Recenze kávy Bolívie AYMANA od BirdSong Coffee

Recenze kávy Bolívie AYMANA od BirdSong Coffee

Výběrová káva Bolívie AYMANA z české pražírny BirdSong Coffee je charakteristická tóny limetky, liči, dulce de leche a kakaa. Tento popis mě nalákal tolik, že jsem neodolal a přidal tuto kávu do objednávky.
Jedná se okávu s kořeny v údolí Yungas, které najdete na západě Bolívie, konkrétně potom v oblasti andského pohoří. Toto údolí se vine až do nížin na východě země. V místním jazyce, kterým je nádherná prastará kečuánština, název znamená „teplá země”.

Zřejmě nemusím pžíliš zdůrazňovat, že kávovníkům se tu skvěle daří právě díky místnímu klimatu. O pěstování kávovníků se tu navíc stará již několikátá generace zkušených farmářů. O zrna kávy AYMANA  se staral farmář jménem Felix, který se přes své povolání mechanika rozhodl vrátit k řemeslu rodiny. Káva mu učarovala natolik, že u ní zůstal.

Felix navíc razí filozofii, že kvalita kávy nespočívá jen v jejím zpracování ale také právě ve způsobu pěstování. Věří, že výslednou kvalitu výrazně ovlivní i místo a klima. Proto Felix navázal spolupráci nejen se zdejšími farmáři, ale současně i s přírodou. Felix se snaží dokonale pochopit přírodu a její cykly. Snaží se žít v souladu s přírodou a snaží se tím docílit maximální kvality kávy.

Felix si zakládá na výsadbě stromů, v jejichž stínu pak mohou kávovníky růst. Díky tomu pěstují nejen zemědělskou komoditu, kávu, ale i místní biodiverzitu. Mně to přijde jako úžasné spojení. I proto jsem se rozhodl podpořit Felixe a kávu jsem si pořídil.

  • Lokalita: Yungas, La Paz
  • Nadmořská výška: 1660 m n m.
  • Odrůda: směs catuai, červená caturra, žlutá caturra, typica 
  • Chuť: limetka, liči, kakaová prášek, med
  • Dop. příprava: filtr
  • Zpracování: promyté
Káva bez kofeinu Kolumbie, zrnková arabica

Bezkofeinová zrnková káva ale také mletá káva skladem a navíc dnes 13.12.2022 za akční cenu.

Kávu jsem připravoval klasicky na dripperu V60. Voda měla teplotu 93C a kávu jsem namlel spíš víc nahrubo. Výsledná káva mě doslova uchvátila. Byl to skutečný požitek. Nejprve ucítíte kakao a čokoládu a posléze se dostaví ona limetková šťavnatost s tóny liči. Dochuť je poměrně výrazná a dlouhá. Je to opravdový požitek.

Hodnocení

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*