Je káva zdravá?

Je káva zdravá?

Snad kolem žádného jiného nápoje, vyjma alkohol, nekoluje tolik teorií a mýtů o vlivu na zdraví, jako o kávě. Káva a její vliv na zdraví, to je zkrátka téma, které nikdy nevychladne a vždy se najde někdo, kdo k němu má co říct. A tak i my se přidáme s troškou teorie do mlýna názorů.

Najdou se tací, kteří tvrdí, že káva dehydruje. Pak jsou tu zase lidé, kteří tvrdí, že káva neuvěřitelně nadýmá. No a na druhém břehu zase stojí skupina lidí, která tvrdí, že káva je zdraví prospěšná a že by ji jednou za čas měl pít každý. V posledních letech se pak přišlo s teorií, že káva pomáhá hubnout. Určitě už každý slyšel o zelené kávě, že ano.

Ale jak je to doopravdy? Je káva zdravá? Pomáhá hubnout? Kolik šálků kávy denně můžeme vypít? Lze si na kávě vypěstovat závislost? Kdy kávu pít a kdy se jí vyvarovat? Tolik otázek… a my se vám na ně pokusíme odpovědět.

Káva jako nejoblíbenější nápoj

Káva se pije po celém světě. Pije se v každé zemi. Pijí ji v Jižní Americe, v USA, v Asii, v Evropě a samozřejmě i v Africe. Nápoj s obsahem kofeinu se stal za dobu své existence neuvěřitelně oblíbený právě pro své povzbudivé účinky. Už i naši prapředci si všimli, jak je umí káva krásně probudit a nakopnout. Zřejmě tak nikoho nepřekvapí, že káva je jedním z nejoblíbenějších teplých nápojů na světě. Konkuruje jí už jen čaj.

French press

Čtěte také

Jak na French Press?

Kolik se vypije v Česku kávy?

V Česku se údajně ročně vypije 19.500 tun kávy za 6,5 miliardy korun. Smutné na tom ale je, že Češi vypijí nejvíc instantní kávy v Evropě. Údajně na jednoho Čecha připadá 3,3 Kg instatní kávy ročně. Prý se to ale poslední roky lehce zlepšuje a Češi zjišťují, že je lepší si připlatit a dopřát si kvalitnější kávu, než do sebe lít rozpuštěný granulát z pofiderních zdrojů.

Může být člověk na kávě závislý?

Ano, na kávě může vzniknout závislost. Abychom byli přesnější – závislost může vniknout díky kofeinu, který je v kávě obsažený. Ten má stimulační účinky a prakticky jeho efekt na tělo lze srovnat s účinky drog. Takže i na kofein si lze vypěstovat závislost. Nutno ale dodat, že závislost vzniká především u těch, kteří kávu pijí jako jakýsi nakopávač, který má dotyčné “probudit”. V tom případě pak káva funguje skutečně jako droga a lidské tělo ji zkrátka potřebuje, aby se dostalo do normálu. Takoví lidé pak po čase nejsou schopní bez kávy normálně fungovat.

Jak je to s tím kofeinem?

Jak už jsme naznačili výš, káva obsahuje kofein. Kofein prakticky zabraňuje spánku, zlepšuje soustředěnost a stimuluje lidské tělo k lepším výkonům. Účinků kofeinu si všimla i věda a tak se dnes kofein využívá také v lékařství a velmi často bývá také součástí nejrůznějších doplňků výživy pro sportovce. Pokud to s kofeinem, potažmo s kávou, nebudete přehánět, tak vám samozřejmě žádné zdravotní potíže nehrozí (vyjma těch, kdo mají problémy s tlakem, se srdcem apod.).

Smrtelná dávka je údajně 10g kofeinu, což odpovídá asi 100 šálkům espressa. Samozřejmě záleží na odolnosti a hmotnosti jednotlivců ale tato dávka už by měla být nebezpečná i pro sebeodolnější kávomilce. Ale ruku na srdce, kdo normální by vypil 100 šálků espressa? Možná jste už zaslechli teorii, že pití kávy způsobuje infarkt. Je to přesně naopak. Dlouhodobé pití kávy je zdravé a celkově lidé pijící denně 3–4 šálky kávy (230–408 mg kofeinu), mají celkově nižší riziko úmrtí na srdeční choroby ve srovnání s lidmi, kteří kávu do svého denního režimu prozatím nezařadili.

Je libo méně a nebo více kofeinu?

Věděli jste, že existují kávy, které jsou bez kofeinu? Využívají se tři hlavní metody, jak extrahovat kofein z kávových zrn. Extrahuje se rozpouštěcími roztoky, kapalným oxidem uhličitým a vodou. Ve všech případech se jedná o zelené, nepražené boby, které se napařují nebo namáčení, dokud nenabobtnají. Kofein se rozpustí v kapalině a následně se z ní odsaje. Takže pokud chcete kávu bez stimulačního efektu, tak máte možnost dát si kávu bez kofeinu.

Nopaka lze najít i odrůdy kávy, které mají kofeinu mnohem víc, než klasická káva. Jsou to zejména směsi, které obsahují větší podíl robusty. Robusta totiž obsahuje často až 2-3x víc kofeinu, než arabika. Existují speciální kávy, které mají kofeinu násobně více díky většímu podílu robusty ve směsi. Robusta totiž obsahuje až 3x větší množství kofeinu než arabika.

Abychom si trochu zlepšili sebevědomí po informaci o našem prvenství ve spotřebě instatní kávy, tak musíme zmínit, že v Česku je možné koupit nejsilnější kávu na světě, která nese hrdě název Black Insomnia.

Dehydruje káva?

Je prokázáno, že káva za určitých podmínek skutečně lehce dehydruje lidský organismus. Co to ale znamená? Ve skutečnosti má káva močopudné účinky – prostě a zkrátka pak chodíme víc na záchod. Logicky tedy musíme víc doplňovat tekutiny. Proto Ano, káva dehydratuje, ale ne zase tak moc. Do 5 šálků kávy denně bychom ale měli být v klidu.

Káva na hubnutí

V poslední době se stále častěji setkáváme se spojením kávy a hubnutí. Trendy je zejména zelená káva. Dá se ale zhubnout při pití kávy? Zde nezbývá, než souhlasit. Ano, je to tak, káva pomáhá lidem hubnout. Dokonce je prokázáno, že kofein pomáhá dopravovat mastné kyseliny k pracujícím svalům. Ale pozor na to slovo “pracujícím”. Tím se myslí, že svaly jsou aktivní. Nestačí tedy pouze pít kávu. Je třeba se hýbat, sportovat a prostě něco dělat.

Zmiňovaná zelená káva se pak liší v tom, že neprošla procesem pražení. Díky tomu obsahuje fenolické sloučeniny. Ty se vyskytují jinak běžněji ve slupkách ovoce. Údajně mají na svědomí právě tyto fenolické sloučeniny onen příznivý vliv na hubnutí.

Mohou pít sportovci kávu?

Rozhodně ano! Káva totiž údajně zvyšuje výkonnost až o 12%. Dokonce se přidává do některých doplňků stravy pro sportovce. Oblíbili si ji také kulturisti, protože prý snižuje svalovou únavu.

French press
Vždy záleží na množství kávy jaké pijete

Zvyšuje káva hladinu testosteronu?

Byly provedeny rozsáhlé studie, které zjistily, že kofein u sportovců skutečně zvyšoval hladinu testoteronu. Poslední výzkumy nám řekly, že kofeinové dávky (5 mg/kg) před cvičením výrazně zvyšují koncentraci sérového kortisolu (Woolf et al., 2008). Výsledky jiné studie pak zase ukázaly malý vzrůst (21 % ± 24 %) hladiny testosteronu a vyšší vzrůst (52 % ± 44 %) hladiny kortisolu po vysokých dávkách kofeinu (800 mg). Účinky kofeinu nicméně mírně snižují poměr testosteron vs kortisol (14 % ± 21 %). Přesto tato studie oznámila, že vysoké dávky kofeinu zvyšují sekreci testosteronu, načež je zvýšena i produkce kortisolu (Beaven et al., 2008).

Mohou pít nastávající maminky kávu?

Mnoho nastávajících ale i novopečených maminek se kávě vyhýbá velkým obloukem ale ten oblouk často vede ke krabičce s čokoládou. Což je ve výsledku hodně podobné. Obavy z kávy jsou ale zbytečné. Malé množství kávy neškodí ani těhontným ženám, ani kojícím maminkám. Je však důležité mít na paměti, že těhotná žena by denně neměla přijímat více jak 150 mg kofeinu a kojící maminka pak 200 mg kofeinu. To jsou zhruba 2-3 šálky kávy denně. Pokud si tedy dáte jednou za čas šálek kávy, tak to zas tak velký hřích nebude. Případně si můžete dopřát bezkofeinouvou kávu.

Je zdravá káva s mlékem?

Další fáma, která koluje mezi lidmi, je ta, že káva s mlékem je nezdravá. Vznikla zřejmě proto, že lidé, kteří trpí alergií na laktózu a nebo na bílkovinu kravského mléka, mají po požití kávy s mlékem zdravotní potíže. Ovšem potíže mají právě z výše uvedených důvodů – alergie na mléko. Podle Společnosti pro výživu má problémy s trávením laktózy 10 % Čechů. Úplným nesmyslem je pak tvrzení, že káva s mlékem způsobuje rakovinu. Tuto informaci vyvrací i Světová zdravotnická organizace a Úřad pro kontrolu potravin.

Káva a rakovina

Už jste slyšeli o tom, že káva způsobuje rakovinu? Čas od času se taková informace vynoří někde na internetu. Byly však provedeny studie, které tuto informaci vyvracejí. Výzkumy nepotvrdily kávu jako karcinogen. Naopak se ukázalo, že např. u rakoviny výstelky dělohy nebo rakoviny jater káva riziko těchto onemocnění snižuje.

Káva jako lék aneb káva a zdraví

Káva je často doporučována lidem s Alzheimerovou chorobou. Proč? Káva totiž údajně dokáže Alzheimerovu chorovu do určité míry léčit. Káva dále obsahuje antioxidanty, které jsou prospěšné lidskému zdraví a navíc káva snižuje riziko cukrovky II. typu. Káva má tedy ověřitelný pozitivní vliv na zdraví.

Káva na lačný žaludek?

Existují lidé, kteří mají jako rituál každé ráno šálek kávy na lačný žaludek. Ještě před snídaní do sebe kopnou šálek espressa. V takovém případě se skutečně mohou dostavit trávicí potíže. Kofein a další látky z kávy v žaludku totiž vyvolají sekreci kyseliny chlorovodíkové. To je proces, při kterém se žaludek chystá na zpracování potravy a její trávení. V případě, že v žaludku ale kromě kávy nic nemáme, tak se může dostavit ono nepříjemné pálení žáhy – tedy překyselení žaludku.

Kdy bychom kávu neměli pít?

Jsou případy, kdy není úplně ideální kávu pít. Například pokud máte citlivý žaludek, tak se kávě vyhněte. Dále pak by se měli kávě vyhnout lidé trpící kvasinkovou infekcí. Kofein totiž napomáhá kvasinkám v množení. No a samozřejmě byste neměli pít přelouhovanou kávu, kávu přepálenou, kávu špatně upraženou a kávu neznámého původu.

Hodnocení

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*