Recenze French Press Bialetti Preziosa

Existuje spousta skvělých způsobů přípravy kávy a stovky různých druhů kávovarů a dripperů. Můžete si koupit přístroje, které pouhým stisknutím tlačítka promění kávová zrna v lahodnou kávu, nebo neuvěřitelně složité přístroje, které nabízejí kompletní baristický zážitek s božským výsledkem.

Pro mnohé z nás může být klíčem ke skvělé chuti kávy jednoduchost a některé z tradičních kávovarů mohou při správném použití přinést neuvěřitelné výsledky. French press je ztělesněním této myšlenky díky svému úžasně jednoduchému designu a zároveň schopnosti připravit lahodnou kávu.

Dnes se podíváme na jeden z nejlepších french pressů, Bialetti Preziosa (známý také jako Cafetiere Omino Scatola). Seznámím vás se všemi výhodami a nevýhodami, které s sebou nese příprava kávy na tomto zařízení. Také vám zde popíšu postup, pomocí kterého dostanete z tohoto french pressu ten nejlepší výsledek.

Pokud se vám možnost jednoduché přípravy kávy se skvělým výsledkem zamlouvá, neváhejte omrknout tento french press přímo na e-shopu.

Výhody

 • Snadné použití
 • Moderní design
 • Dvě velikosti
 • Karafa z borosilikátového skla
 • Tepelně odolná rukojeť

Nevýhody

 • Křehké sklo
 • Mikrosediment v kávě nemusí každému vyhovovat

Proč si pořídit Frenchpress?

Nejdříve se společně podívejme na výhody Frenchpressu. Co nám toto moderní zařízení může nabídnout?

Výhody

Z french pressu připravíte skvělou kávu, která je plná chuti. Káva si zachovává všechny kávové oleje a jemnou suspenzi mikrosedimentů, které pomáhají vytvořit jedinečnou rovnováhu chutí i bohatou strukturu, jež je pro tento způsob přípravy kávy klíčová.

Použití french pressu je opravdu jednoduché, snadno se udržuje, snadno se čistí a pořízení tohoto zařízení není nijak nákladné. Tyto kávovary mohou při dobré údržbě vydržet celý život a v kuchyni nezaberou mnoho místa.

French press má tolik výhod, že je to pro milovníky kávy v podstatě základ.

Nevýhody

Hlavní nevýhodou modelu Bialetti Preziosa je zejména to, že skleněná konvice je velmi choulostivá na manipulaci a křehká. Při pádu nebo ťuknutí o něco tvrdšího se snadno rozbije.

Nevýhody, které někteří lidé u french pressu shledávají, jsou většinou způsobeny stylem přípravy kávy. Pokud dáváte přednost čistému šálku kávy, pak vám nemusí úplně vyhovovat mikrosedlina obsažená v kávě připravené french pressem. Pokud vám sedlina v kávě vadí, může být lepší volbou filtrovaná káva.

Někomu nemusí zase sednou kávové oleje obsažené v kávě z french pressu. Může dokonce existovat souvislost s jejich požitím a vysokou hladinou cholesterolu. Existují různé studie, ze kterých vyplývá, že konzumace kávy souvisí s vyšším celkovým cholesterolem. Nicméně výsledky nebyly v rámci celkových studií jednoznačné a hodně se lišily. To znamená, že zde nelze vyvodit žádný jednoznačný závěr, ale pokud máte obavy o svůj cholesterol, pak je možná na místě vychutnávat si kávu z french pressu s mírou nebo zvolit způsob přípravy kávy, při kterém se používají filtrační papíry, takže se odstraní větší množství kávových olejů.

French Press Bialetti Preziosa a popis zařízení

Jak tento french press vypadá a jak funguje? Pojďme se podívat blíž na tut konvičku.

Velikost Frenchpressu

Tento model french pressu se dodává ve dvou velikostech, aby vyhovoval potřebám jak kávomilců, kteří dělají kávu jen pro sebe, tak lidem, kteří připravují kávu pro více osob. K dispozici je varianta pro 3 šálky, která pojme 350 ml, a varianta pro 8 šálků, která má objem 1 litr.

Je důležité poznamenat, že velikost šálků je v Evropě obvykle mnohem menší než v Americe. Tam, kde je velikost uvedena jako 8 šálků, má každý z těchto šálků objem 125 ml. Pokud jste zvyklí pít větší šálky kávy, budete muset pořídit větší french press. Nicméně 350 ml varianta by měla vyhovovat snad všem milovníkům kávy.

Píst a filtr

Síťový filtr je vyroben z vysoce kvalitní nerezové oceli 18/10. Je dobře navržen tak, aby díky vinutému pružinovému okraji bezpečně přiléhal ke konvici, takže nedovolí, aby se kávová sedlina dostala až do pitné části uvařené kávy. Filtr má dvouvrstvý povrch, který udržuje sedlinu na minimu, což zvyšuje požitek z pití kávy.

Skleněná karafa

Tělo tohoto french pressu je vyrobeno ze žáruvzdorného borosilikátového skla. To je dobrá volba, protože sklo je neporézní, takže neabsorbuje nečistoty ani pachy, takže se snadno udržuje v čistotě. Skleněný válec je odnímatelný od vnějšího krytu a lze jej mýt v myčce nádobí, takže se ještě snadněji čistí.

Design

Hlavní tělo french pressu Bialetti Preziosa je z vysoce kvalitní nerezové oceli s výřezem v podobě malého italského mužíčka Bialetti s knírkem. Má robustní plastovou rukojeť, která nevede teplo, takže je chladná na dotek i když je v karafě již připravena horká káva. Je to elegantní a atraktivní design a trochu výstřední, což se mi líbí.

Čištění

Skleněnou kádinku lze mýt v myčce nádobí, takže ji snadno udržíte zářivě čistou. Stačí vyjmout kryt a umístit jej na horní polici. Po každém použití byste měli french press důkladně opláchnout a zhruba jednou týdně jej důkladně vyčistit, podle toho, jak často jej používáte. K tomuto důkladnějšímu čištění stačí teplá voda a jemný mycí prostředek na nádobí a pomocí měkkého hadříku nebo houbičky můžete očistit konvičku od zbytků kávových olejů. Ujistěte se, že jste vše důkladně opláchli čistou vodou, zejména filtr, aby na něm nezůstaly žádné nečistoty.

Jak připravit dokonalou kávu pomocí french pressu Bialetti?

Musíte se ujistit, že používáte správné množství kávy vzhledem k velikosti french pressu, abyste si zajistili příjemný zážitek z kávy. Dobré je začít s poměrem kávy a vody 1:15. Pokud používáte 900 g vody (pro french press na 8 šálků), pak budete potřebovat 60 g kávy. Na 300 g vody potřebujete 20 g kávy (tj. pro french press na 3 šálky).

Tento poměr není pevným pravidlem a množství kávy můžete upravit podle svých individuálních chuťových preferencí. Pokud se vám zdá káva příliš silná, můžete zkusit poměr 1:16 nebo 1:17 atd., dokud nebude chutnat tak, jak má. Pokud je příliš slabá, pak vám může lépe vyhovovat poměr 1:14 nebo 1:13.

Poměry se mohou lišit i podle druhu použité kávy, takže pokud zkoušíte novou kávu, zkoušejte ji tak dlouho, dokud nezískáte ideální šálek. Já už mám několik ověřených značek a odrůd kávy, které si na french press kupuji a u těchto káv jsem si poměry kávy a vody docela vyladil tak, aby mi káva zkrátka chutnala.

Hrubost zrna

Nejlepším způsobem, jak maximalizovat chuť kávy ve french pressu, je koupit si celá kávová zrna a mlýnek na kávu, abyste si je mohli namlít doma. Tím získáte nejčerstvější a nejplnější chuť.

Bohužel ne každá mletá káva je stejná a k zajištění rovnoměrného mletí opravdu potřebujete kvalitní kónický mlýnek na kávu. Pokud místo něj použijete mlýnek s noži, získáte doslova práškovou kávu, která dodá kávě přípravené ve french pressu spíše hořkou chuť. Čepele se také mohou zahřát a kávu spálit, což má rovněž negativní vliv na chuť.

Chcete-li připravit dobrou kávu, potřebujete ji namlet na hrubo. Tak hrubo, jak jen váš mlýnek dokáže. Pokud kupujete čerstvou kávu z pražírny, dají vám možnost vybrat si mletí pro french press a kávu vám takto namelou.

Voda

Použití kvalitní vody zajistí lepší chuť kávy. Filtrování vody odstraňuje některé nečistoty, které způsobují hořkou nebo nepříjemnou chuť, a použití filtrované vody by tak mělo být samozřejmostí.

Voda musí mít optimální teplotu, protože vařící voda může kávu spálit a příliš studená voda vede ke slabé, nedostatečně extrahované kávě.

Použijte vodu o teplotě 90-96°C, nebo pokud nemáte teploměr, pak vodu v konvici převařte a nechte ji asi minutu vychladnout. Tím byste měli získat horkou vodu, která má teplotu ideální pro přípravu kávy ve french pressu.

Postup přípravy kávy ve french pressu

Toto je příklad postupu přípravy kávy French press na 8 šálků.

 • Namelte 60 g čerstvě upražených kávových zrn na velmi hrubo.
 • Zahřejte konvici s vodou na optimální teplotu  90-96°C.
 • Přidejte kávu do french pressu a položte ji na kuchyňskou váhu nebo váhu na kávu, pokud takovou máte. Váhu vynulujte.
 • Připravte si časovač nebo stopky.
 • Přidejte jen tolik vody, aby pokryla kávovou sedlinu, a spusťte časovač. Počkejte 30 sekund. Káva by měla bublat a pohybovat se, jak uvolňuje CO2, a tomu se říká fáze „kvetení“.
 • Doplňte zbytek vody, dokud stupnice na váze neukáže 900 g, a směs jemně promíchejte, aby byla káva ponořená.
 • Počkejte, dokud časovač nedosáhne 4 minut.
 • Jemně a s rovnoměrným tlakem stiskněte píst, aby se kávová sedlina přesunula na dno french pressu.
 • Kávu můžete ihned podávat.
Recenze French Press Bialetti Preziosa

Další využití tohoto french pressu

Frenchpress můžete použít i jinak, než k přípravě šálku kávy.

Bialetti Preziosa se používá k přípravě čaje

Pokud jste fanoušky čaje, pak může být french press ideálním zařízením do vaší sbírky. Použijte jej k vaření sypaného čaje nebo bylinných směsí, které se snadno odcedí pomocí pístu.

Cold brew

Káva připravená jako cold brew je metoda přípravy, která využívá studenou vodu k šetrnému extrahování chuti kávy po delší dobu. Ačkoli si můžete koupit nejrůznější módní kávovary na cold brew, french press může být pro tuto metodu přípravy ideální volbou. Stačí přidat kávu a vodu, nechat ji přes noc extrahovat v lednici a následující ráno jednoduše stlačit píst.

Napěňovač mléka

Není to tak působivé jako použití parní trubičky (takové, která se dodává s kávovarem), ale pokud hledáte levný způsob, jak snadno připravit napěněné mléko, pak zvažte french press. Nádobu naplňte asi do třetiny studeným nebo teplým mlékem a po dobu 30 sekund až jedné minuty silně tlačte píst nahoru a dolů. Jak se filtr pohybuje skrz tekutinu, vnáší do mléka vzduch, který způsobí napěnění mléka. Mléko si neudrží pěnu tak dlouho jako při vaření v páře, ale pokud se ihned podává, může být krásnou napěněnou pochoutkou.

Nejčastější otázky

French Press Bialetti Preziosa od ověřeného dodavatele za skvělou cenu. Objednávejte ještě dnes za akční cenu a využijte této nabídky.

Jaký druh kávy se používá do french pressu?

K french pressu se velmi dobře hodí středně pražená káva.

Proč je moje káva z Bialetti french pressu hořká?

Existují obvykle tři důvody, proč káva připravená ve french pressu nakonec zhořkne. Prvním z nich je, že se nechala vařit příliš dlouho. Druhým důvodem je, že jste použili příliš jemně namletou kávu, a třetím důvodem může být příliš horká voda, takže se káva připálila.

Jak dlouho bych měl nechat kávu ve french pressu louhovat?

Nenechávejte kávu louhovat déle než 4 minuty.

Měli byste kávu ve french pressu zamíchat?

Je důležité kávu ve french pressu zamíchat ihned po přidání vody, protože tím zajistíte, že káva bude zcela ponořena v tekutině. Udělejte to na začátku fáze spařování a před stisknutím pístu už nemíchejte. Většina usazenin se tak usadí na dně, takže je menší pravděpodobnost, že skončí v šálku vaší kávy.

French Press Bialetti Preziosa a moje hodnocení

French Press Bialetti Preziosa má atraktivní, klasický design. Příprava kávy s tímto zařízením je víc než jednoduchůa. Jakmile se zdokonalíte v přípravě kávy, už se nikdy nepodíváte na jiný kávovar. Tento kávovar je ideální pro domácnost a skvěle se hodí také do práce, i když je třeba být opatrný při jeho používání na cestách, protože sklo je velmi křehké!

Štítky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*