselá pachuť. Pak můžete nádržku ještě několikrát propláchnout čistou vodou.

U některých typů kávovarů můžete jednoduše použít speciální program na odstraňování vodního kamene. U starších modelů můžete po nalití roztoku do zásobníku pokračovat spuštěním přístroje a nechat protéct přibližně polovinu roztoku. Poté jej vypnete a necháte roztok půl hodiny působit, pak jej opět zapnete a necháte protéct zbytek roztoku. Před použitím je nutné kávovar znovu převařit čistou vodou.

Jak odstraním vodní kámen z kávovaru DeLonghi?

DeLonghi je jednou z nejprodávanějších značek kávovarů. Výrobce striktně doporučuje používat roztoky na odstraňování vodního kamene stejné značky. Ty jsou však poměrně dost drahé a v podstatě se jedná o 30-50% roztok kyseliny mléčné. Můžete si tedy vyrobit mnohem levnější roztok z kyseliny mléčné, nebo ji můžete nahradit mnohem dostupnější kyselinou citronovou a použít výše popsaný roztok. Samozřejmě na vlastní riziko. Originál bude vždy originál a tak je vhodné na servise kávovarů nešetřit.

Jak často je třeba kávovar čistit?

Jak poznám, že je třeba kávovar vyčistit? Zatímco u klasických konvic je to snadné a vnitřní stav spotřebiče můžete zjistit pouhým pohledem, u většiny kávovarů tuto možnost nemáte. Proto musíte dělat věci jinak.

Mnoho moderních kávovarů je již vybaveno indikátorem, který vás upozorní na nutnost odstranění vodního kamene. Pokud váš přístroj tuto funkci nemá, budete si muset dávat pozor na to, zda je třeba odstraňovat vodní kámen sami. Četnost čištění závisí na tom, jak silně používáte vodu a jak intenzivně používáte samotný stroj. Obecně platí, že frekvence odstraňování vodního kamene by měla být maximálně jednou až třikrát do měsíce.

Tvrdá voda škodí spotřebičům ale co lidem?

Při používání tvrdé vody vznikají vápenaté usazeniny, které zjevně poškozují různá zařízení. Možná vás ale zajímá, jak tvrdá voda působí na lidský organismus. Překvapivě dobře. Tvrdá voda obsahuje rozpuštěný vápník a hořčík a nejsou známy žádné významné negativní zdravotní účinky konzumace tvrdé vody (ani ve velkém množství) – kromě možného zvýšeného rizika vzniku žlučových kamenů. Naopak pití tvrdé vody má pozitivní vliv na snížení rizika zejména neurologických a kardiovaskulárních onemocnění.

Optimální tvrdost vody pro konzumaci je 2-4 mmol/l. Vyšší tvrdost již může mít negativní vliv na chuť vody a pití většího množství se nedoporučuje. Největší rizika však vyplývají z konzumace měkké vody, zejména vody změkčené různými procesy (iontoměniče). Ohroženo je zdraví nervového systému a srdce, mohou se objevit komplikace v těhotenství a další problémy – a to po relativně krátké době.

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*