Nejlepší tipy na přípravu ledové kávy

Ledová káva jako skvělé osvěžení

Pod pojmem ledová káva si nepředstavujte přeslazené nápoje v malých plastových lahvičkách s vůní a chutí jen vzdáleně připomínají tradiční ledovou kávu. Ty s kávou nemají nic společného. Jak ale tento kávový nápoj vznikl a který je ten nejlepší?

Kde se vzalo legendární frappé?

Jestliže jste doposud měli vůči instantní kávě předsudky, nyní je všechny odhoďte. V případě řecké ledové kávy zvané frappé je instantní káva naprostou nezbytností. Kde se však tento druh ledové kávy vzal? Frappéúdajně vzniklo v řeckém městě Thessaloniki (Soluň) v roce 1957. A mohla za to náhoda. Na mezinárodním veletrhu připravovala firma pod hlavičkou Nestlé nápoj pro děti, který se skládal z mléka a čokolády, obojí našlehané do pěny. Zaměstnanec firmy DimitriosVakondios však dostal během přestávky chuť na kávu a protože zrovna neměl po ruce nic jiného než rozpustnou kávu, studenou vodu a kostky ledu, smíchal všechno dohromady, napěnil a bylo z toho frappé. Existuje ale ještě jedna pověst a to že řecký stánkař v šedesátých letech v zoufalé snaze obsloužit zákazníka, přestože neměl klasickou kávu ani horkou vodu, smíchal mléko, instantní kávu a studenou vodu, na závěr vhodil do kávy kostky ledu. Voilà! Frappé. Ať tak nebo tak, frappé přetrvalo a je oblíbeným nápojem v horkých letních dnech po celém světě. 

French press

Čtěte také

Jak na French Press?

Z instantní kávy nebo espressa

Frappé existuje ve dvou variantách. A to buď s výše uvedenou instantní kávou anebo s klasickým espressem. V druhém případě se však do kávy nepřidávají kostky ledu až na závěr, kdy je nápoj naservírovaný ve sklenici, ale rovnou se espresso, mléko a kostky ledu rozmixují společně.

Cold Brew s ledem vás dokonale zchladí

Další druhy ledových káv

Jenže ledových káv existuje víc. Některé se připravují na bázi espressa, s mlékem, bez mléka nebo se zmrzlinou. Jiné ledové kávy se zase připravují z mleté kávy macerované ve studené vodě anebo překapávané ledovou vodou. Studená voda s dlouhou extrakcí dodávají kávě výraznější chuť. Na ledovou kávu se nejlépe hodí kávová zrna s vyšší aciditou neboli kyselostí, nejlépe s ovocným a citrusovým nádechem. Existuje však i ledová filtrovaná káva a to buď přímo na led anebo se připraví tradičním způsobem a až poté se prudce zchladí.

Zrnková a mletá káva mnoha druhů z různých lokalit za nejlepší cenu. Degustační balíčky a mnohem víc. Navíc dnes 9.12.2022 za akční cenu.

S tonikem, whisky nebo čokoládou

V posledních letech je čím dál oblíbenější i ledová káva připravená tak, že se smíchá espresso s tonikem. Ne každý je však na tuto hořko-kávovou chuť připraven. Kdo by však chtěl přeci jen vyzkoušet perlivou kávu, pak místo toniku můžete k espressu přidat perlivou vodu. Žádným velkým překvapením není ani to, žese ledová káva připravuje s čokoládovou omáčkou a špetkou soli nebo s irskou whisky.

Frappé na bázi espressa

Co budeme potřebovat

 • šálek espressa z čerstvě namleté kávy (8 g až 10 g kávy)
 • kostky ledu
 • 150 ml vychlazenéhomléka
 • případně cukr, nejlépe třtinový

Postup přípravy

 1. Do mixéru vlijte espresso.
 2. Vsypejte tři kostky ledu (můžete přidat víc dle chuti).
 3. Přilijte mléko.
 4. Pořádně rozmixujte, ale ne tak, aby se led zcela rozpustil. Z nápoje by měla vzniknout jemná ledová tříšť.
 5. Přelijte nápoj do vysoké sklenice a nezapomeňte na brčko.

Cold Brew

Co budeme potřebovat

 • 90 – 100 g středně hrubě namleté kávy
 • 1 litr filtrované vody
 • papírový filtr nebo plátno
 • sklenice se šroubovacím víčkem

Postup přípravy

 1. Kávu nasypejte do sklenice a přelijte studenou vodou.
 2. Uzavřete a protřepejte.
 3. Sklenici umístěte do lednice alespoň na 17 až 24 hodin.
 4. Přefiltrujte a můžete servírovat.
Hodnocení

Štítky: , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*