Libanonská bílá káva

Libanonská bílá káva

Dnes vám přináším recept na originální přípravu arabské kávy: bílou kávu. Orientální kávy se vyznačují mimořádnou jemností a ne nadarmo je jejich receptura založena na používání koření a sladidel, jako je skořice, med atd.

Bílá káva (Ahweh Bayda) je libanonským dědictvím, a jak uvidíte, jedná se o označení, které má dva významy: samotný originální recept na bílou kávu, ale také bílá kávová zrna, která jsou samostatnou odrůdou. Už jste zvědaví? Pojďme se dozvědět více o této kávě.

Co je to bílá káva?

Nejprve bych měl objasnit fakt, že bílá káva nemusí být nutně recept na kávu (i když recept z ní lze připravit, jak uvidíme níže), ani nemá nic společného s přípravou kávy známou jako Flat White nebo zelená káva.

To, co známe jako libanonskou bílou kávu, je původně pouze způsob pěstování a pražení kávových zrn, takže výsledkem je mnohem světlejší barva zrn než při běžném pražení. Samozřejmě, že se z kávy nestane bílá káva.

Jak se získává libanonská bílá káva?

V první řadě se používají kávová zrna stejného původu jako u černé kávy. V tomto ohledu není žádný rozdíl. Rozdíl nastává v procesu pražení.

Pro výrobu bílé kávy se zrna praží společně s margarínem. Pozor: ne s máslem, což je živočišný tuk, ale s margarínem, což je rostlinný tuk.

Jak tedy vypadá bílá káva z Libanonu?

Pokud jste zkušený kávomilec a ovládáte tyto záležitosti, víte, že právě při zpracování a pražení kávových zrn se dosahuje všech vůní, nuancí a detailů jednotlivých odrůd.

Přesně to se děje v případě bílých kávových zrn. Při pražení s margarínem ztrácejí mnoho kofeinu a velkou část charakteristické hořkosti kávy.

Výsledkem při přípravě nápoje z bílých kávových zrn je káva stejné barvy jako normální (černá) káva, ale mnohem jemnější a, jak jsem již uvedl, s menším obsahem kofeinu.

Můžeme ji považovat za alternativu na půli cesty mezi kávou bez kofeinu a normální kávou. Je opravdu jemná.

Proč není bílá káva bílá?

Inu, to už jsem vysvětlil výše: bílá káva je mnohem světlejší a jemněji zbarvená než normální káva. Bílá se jí říká proto, že je mnohem světlejší než tmavě hnědá, téměř černá, kterou získáte při pražení zrn tradičním způsobem. Ale i když je světlejší, bílé kávové zrno je stále hnědé.

Recept na libanonskou bílou kávu

Kromě pražení kávy tímto zvláštním způsobem a získávání velmi světlých a jemných kávových zrn má Libanon samozřejmě svůj vlastní tradiční recept na kávu. Můžete si ji připravit doma z kávy dle vlastního výběru, ale logicky se pravá libanonská bílá káva musí připravovat z bílých kávových zrn.

Co budete potřebovat?

 • Dva velké šálky kávy
 • Voda z pomerančových květů (jedna čajová lžička na osobu)
 • Normální voda (stejné množství jako kávy)
 • Cukr

Recept na bílou kávu

Vysvětlím vám, jak si doma připravit bílou kávu. Množství je pro 4 osoby a mějte na paměti, že se připravuje tak, jak uvádím níže, ze dvou velkých šálků (které se pak rozdělí). Bílá káva se nepřipravuje pro každou osobu zvlášť.

Příprava kávy

 • Nejprve si připravte dva šálky vaší oblíbené kávy. Zkuste si připravit bílou kávu, pokud si troufáte doma pražit zrnka s margarínem (protože bílá kávová zrna se opravdu těžko shánějí). Pokud ne, připravte ji z běžné kávy.
 • Přidejte cukr
 • Poté kávu naservírujte hostům a podle chuti ji oslaďte
 • Přidejte vodu z pomerančových květů
 • Poté přidejte každé osobě lžičku vody z pomerančových květů
 • Nakonec přidejte obyčejnou vodu
 • Současně s vodou z pomerančových květů byste měli přidat také dva velké šálky vody

Jak vidíte, tato libanonská káva je super lehký recept. V Libanonu se obvykle pije po hostinách nebo velkých jídlech… i když není vhodná ve chvíli, pokud zrovna nemáte chuť na sladké.

Hodnocení

Štítky: , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*