Jak káva prospívá v boji s Alzheimerovou chorobou?

Jak káva prospívá v boji s Alzheimerovou chorobou?

Ničí život mnoha lidem v důchodovém věku. Může postihnout ženy i muže. Ale nemusí. Vědci přišli na to, že díky kofeinu můžete Alzheimerově chorobě předejít i omezit její počínající projevy.

Antioxidanty zabraňují stárnutí buněk a chrání náš mozek

Kofein je látka, která prokazatelně snižuje cholesterol v krvi. Má dokonce vyšší antioxidační účinky než zelený čaj nebo kakao. Antioxidanty také zabraňují stárnutí buněk v lidském těle a posilují odolnost nervového systému. V počátečních stádiích Alzheimerovy choroby dokáže kofein v lidském těle vytvořit hormon, který působí pozitivně na stav mozku, čímž dochází k rapidní redukci projevů této choroby. Tento hormon vytváří nové neurony a vznik nových spojení mezi nimi. Právě tohoto hormonu mají lidé trpící Alzheimerem velmi málo, a tak kvůli tomu například mívají problémy s řečí, jsou dezorientovaní, začínají ztrácet paměť a často se jim také mění nálada.

Stačí jedná dávka kofeinu denně

Vědci z University of North Dakota odhalili, že kofein může mozek ochránit před poškozením způsobeným nezdravou stravou, tedy škodlivým cholesterolem. Právě tučná strava je totiž s Alzheimerem úzce spojována a je obecně považována za jednu z nejčastějších příčin vzniku Alzheimerovy choroby. Stejně jako porucha takzvané hematoencefalitické bariéry (HEB). I ta může za vznik této nemoci. A co HEB je? Jde o souhrn mechanismů chránících nervový systém před průnikem škodlivých látek z krve do mozku. Tučná strava a nezdravý způsob života ovšem tuto bariéru narušují. Jeden jediný šálek kofeinové kávy denně však dokáže selhání bariéry zabránit.

French press

Čtěte také

Jak na French Press?

Patří do kávy mléko?

Jak ale kávu pít, aby byla nejúčinnější? Celé roky koluje mýtus, že káva s mlékem nemá tak prospěšné účinky jako káva bez mléka. To ale není pravda. Pozitivní účinky kofeinu na lidský organismus mléko rozhodně netlumí. Naopak působení kofeinu na náš organismus prodlužuje. Platí rovněž pravidlo, že čerstvě namletá káva obsahuje více antioxidantů a dalších tělu prospěšných látek než káva již namletá, balená a uchovávána několik týdnů či dokonce měsíců ve skladech obchodních řetězců.

A jak si kávu nejlépe připravit? Ideální je nenásilná forma přípravy kávy – rozhodně nemůže být řeč o klasickém českém „turkovi“. Vhodnější je použít AeroPress, French Press nebo Dripper Hario V60.

Hodnocení

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*