Co jste nevěděli o kávě bez kofeinu?

Co jste nevěděli o kávě bez kofeinu?

Je pro vaše tělo vhodné pít kofeinovou kávu? A smíte ji pít v době těhotenství? Jak ho kofein ovlivňuje? A je vůbec možné kofein z kávy odstranit zcela? To vše se dozvíte na následujících řádcích.

Kofein není jen v kávě

Kofein je nedílnou součástí nejen kávy, ale také čaje a energetických nápojů. Věděli jste ale, že je obsažen i ve fazolích nebo v listech některých rostlin? Tento alkaloid totiž působí jako přirozený pesticid a tak chrání některé rostliny před škůdci. Navíc je kofein považován za nejrozšířenější stimulant na světě. Díky tomu podporuje činnost centrální nervové soustavy i srdce. Kromě toho také zvyšuje produkci žaludečních kyselin, díky čemuž napomáhá trávení.  Má však rovněž i lehce diuretické účinky, tudíž z těla odvádí vodu, a proto je třeba ji doplňovat pitím vody ke každému šálku.

Káva bez kofeinu Kolumbie, zrnková arabica s luxusní chutí za skvělou cenu – skladem.

Jde to i bez chemie

Z kávy se kofein ale občas odstraňuje, a to proto, aby ji mohli pít i ti, kteří kofein jinak konzumovat nemohou. Lze to dvěma způsoby. Kofein se ze zrn odstraní ještě před upražením a to pomocí takzvaného Evropského procesu nebo Švýcarského vodního procesu. V rámci Evropského procesu se k odstranění kofeinu používají chemické prostředky, přesněji dichlormethan. Z něj se vytvoří roztok, do kterého se zrna namočí. Na základě tohoto procesu se z nich kofein odstraní a zrna se následně ještě propláchnou, aby na nich nezůstala ani stopa po této chemické reakci. Jenže se to tak úplně nedaří, alespoň co se výsledné chuti kávy týče. Bezkofeinová káva, která prošla tímto procesem, dostává charakteristickou pachuť.

French press

Čtěte také

Jak na French Press?

Proto se za zdravější metodu všeobecně považuje právě Švýcarský vodní proces, který odstraňuje kofein z kávy pomocí vody a aktivního uhlíku. V rámci této metody se kávová zrna dlouho máčejí, a kofeinu se tak zbavují zcela přirozeně. Pak se voda přefiltruje přes uhlík, jenž vypuzenou látku dokáže vstřebat. Jenže dlouhé máčení zase z kávy vyplavuje i éterické oleje a jejich typické aroma. I přesto je však Švýcarská metoda mnohem zdravější než ta evropská.

Bezkofeinová káva s kofeinem

Kromě rozdílu v šetrnosti odstraňování kofeinu se však švýcarská a evropská metoda liší ještě v tom, kolik jsou schopny z kávy odstranit kofeinu. Metoda švýcarská odstraňuje téměř 100 % kofeinu z kávy, zatímco ta evropská zbaví kávy jen 97 % kofeinu.

Pouhý mýtus

Možná vás nepřekvapí, že tvrzení – káva v těhotenství škodí – je jenom pouhý mýtus. Z mnoha rádoby odborných článků se dozvíte, že pití kávy v těhotenství snižuje porodní hmotnost plodu. Jenže to nikdy nebylo vědecky potvrzeno a tak jde o pouhou spekulaci. Stát se ale může to, že po konzumaci kávy může být miminko v bříšku aktivnější než obvykle. Nijak mu to ale neuškodí. Platí pravidlo – všeho s mírou.

Podle nejnovějších průzkumů není káva s kofeinem v rozumné míře škodlivá ani pro lidi trpící vysokým tlakem nebo se slabým srdcem. Kojícím matkám se však doporučuje pít kávu bez kofeinu a to proto, že se kofein dostane do mateřského mléka, a dítě, stejně jako jeho matka, bude po kávě povzbuzenější než obvykle. Dítě pak může být neklidnější a může špatně spát. Avšak na jeho zdraví malé množství kofeinu vliv nemá.

Raději v rozumné míře

Dnes už existuje bezkofeinová káva hned v několika variantách a to ve formě papírovýchpodů a plastových či hliníkových kapslí, tedy kávových zásobníků, které má každý kávovar jiný. Stejně tak si můžete zakoupit mletou i zrnkovou kávu bez kofeinu.

Platí zlaté pravidlo, že se má vše, i káva s kofeinem, konzumovat v rozumné míře. Znamená to tedy, že v těhotenství dva šálky kávy rozhodně ničemu neuškodí. Lidem s nízkým tlakem je dokonce doporučováno pít kávu s kofeinem. Stejně tak jsou známy případy, kdy kofeinová káva pacientům pomohla v boji s ranními nevolnostmi. Rovněž je dokázáno, že káva pomáhá v boji s Alzheimerovou chorou. Jestliže ale raději nechcete nic riskovat, pak raději sáhněte po bezkofeinové kávě, která vás při ranním kávovém rituálu dokáže psychicky nakopnout stejně dobře jako káva s kofeinem.

Věděli jste, že…

patent na technologickou přípravu bezkofeinové kávy byl v roce 1962 udělen Čechovi Zdeňku Žáčkovi? Právě díky němu si můžeme vychutnat pravou kávovou chuť i v případě bezkofeinové kávy.

Hodnocení

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*