Je filtrovaná voda pro kávovar lepší?

Jakou vodu do kávovaru?

Pokud si pročítáte tyto stránky, tak vám asi nestačí obyčejný turek. Hledáte něco lepšího. A nejspíš kávu opravdu milujete a jde vám o její dokonalou chuť. Chuť kávy ovlivňuje řada aspektů. Od její čerstvosti, typu, značky, způsobu přípravy až po použitou vodu. Málokdo si to uvědomuje ale voda je u kávy jednou z nejdůležitějších složek. Navíc nekvalitní voda může poškodit i samotný kávovar. Jakou vodu tedy používat?

Chuť na prvním místě

Přiznám se, že co se týče vody, nejsem úplně objektivní. V našem městě teče tvrdá a přechlorovaná voda. Chlor je ve vodě ale vždy. Je to chemikálie, která má sloužit k dezinfekci vody ale zároveň ničí chuť kávy. I z toho důvodu je vhodné si pořídit filtr na vodu.

Ať už používáte moka konvičku, french press a nebo vacuum pot, vždy je lepší použít filtrovanou vodu. Nejvhodnější a nejlevnější je pak filtrovací konvice, kterou pořídíte včetně náhradních filtrů za pár korun. Pokud kromě kávy milujete i čaj, tak by měla být filtrovací konvice samozřejmostí.

Pakliže z nějakého důvodu nechcete vodu filtrovat, tak ji můžete nechat odstát a nebo ji můžete převařit. Tím se zbavíte chlorové pachuti. Pokud vodu budete nechávat odstát, tak nepoužívejte plastové ani kovové nádoby. Ideální je skleněná nebo keramická nádoba. Proč? O tom si povíme někdy příště.

Chemex je zkrátka krásný "kávovar"

Čtěte také

Jak na kávu v Chemexu?

Jak nezničit kávovar?

Pokud vám teče z kohoutku tvrdá voda, tak teď zpozorněte. Poznáte to například tak, že máte rychlovarnou konvici uvnitř obalenou bílou hmotou. To je vodní kámen. Je to způsobeno zvýšenou hodnotou vápníku a hořčíku ve vodě. Vodní kámen nejen zkracuje životnost elektrického spotřebiče ale také zvyšuje spotřebu elektrické energie.

Pokud tedy máte doma tvrdou vodu a používáte ji v kávovaru, tak je vhodné ji změkčovat. Pakliže ji nezměkčujete, tak kávovar pravidelně dekalcifikujte. Nejvhodnější je Odvápňovač DeLonghi EcoDecalk, který pořídíte za cca 300 Kč. Pro některé elektrické kávovary je možné použít speciální odvápňovací kapsle. Některé automatické a profesionální kávovary mají filtr pro změkčení vody již v sobě.

Cibetková káva od ověřeného dodavatele za skvělou cenu. Objednávejte ještě dnes za akční cenu a využijte této nabídky.

Od babiček určitě znáte metodu čištění pomocí octa. Ten je vhodný pro čištění rychlovarných konvic ale kávovar s ním raději nečistěte.

Pokud jste se rozhodli dělat něco s tvrdostí vaší vody, tak budete potřebovat iontoměnič. Obyčejný filtr na vodu totiž tvrdost vody neupraví. Pro domácí použití se nejčastěji dodávají iontoměniče plněné v kartuších do filtrovacích konvic.

Dokonce lze sehnat změkčovače vody, které se připojí na hadici s přivodem vody přímo do kávovaru. Je to elegantní řešení a změkčovače nejsou ani příliš drahé.

Ideální voda na kávu

Na přípravu espressa je nejvhodnější voda s hodnotou pH 7. Pokud naměříte hodnotu pH vyšší než 8, tak se na kávovaru brzy objeví koroze kovových částí. Přístroj se může začít zavápňovat a káva pak může být hořká. Pokud bude pH vody nižží než 6,5, budete mít espresso zase naopak kyselejší.

Hodnocení

Štítky: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*