Black Insomnia a recenze nejsilnější kávy na světě

Nejsilnější káva na světě? Zkuste si to říct nahlas. Vzbuzuje to respekt a zároveň nekonečnou zvědavost. Jak asi chutná? Co to se mnou udělá? Opravdu je to taková síla? Přiznám se, že jsem neodolal a tuhle kávu jsem zkrátka musel vyzkoušet. A tak jsem si jedno balení kávy Black Insomnia objednal a teď se tu s vámi podělím o recenzi té nejsilnější kávy na světě.

Tahle káva na mě účinkovala ještě dřív, než jsem ji ochutnal. Vyzvedl jsem si ji totiž pozdě odpoledne a tak jsem už ten den nechtěl riskovat její ochutnávku, abych večer usnul. Ale nedočkavostí jsem stejně nemohl spát. A druhý den hned brzy ráno jsem ji vyzkoušel. A jaká byla? O tom potom, nejdřív se pojďme téhle kávě podívat trochu na zoubek.

Spi, až když chceš, ne když musíš

Tohle je heslo, se kterým se setkáte na webu prodejce kávy Black Insomnia. A tak nějak to mluví za vše. Kolébkou kávy Black Insomnia (což v překladu znamená černá nespavost) je Afrika, konkrétně potom Kapské město. Takhle káva vznikla v červnu roku 2016, kdy ji její tvůrce Sean Kristafor poprvé nabídl veřejnosti. Lidé si tuhle extra silnou kávu natolik oblíbili, že se brzy z Jihoafrické republiky rozšířila do dalších zemí světa. První dva měsíce ji Sean prodával pouze v Kapském městě ale už po těchto dvou měsících jí prodával o 3 tuny víc, než okolní pražírny a v říjnu téhož roku pak už kávu exportoval do 22 zemí celého světa. A nyní je k dostání i u nás v České republice.

Cílem bylo vytvořit extrémně silnou kávu s vysokým obsahem kofeinu a přitom zachovat skvělou chuť kávy tak, aby si člověk její pití opravdu užíval. Ono je jednoduché spolykat pár kofeinových tablet ale člověk si to neužije tak, jako když si dá šálek kvalitní kávy. A tak se Sean Kristafor rozhodl vytvořit kávu Black Insomnia.

Čím to je, že je Black Insomnia tak silná káva?

Nehledejte v tom žádné čáry. Jak už to tak bývá, tak v jednoduchosti je krása a i efekt vysokého obsahu kofeinu v této kávě je založen na jednoduchém principu a to ve správném poměru ideálně zvolených kávových zrn.

Kávová zrna pro kávu Black Insomnia se sklízi v Jižní Americe a Africe. Pražení pak probíhá podle staroitalské tradice v Německu, kde na proces pražení dohlíží doslova tým odborníků. Ano, je to tak. Pražení je pod dohledem těch nejpovolanějších, neboť správné pražení a namixování kávových zrn je klíčem k úspěchu této kávy. To, co zajišťuje vyšší množství kofeinu v kávě je specifické pěstování kávovníku. Pro tuto extrémně silnou kávu se používá směs robusty a arabiky. Robusty je potom ve výsledné směsi cca 80% a arabiky 20%. Robusta obsahuje až 2x více kofeinu, než arabika. Navíc odrůda robusty použité v Black Insomnia kávě je extrémně silná. Arabika je pak zastoupena pro vyvážení a doladění výsledné chuti.

Nejsilnější káva na světě

Káva Black Insomnia je určena těm, kteří touží po pořádné dávce kofeinu. Obsahuje totiž 140 mg kofeinu na šálek (44 ml). Tato hodnota z ní dělá tu nejsilnější kávu na světě. A pozor, Sean Kristafor to má podložené laboratorními testy, které si nechal vypracovat. Do té doby se titulem nejsilnější káva světa pyšnila káva Death Wish Coffee. Ta obsahuje 90 mg kofeinu v šálku. Přátelé, těch 90 mg oproti 140 mg působí tak trochu jako čajíček, co říkáte?

Jak říká test, tahle káva je opravdu „dangerous“

Káva Black Insomnia byla také nezávisle testována serverem Caffeine Informer. Z jejich výsledků je patrné, že 50 g kávy (cca 354 ml hotového nápoje) obsahuje neuvěřitelných 1105 mg kofeinu, což je skutečně extrémní množství.

Black Insomnia vs klasická káva

Mrkněte na tabulku níže, abyste měli lepší představu o tom, kolik kofeinu vlastně Black Insomnia obsahuje a jak je na tom oproti průměrné kasické kávě. Samozřejmě jsou hodnoty hodně orientační a vždy záleží na stylu přípravy, typu kávy apod.

KávaMnožství kofeinu v šálku (44 ml)
Espresso60 – 80 mg
Death Wish90 mg
Black Insomnia (Espresso á 7 g)150 mg
Red Bull32 mg
Starbucks (Doubleshot)57,29 mg
Coca-Cola9,6 mg

Jak velké množství kofeinu už je škodlivé?

Vědci a lékaři se shodují na tom, že by maximální denní dávka kofeinu neměla překročit 400 mg. Jak vidíte v tabulce, tak Black Insomnia vám toho kofeinu dá docela dost. Proto se doporučuje začínat s touto kávou v menším množství. Zjistíte, jak vaše tělo reaguje na tak vysokou dávku kofeinu. Každý je jiný a každý jinak reaguje na kofein. Jen abyste měli představu, tak espresso Black Insomnia (7 gramů) obsahuje 150 mg kofeinu, menší šálek s 14 gramy kávy obsahuje 300 mg kofeinu a velký šálek s 28 g kávy dokonce 600 mg kofeinu. Proto to opravdu ze začátku nepřehánějte.

Jaká je nabídka kávy Black Insomnia?

Nabídka kávy Black Insomnia zahrnuje prakticky 3 varianty. Můžete si koupit buď klasickou zrnkovou kávu, již namletou kávu a nebo kapsle pro Nespresso© kávovary.

Zrnková káva Black Insomnia

Zrnková káva Black Insomnia je směs těch nejsilnějších zrnek na světě z Jižní Ameriky a Afriky. Díky své vyváženosti, staroitalské přípravě pražení a vynikající chuti – oříšek, karamel a hořká čokoláda – zaručí čistou přírodní energii a hodně velkou dávku kofeinu. Káva je vhodná jak na filtr, tak na moka konvičku, espresso apod. Chuť této kávy je zkrátka skvělá. Tuto variantu jsem si objednal já a všem ji doporučuji.

Mletá káva Black Insomnia

Mletá káva Black Insomnia je tu pro ty, kteří nemají čas na mletí kávy nebo se jim zkrátka nechce kávu mlet a rádi si přesto dopřejí tuto extrémně silnou kávu. Opět jde o směs těch nejsilnějších zrnek na světě z Jižní Ameriky a Afriky. Káva je mletá nahrubo a tak se hodí skvěle na filtr, french press a můžete zkusit i moka konvičku.

Kapsle Black Insomnia pro Nespresso

Nejsilnější kapsle pro Nespresso na trhu – 275 mg kofeinu v každé kapsli! Jsou 100% ekologické, bez použití hliníku, plastu a barviv. Zase se jedná o směs těch nejsilnějších zrnek na světě z Jižní Ameriky a Afriky. Vhodné pro přípravu espressa nebo ristretta. Kompatibilní s Nespresso© kávovary.  Balení obsahuje 30 kapslí.

Jak připravit zrnkovou kávu Black Insomnia?

Přímo na webu se uvádí, že je káva vhodná jak pro french press, moka konvičku nebo V60, tak pro přípravu espressa. Já osobně jsem zvolil při prvním testování Hario V60.

Pokud plánujete nějakou fyzicky náročnější aktiviu, třeba trénink a nebo naopak se potřebujete na něco víc soustředit, třeba na přijímačky nebo pohovor, tak si dejte kávu 30 minut předtím. Těch 30 minut je totiž v průměru čas, po kterém se dostaví v těle největší koncentrace kofeinu a vy tedy nejvíc pocítíte jeho účinek.

Recenze kávy Black Insomnia

Objednávku jsem udělal v pondělí odpoledne a zvolil jsem jako přepravce Zásilkovnu s vyzvednutím na pobočce. Jak už jsem naznačil výše, objednal jsem si balení zrnkové kávy. Káva mi dotazila ve středu odpoledne na výdejní místo. Tak jsem tam celý nedočkavý běžel a těšil jsem se na nadcházející ráno tak moc, že jsem nedočkavostí ani neusnul. Objednávkový proces proběhl klasicky jako na jiných e-shopech. Obchod je přehledný a na výběr máte ze tří variant – zrnková káva, mletá káva a kapsle. Káva byla skvěle zabalená a obchodu nemám co vytknout – takhle, kdyby fungovaly všechny e-shopy, tak bude svět nádherným místem.

Káva dorazila perfektně zabalená

Jdeme na to

Hned, jak balík s kávou otevřete, tak ucítite velmi výrazné aroma čokolády a oříšku. Když píšu výrazné, tak tím mám na mysli opravdu silné. Voní nádherně. Pokud si objednáte také zrnkovou kávu jako já, tak si jistě všimnete různé velikosti zrn a různého odstínu zabarvení zrn. To je dáno právě tím, že jde o směs arabiky a robusty.

Patrná jsou různá zrna – mix robusty a arabiky

Jak chutná káva Black Insomnia?

Kávy jsem si odvážil 10 g a namlel jsem ji na středně hrubo. Připravil jsem ji na driperru Hario V60. Barva kávy byla výrazně tmavá a vůně nepopsatelná. I připravená a zalitá káva voní stále po oříšcích a čokoládě. A stejně tak i chutná. Chuť je výrazná stejně jako vůně. Dochuť se nese na vlnách karamelu a hořké čokolády. Káva není příliš hořká, jde spíš do sladka a čokoládu opravdu velmi připomíná. Pokud bych ji měl k něčemu přirovnat, tak díky robustě chutná jako vietnamská káva ale je mnohem silnější.

Výsledná káva je hodně tmavá – velmi silná a aromatická

Jaký má účinek káva Black Insomnia?

Tak a jdeme na účinek této kávy. Účinek kávy jsem začal pociťovat již během cca 10 minut a ten pravý „nájezd“ jsem pocítil tak po 20 minutách. Zrychlil se mi tep a byl jsem celkově hodně zrychlený, měl jsem nutkání něco neustále dělat. Vzhledem k tomu, že jsem pracoval, tak to nebyl problém. Nebyl to jinak nepříjemný pocit, ba naopak jsem se dokázal parádně soustředit na práci. Tahle káva mi dala tak dvě hodiny dokonalé sostředěnosti a klidu. Únava byla pryč ale večer jsem se cítil v pohodě a usnul jsem normálně, takže k předávkování kofeinem nedošlo.

Další den jsem si připravil stejné množství kávy opět na V60 ale již ne ráno ale v průběhu dne a dostavil se opět onen nakopávací efekt. Vydržel opět tak ty dvě hodiny a večer jsem zase v pohodě usnul. Vyšší dávky téhle kávy jsem zatím nezkoušel ale chystám se na to, až nám zase otevřou fitka.

Závěr a hodnocení

Musím říct, že káva mě neskutečně příjemně překvapila. A to ne jen svým účinkem ale také skvělou chutí. Tahle káva není rozhodně na denní popíjení. Je to opravdu „silné kafe“, tak na to při její přípravě myslete. Ocení ji nejen lidé při pracovním nasazení ale i sportovci. Tohle je mnohem lepší (a myslím si, že i zdravější) forma nakopávače, než ta klasická chemie, kterou si kupujeme.

Hodnocení

Štítky: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*