Jak si doma připravit latté bez espressa

Jak si doma připravit latté bez espressa

Po celou dobu locdownu mě den co den držela nad vodou jedna věc: moje ranní káva a odpolední latté. Každé ráno jsem vstával a připravoval kávu pro sebe a svou přítelkyni a bylo to něco, na co jsem se opravdu těšil. Nejčastěji jsme si dávali Etiopii připravenou na AeroPressu nebo na V60. Odpoledne pak přicházel čas latté a to byl okamžik, který jsem si pokaždé náramně užíval.

Ale koupit si kávovar na espresso jen kvůli latté je poměrně nákladná legrace, že?

Možná vás potěší fakt, že kávovar vůbec nepotřebujete. Můžete si udělat docela dobrou napodobeninu latté pomocí instantní kávy, nebo si můžete udělat opravdu velkolepé latté pomocí Moka konvičky nebo Aeropressu.

Nejjednodušší recept na domácí latté

Níže se s vámi podělím o jednoduchý recept na domácí latté. Uvidíte, že jeho příprava je skutečně jednoduchá.

Ingredience

 • Káva
 • Mléko
 • Šlehač, nejlépe elektrický

Příprava

 • Mléko ohřejte v mikrovlnné troubě nebo v hrnci, aby bylo horké, ale nevařilo se. Nejlepší je plnotučné mléko.
 • Kávu připravte běžným způsobem, ale trochu silnější, pokud používáte překapávač, dejte do něj navíc lžičku kávy, nebo pokud používáte instantní kávu, použijte jen polovinu vody.
 • Pomocí metličky šlehače vyšlehejte mléko do pěny a šlehejte ho důsledně asi 30-45 sekund, dokud se mléko nezpění. Toto mléko nalijte na kávu a latté je na světě!
 • Ještě lepšího výsledku dosáhnete, pokud si mléko napěníte buď pomocí napěňovače mléka, nebo french pressu, bude to mnohem více připomínat latté.

Pro mnohé je tento postup OK a s výsledkem budou spokojení. Pro mě to ale není uspokojivý výsledek a tak vám ukážu, jak si připravíte ještě lepší latté.

Nejlepší recept na domácí latté

Tohle latté si zamilujete, je to prostě dokonalost.

Ingredience

 • Čerstvá mletá káva
 • Plnotučné mléko
 • Kakaový prášek
 • Moka konvička
 • Napěňovač mléka

Postup

Krok 1. Připravte si kávu v Moka konvici

 • Moka konvička je skvělou alternativou pro přípravu kávy, takže je ideální volbou pro přípravu domácího latté. Navíc ji na internetu seženete doslova za pár korun. Já používám Moka konvičku na 6 šálků, ze které připravím 2 latté.
 • Naplňte spodní komoru horkou vodou a přidejte do zásobníku kávu.
 • Poté našroubujte víčko a postavte Moka konvičku na sporák na střední teplotu, dokud nebude káva hotová, nalijte do každého šálku polovinu kávy.

Krok 2. Napěňte mléko

 • Mám doma napěňovač mléka, který mléko současně také ohřeje. To je za mě nejlepší varianta pro dokonalé latté. Ale můžete také postupovat tak, že mléko nejprve ohřejete v mikrovlnné troubě a pak jej napěníte ve French Pressu.

Krok 3. Smíchejte a posypte čokoládou

 • Je to vlastně dvoufázový proces, ale já mám rád 3. krok, protože dodá latté trochu víc šmrncu.
 • Zalijte kávu mlékem a voilá, máte latté, bude to trochu víc jako cappuccino s pěnou na povrchu, ale je to nejblíže tomu, co můžete doma získat bez napařovače v kávovaru.
 • Teď už jen posypte latté trochou kakaa a můžete si užít své dokonalé latté.

Proč Moka konvička

Moka konvici mám rád, je jednoduchá, můžete si v ní připravit dobrou kávu, aniž byste museli řešit váhu, nemusíte zvlášť ohřívat vodu a káva, kterou v ní připravíte, je dostatečně výrazná, aby vynikla i v latté.

Někteří lidé považují černou kávu z Moka konvičky za trochu hořkou, s čímž do jisté míry souhlasím, ale jakmile ji zkombinujete s ohřátým a napěněným mlékem, je naprosto božská.

Nahraďte kávovar AeroPressem

Další alternativní metodou přípravy kávy podobné espressu je použití AeroPressu. AeroPress je moje oblíbená forma přípravy kávy. Káva z AeroPressu není přepálená a nehrozí tedy, že by zhořkla. Zároveň je dostatečně výrazná a silná, takže se hodí i do domácího latté.

Použití French pressu

To byla moje první metoda na cestě k domácímu latté, kdy jsem si připravoval kávu ve french pressu, pak ho vyčistil a znovu použil k napěnění mléka. Byl to neefektivní systém, ale fungoval.

Káva je pěkně silná, není tu potřeba žádný papírový filtr, takže je poměrně hustá, díky čemuž se dobře promíchá a vynikne v mléku. A přestože to není espresso, je to dobrá alternativa, pokud máte po ruce jen French press.

Další způsoby přípravy kávy

Kávu si můžete připravit jakýmkoli způsobem, jděte do toho. Nemusíme tu být domýšliví a tvrdit, že to ani nemá cenu, pokud nemáte kávovar za 20.000 Kč bla, bla, bla. Ne.

Prostě si udělejte kávu, napěňte mléko některou z metod, o kterých budu mluvit níže, a bum, dobrá práce, jste oficiálně domácí barista připravující si skvělé domácí latté.

Zvolte tmavěji praženou kávu

Radím vám, abyste si vybrali tmavěji praženou kávu, pokud můžete, bude mít hlubší chuť a v latté prostě funguje opravdu dobře. Ne že by světle pražená káva nefungovala a nedala se použít, jen dávám přednost tmavému pražení.

Různé způsoby napěnění mléka

1. Použití napěňovače mléka

Jedná se o ideální způsob přípravy mléka, pokud připravujete domácí latté, protože mléko krásně napění a přitom i ohřeje.

Ano, je trochu dražší, ale stojí méně než desetinu toho, co byste utratili za nákup kávovaru, takže bych řekl, že se to rozhodně vyplatí.

Jak už jsem psal výše, je díky němu mnohem snazší připravovat si latté každý den.

2. Použijte ruční šlehač

Jedná se o levnější způsob napěnění mléka. Prostě si ho dáte trochu do hrnku, ohřejete v mikrovlnné troubě a šleháte. Čím více obsahuje mléko tuku, tím je pěna hustější a bohatší.

3. Použijte french press

Jedná se o osvědčenou metodu a spousta lidí má doma ve skříni French Press, který ani nevyužívá. Je na čase tuto konvičku oprášit a začít znovu používat.

Funguje to tak, že se filtr French Pressu několikrát ponoří do mléka tam a zpět, což funguje jako metla, která mléko napění.

Klíčem k úspěchu je naplnit frenchpress jen z poloviny. Já jej dal poprvé do frenchpressu snad 2/3 jeho objemu a pak jsem docela koukal, jak mléko zvětšilo svůj objem.

Ale když ho naplníte do poloviny nebo méně, stačí pumpovat pístem cca 45 sekund a máte z mléka krásnou pěnu.

Mléko musíte ohřát zvlášť, ale je to dobrý způsob, jak napěnit mléko pomocí zařízení, které už dost pravděpodobně máte doma.

4. Použijte k napěnění mléka zavařovací sklenici

Nemyslel jsem si, že to bude fungovat, ale překvapivě to funguje! Latté nebo Cappuccino si skutečně můžete připravit pomocí zavařovací sklenice.

Uvařte si kávu jako obvykle.
Pak nalijte mléko do zavařovací sklenice tak, abyste ji z poloviny naplnili a zavřete víčko.
Pak s ní asi 20-30 vteřin silně třepejte, dokud nebude mléko vypadat napěněné.
Otevřete víčko, vložte sklenici na 30 sekund do mikrovlnné trouby a nalijte mléko na kávu.

Mikrovlnná trouba opět pomáhá stabilizovat pěnu, aby pěkně seděla na kávě.

Jen mějte na paměti, že sklenice může být velmi velmi horká, když byla v mikrovlnné troubě, takže budete muset být opatrní, až ji budete vytahovat.

5. Použijte mixér

Je mixér to samé jako ruční metla? Ve skutečnosti není, ale v tomto případě funguje úplně stejně.

Pokud máte luxusní mixér, jako je Vitamix nebo Blendtec, budete moci mléko ohřát pouhým spuštěním mixéru, ale u většiny běžných mixérů je to tak, že mléko ohřejete a pak ho asi 15-30 sekund mixujete, aby se pěkně napěnilo.

Pokud má váš mixér nalévací hubici, stačí ho nalít přímo na kávu.

Různé příchutě

Já jsem piják černé kávy na filtru a naprosto miluju, jak káva chutná, ale ani já neodolám sladkému latté. A víte proč? Protože život bychom si čas od času měli osladit. Přidejde to latté trochu sladkého sirupu a uvidíte, jak jej posunete zase o level dál.

Pokud chcete, můžete být opravdu kreativní a dát do latté téměř jakoukoli příchuť, kterou si dokážete představit, ale tohle jsou moje oblíbené.

Dirty Chai Latte

Myslím, že tohle je můj absolutní favorit. Můžete to udělat správně tak, jak zní původní recept, tedy vařením koření v mléce – směsí kardamonu, skořice a hřebíčku jako základ, ale já si raději koupím instantní směs Chai Latté v prášku, spousta z nich je opravdu dobrá.

Pak už jen dáte lžičku směsi do hrnku, než přidáte kávu, a lžičku směsi přidáte do mléka, než ho napěníte.

Káva z cibetek Gayo Highlands Kopi Luwak skladem a navíc dnes 23.12.2022 za akční cenu.

Pokud byste si dělali jen chai latte, kávu byste nepřidávali, ale pokud jste to ještě nezkusili, určitě to musíte zkusit i s kávou.

Pokud si chci doma připravit sladkou kávu, dělám si právě tuto.

Vanilkové latté

Vanilkovým Latte rozhodně nic nezkazíte, už jsem to kdysi psal a napíšu to znovu, vanilka a káva jsou prostě dokonalý pár.
Na vrch můžete přidat i trochu šlehačky, abyste latté ještě trochu vylepšili.

Kolik kalorií má latté?

Záleží na tom, kolik a jakého mléka použijete, ale pro představu, velké latté od Starbucks má asi 150 kalorií.

Závěr

A tady to máte! Ve 3 jednoduchých krocích si můžete začít vychutnávat café latté doma. Mě samotného překvapilo, jak je to snadné, což je důvod, proč jsme si latté dělali během lock downu poměrně často.

Hodnocení

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*