Kolik kávy za den je ještě v pořádku a kolik už ne?

Kolik kávy za den je ještě v pořádku a kolik už ne?

Máte rádi kávu? A nebo ji dokonce přímo milujete? Já se přiznám, že patřím do té druhé skupiny. Káva je pro mě už jakousi „drogou“, kterou so labužnicky dopřávám prakticky denně. Už si vlastně ani neumím představit den bez kávy.

Ať už jsem v kavárně a dopřávám si espresso a nebo jsem doma a kávu si dělám sám třeba pomocí Hario V60 a nebo French Pressu. Vždy si ty okamžiky radosti dokonale vychutnávám. Ale asi jsem nebyl jediný, kdo si říkal, kolik kávy je ještě v pohodě?

Elektrický mlýnek DeLonghi KG89 skladem a navíc dnes 12.12.2022 za akční cenu.

A tak jsem pátral a hledal a googlil a zjistil jsem následující informace. Milovníci chutné kávy, kteří si dopřejí maximálně pět šálků espressa denně, neohrožují své zdraví. Vyplývá to ze stanoviska Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) ohledně bezpečnosti kofeinu. EFSA se do výzkumu pustil poté, co některé země vyjádřily obavy ohledně dopadů konzumace kofeinu na srdce a centrální nervový systém člověka. EFSA zveřejnil studii, podle níž 400 miligramů kofeinu za den „nezvyšuje v případě netěhotných osob bezpečnostní rizika“.

Těhotným tento úřad spadající pod Evropskou unii doporučuje, aby vzhledem ke svých nenarozených potomkům vypili každý den nápoje obsahující celkově maximálně 200 miligramů kofeinu. Evropané ve věku od 18 do 65 let denně přijmou v průměru 37 až 319 miligramů kofeinu, uvádí EFSA. Šálek espressa obsahuje okolo 80 miligramů kofeinu, tolik co plechovka běžného energetického nápoje. Plechovka Coly obsahuje poloviční množství.

Tak už snad máte i vy jasněji v tom, kolik kávy denně ještě OK a kolik už bychom raději neměli pít.

Hodnocení

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*