Kupovat zrnkovou a nebo mletou kávu?

Zrnková káva

Je lepší si koupit zrnkovou kávu a tu si pomlít doma a nebo si nechat kávu namlít už v pražírně? A nebo je nejlepší koupit už namletou balenou kávu? Jak dlouho taková káva vydrží? Na tyto otázky si odpovíme v následujícím článku.

Mletá nebo zrnková?

Mletí dostává z kávy její aroma, cháva rychleji zvětrává a celkově pak ztrácí na kvalitě. Mletí byste tedy měli nechat těsně před přípravou samotné kávy. Pokud si kávu necháte namlít již v pražírně, tak už po pár dnech káva ztrácí svou chuť. Z toho lze vyvodit, že balené mleté kávy jsou vpodstatě nesmysl.

Znáte ty filmy, kdy pašeráci schovávají drogy do balíků s kávou? Víte, proč to dělají? Káva totiž umí pohlcovat pach. Navíc na sebe váže i vodu. Proto by se neměla mletá káva nechávat dlouho otevřená na vzduchu.

Nejvhodněji se tedy jeví takový postup, kdy si koupíte svou oblíbenou znrkovou kávu v pražírně a doma si ji těsně před přípravou namelete. Můžete udělat jednoduchý pokus. Zkuste si namlet kávu, schovat ji na týden do sáčku, ve kterém se prodává káva a za týden si pak namlet stejnou kávu a připravit si z obou šálek kávy. I se zavázanýma očima poznáte, který šálek je z čerstvě namleté kávy a který z uskladněné mleté kávy.

Čerstvě namletá káva nádherně voní
Čerstvě namletá káva nádherně voní

Mletí kávy není nic složitého, pokud si pořídíte kvalitní mlýnek na kávu. Mlýnky na kávu jsou dnes již cenově dostupné a tak vás jejich nákup nijak finančně nezruinuje. Případně můžete pořídit kávovar, který již sám má zabudovaný mlýnek na kávu. Garantujeme vám, že těch pár minut strávených mletím kávy, za to bude stát!

Cibetková káva od ověřeného dodavatele za skvělou cenu. Objednávejte ještě dnes za akční cenu a využijte této nabídky.

Jak dlouho vydrží káva čerstvá

Nejdéle vydrží zelená káva, která ještě není upražená. Uvádí se, že ji můžete skladovat i několik měsíců a neztratí na kvalitě. Pokud je káva upražená, tak vydrží bez ztráty kvality zrhuba několik týdnů. Pokud pak kávu namelete, tak byste ji měli spotřebovat do několika hodin.Obecně platí, že zelená káva, před pražením vydrží měsíce. Káva, která již prošla pražením týdny a již pomletá káva hodiny.

Pravidlo 15

Různě po internetu se dočtete o takzvánem Pravidlu 15. Co to je Pravidlo 15? To nám říká, že zelená káva před pražením vydrží 15 měsíců, káva po pražení 15 dní a káva po namletí 15 minut.

Samozřejmě, že vše závisí hlavně a především na způsobu skladování. Pokud kávu skladujete v suchu a vzduchotěsně obal utěsníte, tak vydrží déle. Pokud umožníte přístup vzduchu ke kávě a umístíte ji do vlhkého prostředí, tak se s ní můžete rozloučit.

Vacuum pot

Čtěte také

Jak na Vacuum pot?

Řešení pro ty, kteří nemají čas

Přiznám se, že nemám čas si vždy kávu před přípravou namlít. Mám období kdy je práce víc a jsem rád, že stíhám vůbec jíst. Ale dobrou kávu si dopřát chci. Proto doporučuji nakupovat v takovém případě čerstvě namletou kávu v pražírně po menším balení, například po 100g. To je balení, které vám vydrží cca týden. Pokud pijete kávy méně, tak můžete zakoupit samozřejmě menší balení. Kávu pak skladuji ve vakuové dóze, která se dá za pár korun zakoupit na e-shopech. Do dózy se nedostane ani světlo ani vlhkost. Díky tomu si káva udrží svou chuť a aroma.

Řešení pro milovníky kvality

Pokud si potrpíte na kvalitě, tak si můžete dokonce pořídit vakuovou dózu, která při zavření umí vysát vzduch a káva je tak uvnitř basolutně bez možnosti styku s vlhkostí. Vakuová dóza DeLonghi DECC 500 tohle umí, je na baterie a lze ji zakoupit za cenu okolo 1000 Kč.

Hodnocení

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*