Jak na nejlepší irskou kávu?

Jak na nejlepší irskou kávu?

Irská káva je míchaný nápoj z kávy a alkoholu, který se těší velké oblibě. Podává se ve skleničkách na stopce, které nemají ouško.

Irská káva pochází z roku 1942 a jak již název vypovídá, poprvé ji připravili v Irsku, konkrétně na letišti v Shannonu. Podle všech informací pochází irská káva z rukou irského baristy JoeSheridanam, který ke kávě přidal whiskey, aby se cestující na letišti v chladném počasí snáze zahřáli. Odtud se irská káva rozšířila do mnoha zemí světa. Pravděpodobně první zemí, kde si irská káva získala oblibu jsou Spojené státy americké. Do Ameriky se káva rozšířila díky spisovateli StantonoviDelaplaneovi, který hodně cestoval, psal ze svých cest záznamy a kávu přes kontinent přivezl a zpopularizoval. Dnes se těší velké oblibě a připravují jimnohé kavárny a restaurace také v České republice.

French press

Čtěte také

Jak na French Press?

Zajímavostí je, že se irská káva těší takové oblibě, že má dokonce určený den, kdy slaví svůj svátek. Tento den připadá na 25. ledna.

Káva s alkoholem

Podobných nápojů s alkoholem na bázi kávy je více. Například alžírská káva, která obsahuje vaječný koňak nebo mexická káva, do které se přidává tequila a vanilková zmrzlina. Ze všech těchto druhů alkoholických kávových nápojů se ale nejčastěji setkáme pravděpodobně právě s kávou irskou. Může to být dáno jemnou kombinací whisky, kávy a smetany a vyváženou chutí. Stačí málo kvalitních surovin a za pár minut si připravíte velmi dobrý nápoj, který rozhodně stojí za to vyzkoušet.

Irská káva se těší velké oblibě zejména v chladném počasí a zimních měsících, protože díky přidané whisky snadno a rychle zahřeje a navodí příjemný pocit tepla. Pro mladší osmnácti let a řidiče je možné kávu připravit v nealkoholické verzi přidáním aromatu nebo vyvařením alkoholu svařeními whisky s cukrem.

Jak připravit nejlepší irskou kávu krok za krokem

Příprava irské kávy zahrnuje pár kroků, které vám následně popíšeme. Důležité je ale mít k dispozici kvalitní kávová zrna a z nich připravit lahodný nápoj. Pro přípravu irské kávy můžete použít espresso z kávovaru, ale také filtrovanou kávu. Mnohem vhodnější pro uvaření irské kávy je ale aeropress, French Press nebo Chemex.

Pokud chcete kávu připravit co nejrychleji a bez starostí, bude nejjednodušší variantou frenchpress, který se snadno používá a káva je připravená během pár minut.

Zrnková a mletá káva mnoha druhů z různých lokalit za nejlepší cenu. Degustační balíčky a mnohem víc.

Irská káva recept

  1. Nahřejte si sklenici, do které budete kávu připravovat. Díky tomu zůstane káva i po namíchání horká. Nejjednodušší postup, jak nahřát sklenici, je nalít do ní horkou vodu a po pár vteřinách ji ze sklenice vylít.
  2. Do sklenice dejte dvě lžičky dobrého cukru, nejlépe třtinového.
  3. Cukr přelijte připravenou filtrovanou kávou z dripperu, aeropressu nebo třeba frenchpressu. Kávu s cukrem důkladně promíchejte tak, aby se cukr v kávě rozpustil.
  4. Do kávy nalijte panáka kvalitní irské whisky.
  5. Navrch přidejte smetanu. Smetanu nešlehejte tak, aby byla úplně hustá. Ideální je jemná krémová konzistence, která pokryje celý povrch kávy a nevytvoří našlehaný kopeček smetany.
  6. Ideální způsob, jak lít smetanu na kávu, je pomalu přilívat na povrch z malé výšky nebo ji nalít po lžičce, aby se smetana nesmíchala s kávou. Žádoucí je, aby smetana vytvořila vrstvu na povrchu kávy.

Irskou kávu je možné dozdobit skořicí, kakaem nebo třeba nalámanými kávovými zrny, které kávě dodají ještě další rozměr chuti.

A teď trocha vylepšení

Alternativní možností přípravy, zejména pro mladší a řidiče, je whisky svařit s cukrem a vyvařit tak alkohol. Díky tomu zůstane zachováno aroma irské kávy a whisky v ní, ale kávu si mohou dát i mladší osmnácti let a ti, kteří budou krátce po požití kávy řídit.

Hodnocení

Štítky: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*