Cascara – káva nebo čaj?

Cascara – káva nebo čaj?

Cascara je něco mezi kávou a čajem. Vyrábí se ze slupek kávových zrn a její konzumace přináší mnoho výhod a užitků pro lidské tělo. Cascara se vyznačuje nasládlou ovocnou chutí. Často se do ní při přípravě přidává skořice, muškátový oříšek nebo zázvor. Komu nestačí přirozeně sladká chuť, může přidat med nebo třtinový cukr.

Jak se cascara vyrábí?

Cascara vzniká ze slupek kávových zrn. Většinou se kávová zrna oddělení ihned po sesbírání a dužina se následně použije k přihnojování, pokud ale má vzniknout Cascara, je třeba plody kávovníku nejprve usušit a až poté oddělit kávová zrna od uschlé dužiny.

Celý tento proces je velmi nákladný a náročný na zpracování. Stačí, aby byla jedna kávová třešeň nahnilá nebo plesnivá a celá dávka cascary je nepoužitelná. Proto je Cascara na trhu velmi těžko k sehnání a její cena mnohdy převyšuje cenu kávy.

Historie cascary

Název Cascara pochází ze španělštiny a nápoj vznik před mnoha sty lety, dokonce ještě dříve, než se začala pražit káva. V 15. století začali lidé kávu zpracovávat pražením a cascara se stávala čím dál méně oblíbena než samotná káva. Větší oblibě se opět začala těšit až v druhé polovině dvacátého století, a to zejména díky jejím příznivým účinkům na lidský organismus a nižšímu obsahu kofeinu.

Zrnková a mletá káva mnoha druhů z různých lokalit za nejlepší cenu. Degustační balíčky a mnohem víc. Navíc dnes 7.12.2022 za akční cenu.

Nejvíce populární je Cascara ve státech USA a dalších zemích Ameriky, v Evropě v tento moment stále nebyla legalizována a nesmí být dovážena a následně prodávána pro účely konzumace. Žádost o autorizaci nové potraviny by musela být schválena komisí EU a celý schvalovací proces trvá měsíce, ne-li roky.

Vliv a účinky cascary, aneb proč je tak oblíbená

Cascara je velmi oblíbená pravděpodobně nejen díky lahodné chuti, ale také kvůli pozitivním účinkům na zdraví a lidský organismus.

Obsahuje velké množství antioxidantů a polyfenolů, díky tomu posiluje imunitní systém a podporuje rekonvalescenci při zranění. Cascara má také protizánětlivé účinky, podporuje správné fungování nervové soustavy, díky tomu chrání organismus před duševními chorobami a depresemi.

French press

Čtěte také

Jak na French Press?

Pravidelná konzumace Cascary má také pozitivní dopad na spánek, jeho kvalitu a zpomaluje stárnutí mozkových buněk. Cascara povzbuzuje a pomáhá zahnat stres a únavu.

Krom zmíněných látek obsahuje Cascara také velké množství draslíku a železa.

Jak připravi a dochutit cascaru?

Cascara je výborná nejen teplá, ale také ledová. Kávová zrna jsou ovoce, proto jsou slupky, a tedy nápoj Cascara sladké a chuťově výborné v jakékoliv úpravě. Příprava tohoto lahodného nápoje je jednoduchá a velmi podobná přípravě kávy. Při přípravě je třeba vylouhovat slupky a následně je z nápoje odstranit. K tomu se skvěle hodí frenchpress nebo aeropress. Také zařízení chemex je pro přípravu cascary velmi vhodné.

A jak tedy na to?

 1. Zvolte způsob přípravy cascary. Jak již bylo zmíněno, lze použífrenchpress, aeropress, chemex nebo třeba obyčejné sítko, přes které nápoj po vylouhování slijete.
 2. Ideální poměr pro přípravu cascary je 0,5 litrů vody na 20 gramů kávových slupek.
 3. Cascaru připravte do vhodné nádoby nebo zvoleného přístroje a zalívejte horkou vodou.
 4. V případě, že ji louhujete ve frenchpressu nebo se chystáte slít přes sítko, nechává se nápoj louhovat po dobu 5 až 10 minut.

Nejjednodušší a nejrychlejší varianty přípravy je příprava ve french pressu nebo v konvici, ze které se následně nápoj slije přes sítko. Pro optimální vyváženou chuť je vhodné použít filtrovanou vodu. Cascaru můžete dochutit skořicí, zázvorem, muškátovým oříškem, cukrem, medem nebo citronem. A pak už nezbývá nic jiného než si lahodný nápoj v klidu vychutnat.

Hodnocení

Štítky: , ,

0 comments

 1. Dobrý den,
  já prodávám kávové slupky jako přírodní kofeinové hnojivo.
  Dělat z toho nápoje mne ani nenapadlo.
  Mám cca 4 tuny slupek týdně.
  Hned to zkusím – díky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*