Jaké známe druhy kávy, aneb různé možnosti přípravy kávy

Jaké známe druhy kávy, aneb různé možnosti přípravy kávy

Na světe je mnoho různých káv na bázi espressa, ale také existují i další možnosti přípravy tohoto nápoje, které jsou více či méně známé. V následujícím článku si přiblížíme, jak lze kávu připravovat a co se pod jednotlivými názvy skrývá.

Káva na bázi espressa

Asi nejčastějí forma přípravy kávy. Kavárny praskají ve švech a většina návštěvníků si dává právě káva připravenou ve stylu espressa. Je to nejrychlejší a nejznámější varianta kávy.

Espresso

Typické espresso – kdo by mu odolal?

Samotné espresso je základ pro přípravu dalších druhů káv. Stěžejní jsou kvalitní kávová jemně namletá zrna a dobrý kávovar s minimálním tlakem 9 barů. Připravuje se z 8 gramů kávy.

Příprava espressa trvá 30 vteřin a teplota vody je okolo 90 °C. V případě, že by extrakce kávy probíhala vroucí vodou, káva by se spálila a nebyla by chuťově dobrá. Výsledné espresso má 25 až 30 mililitrů a podává se v malém hrníčku. Na povrchu je kávová pěna, takzvaná crema.

Véce ifnromací o espressu se dočtete v našem článku, který jsme tomuto nápoji věnovali.

Espresso Lungo

Lungo je také velmi oblíbené

Jedná se o espresso, která má větší objem, ale k jeho přípravě bylo použito stejné množství kávy. Z 8 gramů kávových zrn tak vznikne nápoj o velikosti 60 mililitrů. Češi Lungo rádi označují výrazem prodloužené espresso.

Espresso Doppio

Malé ale nakopávající, takové je espresso doppio

Espresso Doppio je dvojité espresso. K jeho přípravě se použije dvojitá dávka kávy a dvojnásobný objem vody. Celkem je tedy použito 16 gramů kávy a výsledný nápoj má objem 60 mililitrů. Takto připravená káva je velmi silná a obsahuje dvojnásobné množství kofeinu oproti klasickému espressu. Způsob přípravy je stejný.

Espresso macchiato

Espresso macchiato

Espresso machiato je klasické espresso, na kterém je trocha mléčné pěny. Díky tomu vzdáleně připomíná capuccino. Na rozdíl od cappuccina ale neobsahuje teplé mléko, pouze mléčnou pěnu. V takto připraveném šálku najdete 30 mililitrů espressa a většinou 30 až 60 mililitrů mléčné pěny.

Ristretto

Ristretto

Ristretto je v podstatě menší a silnější espresso. Připravuje se z 8 gramů kávy, jeho extrakce probíhá po dobu 25 vteřin a použito je pouze 20 mililitrů vody. Ristretto je nejsilnější možná káva, kterou si v kavárně můžete dát.

Americano

Americano

Americano je klasické espresso dolité horkou vodou. Připravuje se buď dolitím vodou nebo rovnou extrakcí kávy do horké vody. Vlivem přidání horké vody přijde espresso o kávovou pěnu, cremu.

Caffé latte

Caffé latte

Caffe latte se podává v šálku o velikosti 280 až 330 mililitrů a obsahuje 30 mililitrů kávy, tedy jedno espresso. Káva je v šálku spolu jemnou mléčnou pěnou, která chuť kávy zjemní. Caffe latte se připravuje tak, že se do šálku nejprve nalije mléko a mléčná pěna a následně je vlitá pomalým pohybem káva. Díky tomu v sálku vzniknou vrstvy – na dně káva, poté teplé mléko a na povrchu mléčná pěna.

Cappuccino

Cappuccino

Cappucino se připravuje podobně jako café latte, ale je o něco menší. Velikost šálku je 150 až 180 mililitrů. V cappucinu se také nachází 30 mililitrů espressa a připravuje se tak, že se do šálku nalije káva a na ni se opatrně následně lije mléko a mléčná pěna. Pěna na povrchu by měla být vysoká minimálně 1 centimetr.

Flatwhite

Flatwhite

Flatwhite je silná káva s mlékem. Připravuje se z dvojitého espressa, na které je následně nalito teplé našlehané mléko a tenká vrstva jemné mléčné pěny.

Filtrovaná káva

Káva filtrovaná v chemexu

Filtrovaná káva se připravuje přirozenou extrakcí bez použití tlaku. Připravuje se v dripperu nebo v příslušném zařízení pro přípravu filtrované kávy. Zpravidla je třeba mít filtr, přes který káva protéká po dobu 3 až 5 minut.

Vzhledem k tomu, že je z nápoje kávová sedlina přefiltrována, nedochází následně k další extrakci látek z kávy.

Příprava v AeroPressu

AeroPress vykouzlí skvělou kávu

AeroPress je populární způsob filtrování kávy za použití tlaku. Díky filtraci přes papírový filtr je káva bez kávové sedliny a chuť je velmi jemná a výrazná.

Káva se v aeropressu zpravidla připravuje z jemně namleté kávy, má většinou objem okolo 50 mililitrů vody, 6 až 8 gramů kávy a extrakce kávy probíhá po dobu 1 až 1,5 minuty. Poměry a dobu extrakce je u aeropressu možné upravit podle individuální chutě konzumenta kávy.

Příprava ve french pressu

French press je unikátní zařízení, které se hodí a využívá zejména v domácnostech a kancelářích. V tomto zařízení probíhá extrakce kávy louhováním. Zpravidla se používá hrubě mletá káva v poměru 60 gramů kávy na 1 litr vody. Káva se v zařízení zalívá vodou o teplotě 93 °C a nechává se louhovat po dobu 3 až 4 minut.

Příprava kávy v moka konvičce

Moka konvička

Moka konvička je velmi oblíbené a rozšířené zařízení pro přípravu kávy. Jedná se o hliníkovou konvičku, která vytváří kávu podobnou espressu, ale je extrahována při nižším tlaku. Ideální poměr je 8 gramů mleté kávy pro přípravu 30 mililitrů lahodného nápoje. Tlak, který konvička během používání vyvine, je přibližně 1,5 baru.

Příprava v moka konvičce je využívána v některých kavárnách, mnohem častěji se s ní ale setkáme v domácím prostředí. Moka konvička je cenově dostupná a snadno se používá i udržuje.

Ochucená káva a káva s alkoholem

Všechny výše zmíněné druhy káv je možné dále dochucovat. Do kávy se přidávají ochucené sirupy, které kávě dodají aroma a dosladí ji nebo například skořice, muškátový oříšek či cukr.

Speciálními druhy kávy jsou pak kávy s alkoholem. Zde se bavíme například o irské kávě s whisky, mexické kávě s tequilou nebo alžírské kávě s vaječným likérem.

Ledová káva a káva se zmrzlinou

Ledová káva

Velké popularitě se těší také káva na ledu, frappé a káva se zmrzlinou. Na ledu je možné připravit snad všechny druhy kávy od filtrované, přes espresso až po café latte. Jeho chuť a osvěžující efekt oceníte zejména v letních měsících, kdy člověk nemá chuť na pití teplého nápoje.

Také ledové kávy a frappé je možné libovolně dochucovat pomocí dalších přísad jako je skořice, ochucené sirupy nebo například kakao.

Hodnocení

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*