Hormon, který možná neznáte
Všichni máme cirkadiánní rytmus – jakési vnitřní biologické hodiny, které rozhodují například o tom, že “ranní ptačci” jsou aktivnější v ranních hodinách a “sovy” zase v odpoledních a večerních hodinách. Z toho vyplývá, že tyto hodiny regulují v našem těle i to, kdy se cítíme během dne ospalí.
Je tu však i další věc, která závisí na těchto vnitřních biologických hodinách, a to je vylučování hormonu kortizol. Tento hormon je známý také pod pojmem jako stresový hormon. Jeho hlavní funkcí je zvyšování celkové pohotovosti při zátěžových situacích, jakými jsou stres nebo infekční choroby. Ve stresových situacích například zajišťuje dostatek glukózy pro mozek nebo zmírňuje příznaky zánětu.
Mezi 8. a 9. hodinou ráno je množství kortizolu v krvi nejvyšší, to znamená, že naše tělo má přírodní mechanismus, podle kterého se probouzí.
Kdy vám káva nepřinese žádný užitek?
Vědci zjistili, že dlouhodobé pití kávy nebo energetických nápojů v době, kdy vylučování kortizolu dosahuje maxima, výrazně potlačuje efekt kofeinu. To znamená, že pokud byste v tomto období vypili byť více káv, nedosáhli byste nabuzení, jaké byste očekávali a je prakticky jedno, kolik kofeinu byste do sebe dostali. Ve výsledku by to bylo, jako kdybyste pili kávu bez kofeinu.
Zrnková a mletá káva mnoho druhů z různých lokalit za nejlepší cenu. Degustační balíčky a mnohem víc. Navíc dnes 2.11.2024 za akční cenu.
Vědci proto radí pít kávu po přívalu kortizolu, tedy asi až po 9. hodině ráno. Vědci přišli i na další dva časy během dne, a to mezi 12. a 13. h, a mezi 17:30 a 18:30 hodinou, během kterých bychom se měli vyhnout pití kávy, podobně jako je to před 9. hodinou.
Úroveň kortizolu a váš cirkadiánní rytmus závisí na množství slunečního světla. Váš spánkový režim v tomto případě rozhodující není.
Šálek kávy pro ranní ptáčata a ospaly
Nyní si možná lámete hlavu nad tím, co s tím máte dělat, pokud vstáváte brzy ráno nebo naopak příliš pozdě. Inu, není to žádný velký problém.
Podle vědců se úroveň kortizolu v krvi zvyšuje bezprostředně po probuzení přibližně o polovinu. Po kávě bychom tedy měli sáhnout asi hodinu po probuzení, ať se tělo stihne optimálně připravit na nový den.
Možná vám vědci neporadili nic nového. Stačí, když posloucháte své tělo a přirozeně odsledovat časy, kdy vám káva udělá nejlépe.