Guatemalská káva, tu prostě musíte ochutnat

Guatemalská káva, tu prostě musíte ochutnat

Mnoho lidí považuje právě vysokohorskou guatemalskou kávu za tu nejlepší. Káva z Guatemaly je často hodnocena jako káva s nejvyšším počtem chutí a nuancí.

Historie pěstování kávy v Guatemale začala v první polovině 17. století, kdy byla dovezena do Antiguy jezuitskými mnichy.

V 17. století byl hlavní vývozní artikl Guatemaly modré indigo a karmín (červené barvivo). V roce 1800 byly plantáže indiga zničeny kobylkami, a vláda začala hledat další exportní artikly. Začala tedy podporovat produkci kávy, která v té době získávala mezi lidmi oblibu. V roce 1945 vydala 16 stránkový manuál o pěstování kávy.

Guatemala má na relativně malou rozlohu velkou diverzitu v přírodních podmínkách. Na základě rozdílů půdě, úhrnu srážek, vlhkosti, teplotě a nadmořské výšce bylo v Guatemale vyčleněno 7 hlavních oblastí pěstování kávy. Na kvalitu kávy dohlíží ANACAFE, organizace sdružující producenty a zpracovatele kávy.

Antigua 

Antigua je nejznámější region Guatemaly. Je umístěna v jihozápadní části země, na východních svazích centrálního hřebene, mezi třemi vulkány. V údolí jsou velmi dobré podmínky pro pěstování kávy, podpořené mladou vulkanickou půdou. Káva se pěstuje od 1400 do 1700 m n. m. Vysoká nadmořská výška a stálá vlhkost 65% se podepisují na mimořádné kvalitě zrn. Pěstují se variety Bourbon, Caturra, a Catuai. Guatemalská káva z regionu Antigua se vyznačuje plným a těžkým sametovým tělem, bohatou a živou aroma a jemnou aciditou. Často se objevují kořeněné a květnaté tóny, občas i čokoládové.

Guatemala Trés Maria, zrnková guatemalská káva arabica skladem a navíc dnes 10.12.2022 za akční cenu.

Fraijanes Plateau

Region Fraijanes Plateau se nachází ve vulkanických severně od jezera Amatitlán, blízko hlavního města Guatemala. Úrodná půda a nadmořská výška (1300 až 1600 m n. m.) vytváří podobné podmínky jako v regionu Antigua. Navíc stále aktivní vulkán „Volcan de Pacaya“ produkuje sopečný popel bohatý na minerály. Tato guatemalská káva je klasifikována jako strictly hard bean (SHB), což představuje nejvyšší kvalitu guatemalské kávy. Má plné tělo, jemné aroma a výraznou aciditu. 

Cobán

Dešťový subtropický prales Cobán představuje unikátní region s výjimečnou vlhkostí a bohatou půdou. Název pochází ze slova „Cob“ z jazyka Mayů Keckchi, což značí oblak. Pěstují se variety Bourbon, Maragogype, Catuai, Caturra, a Pache. Déšť padá během celého roku a roční úhrn srážek se pohybuje od 3000 do 3500 mm. Průměrná vlhkost vzduchu je 85-95% a teplota 15 až 23 ° C. Nadmořská výška se pohybuje od 1300 do 1500 m n. m., což produkuje SHB až HB (velmi tvrdé až tvrdé zrna) kávu, se středním tělem, lehkou aciditou a ovocnou chutí s vinnými tóny.

Vysočina Huehuetenango

Region Huehuetenango se nachází na hranicích s Mexikem v nadmořské výšce 1600 až 1800 m n. m., takže veškerá produkovaná káva je SHB. Proti mrazům je oblast chráněna teplými větry z Mexické planiny Tehuantepec. Přísun srážek je během celého roku a vlhkost vzduchu se pohybuje v intervalu 70-80%. Pěstují se variety Bourbon, Caturra, a Catuai. Káva je typická, vysokohorská, s výraznou aciditou a vinným charakterem.

Atitlan

Atitlan je další známý region produkující kvalitní kávu. Nachází se v okolí jezera Atitlan. Káva se pěstuje na pacifické straně vulkanického horstva, v nadmořské výšce 1200 až 1800 m n. m., s vysokým úhrnem srážek a vysokou relativní vlhkostí. Pěstuje se převážně varieta Bourbon. Tato guatemalská káva je výrazně aromatická, s ostrou aciditou a plným tělem.

Dalšími regiony jsou horský vulkanický region na pacifické straně Volcan San Marcos a pralesní region s podmínkami podobnými s regionem Coban – Oriente. 

Klasifikace kávy z Guatemaly je založena na nadmořské výšce, ale i na kvalitě zpracování

  • Extra Prime (EP) 900/1100 m n. m.
  • Semi Hard Bean (SH) 1100/1200 m n. m.
  • Hard Bean (HB) 1200/1400 m n. m.
  • Fancy Hard Bean 1500/1600 m n. m.
  • Strictly Hard Bean (SHB) 1600/1700 m n. m.
Hodnocení

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*