Recenze kávy Peru JAÉN od Sprout Coffee Roasters

Recenze kávy Peru JAÉN od Sprout Coffee Roasters

V předchozích recenzích jsem se věnoval převážně kávám na filtr. Dnes tu mám něco pro milovníky espressa a Moka konviček. Na zoubek se podíváme kávě Peru JAÉN, kterou má na svědomí pražírna Sprout Coffee Roaster.
Sprout Coffee Roasters

Sprout Coffee Roasters je nizozemská pražírna, která mě hned na první pohled zaujala svým zajímavým designem sáčků na kávu. Údajně je této pražírně také vlastní obrovská láska ke kávě, která se pak odráží na kvalitě výsledných zrn.

Sprout založili dva bratři Daniell a Ruben v roce 2019. Jedná se tedy o poměrně mladou pražírnu, která si ale rychle mezi lidmi získala na oblibě. Bratři se narodili sice v nizozemském Eidnhovenu ale vychováni byli  v australském městě Perth. Tam oba bratři provozovali espresso bar ale po čase se vrátili do rodného města naplněni neskonalou láskou ke kávě.

Ve svém rodném městě pak založili svou druhou kavárnu a současně také pražírnu. Co je o obou bratrech známo je fakt, že sdílí mimo lásky ke kávě i obrovský smysl pro humor, mají rádi pivo a nebojí se tvrdé práce. Pomáhají také baristům k dosažení té nejlepší kávy.

Výběrová káva Peru JAÉ Preferuji sice kávu z dripperu ale nepohrdnu ani kvalitním espressem a tak mě jednou zaujala výběrová káva Peru JAÉN z holandské pražírny Sprout Coffee Roasters, která je určena právě na espresso. Tato káva měla být charakteristická tóny karamelu, mléčné čokolády a citronu. Tomu nešlo odolat a tak jsem si kávu objednal, konkrétně z e-shopu kofio.cz
Něco málo o kávě

Producentem kávy je Rony Lavan, což je jeden z nejambicióznějších producentů kávy v Peru vůbec. Stal se prezidentem kávového družstva v Limě a od té doby se kvalita rok od roku zvyšuje. Toto družstvo se skládá ze 400 drobných farmářů z oblastí Jaen a Cajamarca.

Elektrický mlýnek DeLonghi KG89 skladem a navíc dnes 8.12.2022 za akční cenu.

Káva je pěstována ve výšce okolo 1650 metrů nad mořem a pěstují se zde různé odrůdy, které se poté promyjí a dále zpracovávají. Nutno dodat, že Rony vyhrál první Cup of Excellence v Peru v roce 2017. Osobně si myslím, že nám toho Rony ještě nabídne poměrně dost.

  • Farma: Jaén
  • Oblast: Cajamarca
  • Zpracování: Promytá
  • Nadmořská výška: 1650 – 1800 m n. m.
  • Odrůda: Caturra, Typica, Catimor, Mundo Novo, Pache

Chuť a aroma kávy

Hořkost je vyvážená a na mě tak akorát. Mám rád ovocnější kávy a tato káva mě mile překvapila svou chutí. Čokoláda, která je lemována citrusy. To je zkrátka pohlazení mých chuťových pohárků a takové espresso si rozhodně nechám líbit. Svěžest je poměrně výrazná a tělo naopak krásně lehké. Je to zkrátka káva, kterou si opravdu užijete, i pokud milujete lehčí typy kávy s vyšší aciditou.

Hodnocení

Štítky: , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*