Hario V60 dripper si zamilujete

Dripper Hario V60

Dripper si získal během posledních let velkou základnu fanoušků. Je to především proto, že příprava kávy pomocí dripperu je velmi jednoduchá a výsledná káva je překvapivě dobrá. Dripper V60 od japonské firmy Hario si zakládá na precizním provedení a stylovém designu. Že jste o Hario V60 ještě neslyšeli? To vůbec nevadí, v tomto článku vám V60 představíme a popíšeme proces přípravy kávy.

Historie Hario V60 dripperu

Aneb jak to všechno začalo? Jak už to tak bývá, začátky neměly s kávou vůbec nic společného. Firma Hario totiž na samém začátku v Tokiu zpracovávala sklo a výrobou kávových pomůcek se tehdy vůbec nezabývala. Pozvolna se ale Hario začala orientovat na potravinářský trh. Až v roce 1980 přišla společnost s prvním dripperem V60. Ten měl na svědomí designér Tsuruoka Sana. Vlastně šlo tehdy o vynález, který byl reakcí na nedostatek kávových přípravků.

Ta původní V60 však ještě nebyla tou dnešní V60. Spojuje je pouze název. Dnešní V60 je redesignem té první verze, kterou představil světu Tsuruoka Sana. Roku 2004 přišla společnost Hario s novou verzí dripperu. Tento nový dripper má oproti svému předchůdci větší středový otvor a úpravené žebrování. A co znamená ono číslo v názvu? Je to nějaký pořadník, který značí číslování pokusů nebo návrhů? Ale kdepak, toto číslo nám říká, že úhel který svírá kávový filtr v nádobě je právě šedesát stupňů.

V tuto chvíli se Hario V60 vyváží do cca 70 zemí světa. A obliba dripperu stále roste. Čím to je? Designem, jednoduchostí. Zkráta V60 sedlo na notu všem kávomilcům a jen potvrdilo pravidlo, že v jednoduchosti je krása.

Plastová verze dripperu Hario V60

Jak Hario V60 dripper funguje?

V dějinách pití kávy, zejména v těch moderních dějinách, jde vždy kávomilcům o to samé. Aby pili co jechutnější kávu bez sedliny a nečistot. A tak se všichni designéři a vynálezci po celém světě snaží tvořit kávovary na podobném principu – prohání vodu kávou tak, aby v šálku ve výsledku nebyla žádná sedlina a žádné pevné částice z kávy. Už jsme vám tu představovali chemex, jehož princip je velmi podobný. Káva je filtrována přes kávový filtr do šálku.

Takže princip je stejný ale zařízení se liší vzhledem. Navíc V60 používá tenčí filtry. První V60 byly vyráběny ze skla ale dnes již seženete V60 vyrobené z plastu, mědi a nebo keramiky. Záleží tedy na vašem vkusu a peněžence. Logicky nejlevnější je plastový dripper.

Dvě verze – kterou vybrat?

Pokud jste se už po V60 dívali, tak jste si jistě všimli, že v e-shopech je v nabídce V60 s označením #1 a #2. jaký je mezi těmito drippery rozdíl? Pokud byste měli drippery vedle sebe, tak si rozdílu všimnete hned. V60 s označením #1 je menší, než #2.V čem je rozdíl mezi drippery označenými jako V 60 #1 a V 60 #2? Dripper Hario V60 #1 připraví 250 ml kávy a Dripper Hario V60 #2 připraví 450 ml kávy.

Dvojku si dopřejte, pokud kávu častěji pijete s přáteli nebo rodinou. Pojme až 450 ml kávy, pohodlně z ní tedy obsloužíte až 3 lidi. V60 #2 koupíte zhruba za 250 Kč.

K oběma jsou potřeba filtry a pozor – nejsou stejné. Pro jedničku si kupte filtry s označením V60 #1 po sto kusech za 129 Kč, pro dvojku pak filtry V60 #2 za 150 Kč.

Už víte, zda-li V60 #1 nebo V60 #2?

Připravili jsme vám porovnávací tabulku, ze které snadno pochopíte, který dripper si pořídit. Záleží jen na vás, zda-li pijete kávy více a nebo méně.

TypMnožství kávyCenaFiltry
V60 #1250 ml (ze 17 g)od 199 Kč129 Kč / 100 ks
V60 #2450 ml (ze 30 g)od 229 Kč150 Kč / 100 ks

Návod na přípravu kávy v Hario V60

Příprava kávy s Hario V60 je opravdu velmi jednoduchá a rychlá. I přesto je káva z tohoto dripperu velmi dobrá a V60 se tak díky tomu řadí mezi nejoblíbenější přípravky na kávu hned vedle chemexu a french pressu.

  1. Připravte si namletou kávu (středně hrubé mletí) podle typu vašeho dripperu – pro typ #1 to bude 17 gramů, pro typ #2 to bude 30 gramů.
  2. Promyjte papírový filtr abyste se zbavili papírové pachutě a vložte jej do trychtýře.
  3. Na filtr nasypte odměřené množství kávy.
  4. Nachystejte si vodu s teplotou kolem 90˚C – já používám přefiltrovanou vodu. Pro typ #1 potřebujete 250 ml vody a pro typ #2 potřebujete 450 ml) vody.
  5. Vodu lejte krouživými pohyby směrem ke středu filtru.
  6. Po3 minutách je káva připravena k servírování.

Dripper Hario V60 skladem a navíc dnes 12.10.2021 za akční cenu.

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*