Mexická káva pro milovníky chutné kávy

Mexická káva pro milovníky chutné kávy

Mexiko je po Brazílii a Kolumbii třetím největším producentem kávy na americkém kontinentu. Je průkopníkem v pěstování organické (bio) kávy a v systému certifikace a odměňování Fair Trade. I v současnosti v těchto oblastech dominuje. 

Mexická káva je pěstována od centrální části až po nejjižnější cíp země v 12 státech. Kvůli velké rozloze země a poměrně rozdílným podmínkám, jsou i kávy poměrně rozdílné. Káva je zpracovávána mokrým způsobem, s 36 hodinovou fermentací a následným dosušováním na slunci. Obecně má mexická káva tenké, až střední tělo a výraznou chuťovou složku, a proto je často používána jako chuťový základ ke kávám z těžším tělem do kávových směsí.

Kde se káva v Mexiku pěstuje?

Nejznámější oblasti pěstování kávy v Mexiku jsou stát Veracruz na východních svazích centrálního hřebene a pobřeží Golfského zálivu a státy Oxaca a Chiapas na opačné straně hor. Káva z oblasti Veracruz je většinou pěstována v nižších nadmořských výškách a proto nemá příliš dobrou reputaci. Výjimku tvoří káva z horské oblasti Coatepec, nazývaná Altura (High) Coatepec. Káva ma středně vyvinuté tělo, lehkou oříškovou chuť a střední aciditu.

Elektrický mlýnek DeLonghi KG89 skladem a navíc dnes 8.12.2022 za akční cenu.

Chiapas je z velké části tropická džungle v jihovýchodním rohu Mexika. Produkuje nejznámější a nejvíce ceněnou mexickou kávu z vysokohorské oblasti v okolí Tapachula, odkud dostala i své komerční jméno. Káva je ostrá a zároveň sladká, s chutí po hvozdíkovému a meruňkách. Oxaca sousedí ze severu se státem Chiapas. Oxaca je také známa gurmánská káva. Má střední tělo s čokoládově mandlovou chutí. Je ideální pro alternativní způsoby přípravy kávy, jako je například oblíbený Hario V60, French Press nebo AeroPress.

Mexická káva je klasifikována podle nadmořské výšky

  • Strictly High Grown – SHG, španělsky „estrictamento altura“ nad 1 700 m n. m.
  • High Grown – HG, „altura“ od 1000 do 1 600 m n. m.
  • Prime Washed, „prima lavado“ od 500 do 1 000 m n. m.

Co se týče počtu defektů rozlišuje se příprava pro evropský trh s 15 defekty na 300g a příprava pro US trh s 35 defekty na 300g.

Celková produkce je více než 3 800 000 pytlů kávy ročně.

Hodnocení

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*