Lidé pijí kávu z různých důvodů. Jedni pro její povzbuzující účinky, to jsou povětšinou milovníci espressa, druzí milují její chuť a vůni a doslova si vychutnávají každý doušek nejlépe v kombinaci s našlehaným mlékem a pak jsou tu osoby spadající do třetí skupiny, která jednoduše kombinuje dvě předchozí.
Je zcela zřejmé, že nás jedna chuť kávy zanedlouho omrzí. Hledáme tedy jiné odrůdy, které nám denní chvilku zpříjemní. I tady existují možnosti. Buď se spokojíte s běžně dostupným zbožím v regálech obchodních řetězců anebo můžete sáhnout po zahraničních speciálních odrůdách. Co se trochu odvázat a třeba zaplout do vod nejdražších káv na světě? Ano, cena za kilo se může u těch nejlepších vyšplhat i na 20 000 Kč/Kg, ale nejspíš to za to stojí. Za vše mluví jejich světová obliba.
Čtěte také
Jak na French Press?
Které kávy byste měli aspoň jednou za život ochutnat? Nemusí to být hned všechny uvedené, ale minimálně jednu zkuste. V pohodlí domova anebo si naplánujte dovolenou do dané destinace, kde se odrůda pěstuje.
Stojí to za ten jedinečný zážitek
Jaká jsou kritéria hodnocení? Především jde o jedinečnost pěstování, lokalitu a jak náročné, je vyprodukovat jeden kilogram kávy. Dále roli hraje i cena. Jestliže se má káva zařadit mezi nejdražší ve světě, musí být cena minimálně na 300 Kč za 250 g.
- Portoriko – V 19. Století zde přišli Korsičané a začali se zajímat o přírodní bohatství a jeho využití v pěstování kávy. Dělo se tak především ve městě YAUCO, které je nazýváno jako město kávy. Podle něj nese název i káva Yauco Selecto AA. Jde o odrůdu s čokoládovými až karamelovými tóny, vykazující jemnou vyváženou chuť s krémovou pěnou. Sbírá se od srpna do března a vyváží se ve velmi omezeném množství. Vše je regulováno vládou a její cena je díky tomu značně vysoká.
- Guatemala – To je země, kde to zkrátka umí. Pokud si dopřejete šálek kávy z těchto končin, nikdy nešlápnete vedle. Místní podnebí dokonale svědčí kávovníku a dodává vynikající chuť kávovým zrnům. Káva je zde pěstována velmi ekologicky ve velmi starém panenském lese. Vyniká citrusovou chutí s květinovým nádechem. V obchodech ji najdete pod názvem El Injerto.
- Panama – Hory, sopečná půda, stíny stromů, vzácná zvěř a nedotčenost přírody. To vše přispívá k opravdu jedinečné opojné chuti a vůni kávy Hacienda La Esmeralda, pěstované na rodinné farmě. Tato odrůda je povětšinou prodávána pouze na aukcích. Při jejím pití jde o velmi voňavý požitek. Tropické ovoce jako papája, ananas a nektarinky, jasmín a vanilka. To vás praští do nosu při prvním přičichnutí. Tělo je sametové a jemné.
- Hawai – Malý ostrov s velkým přínosem pro všechny milovníky kávy. Tady se pěstuje srdcem, protože vše pochází z malých rodinných farem. Kona Kai se pěstuje na svazích vulkánu sopky Mauna Loa. Je zde dobré podnebí, ani moc neprší ani není moc horko. Každý doušek je lehce nakyslý a plný ořechů.
Lidé prahnou po zvířecím trusu
- Filipíny – Slyšeli jste někdy o tamních maličkých kunovitých šelmách, kterým plantážníci sbírají trus? Nejspíš ano. Cibetková káva je velmi populární. Cibetky jedí plody kávovníku. Ty projdou jejich trávicím traktem, kde díky mléčným bakteriím ztratí hořkost. Nepoškozená zrna pak vyloučí ven. Ty se otevřou a upraží. Sběr trusu je však náročný, a také proto je cena vysoko. Několikrát již byly podniknuty snahy o umělý chov a produkci trusu, avšak v zajetí Cibetky kávová zrna nejedí. Káva chutná po švestkách, znalci občas hovoří i o karamelu.
- Thajsko – Země, která myslí na druhé. Dochází zde k vyhubování slona. A oni se rozhodli jej zachránit. Navíc i zde se pěstuje káva. Ta se nyní podává ve stravě oněm slonům a v jejich trusu se pak hledá. Zrna se zpracují a díky trávicímu traktu slonů získávají velmi sladkou chuť. Jde o složitý neefektivní proces. Cena je tedy vysoko, ale přispíváte tím na záchranu jednoho druhu. Když tedy v kavárně uvidíte Black Ivory Coffee, bude vás hřát nejen peněženka a žaludek, ale i svědomí.