Moka konvičky jsou dnes mezi lidmi poměrně rozšířené. Setkat se s nimi můžeme občas už i v kavárnách a tak je na čase, abychom se o těchto kávovkých udělátkách trochu rozepsali i zde. Věděli jste například, že konvička Bialetti nese jméno po svém vynálezci? Tím je Alfonso Bialetti, který si v severní Itálii, konkrétně v Crusinallu, otevřel roku 1919 dílničku a snažil se prorazit s hliníkovým nádobím. Možná ani netušil, jaký úspěch jeho konvičky bialetky sklidí a jak se stanou oblíbené doslova po celém světě.
Legenda nese jméno Moka Express
Všechno to vlastně začalo moka konvicí z hliníku, která byla označena jako “Moka Express”. Do prodeje se dostala již v roce 1933 a stala se hitem. Díky ambicím Bialettiho syna Reanata byla konvička navržena ve stylu Art Deco, což se ukázalo jako skvělý tha a úžasný nápad. Abychom pochopili, proč tomu tak bylo – v té době styl Art Deco symbolizoval bohatství, luxus a zámožnost. S nadsázkou bychom mohli napsat, že to byl takový iPhone 20. století. Konvička Moka Express znamenala pro Bialettiho start hvězdné kariéry a neuvěřitelného úspěchu v oblasti prodeje potřeb pro přípravu výborné kávy.
Čtěte také
Jak na French Press?
Úspěch zaručen a rekordy v prodeji také
Když tu tak píšeme o tom, jakého úspěchu Bialetti dosáhl se svou moka konvičkou, tak vás možná bude zajímat, kolik že se těch konviček vyrobilo? Od roku 1933 bylo doposud vyrobeno údajně na 300 milionů kusů Bialetti konviček. Neskutečné číslo. V Itálii má prý bialetku většina rodin. Je to taková samozřejmost, jako zubní kartáček. Konvička je díky tomu zapsána i v Guinessově knize rekordů – dočíst se to můžeme na Wikipedii.
Jak bialetka funguje?
Princip funkce moka konvičky je jednoduchý. Pokud moka konvičku rozložíte, tak zjistíte, že se skládá ze tří částí. První část je zásobník na vodu, další je zásobník na kávu a poslední je pak samotná konvička. Horní část, tedy konvička na kávu, má v sobě jakýsi zvláštní výčnělek. Hned si vysvětlíme, proč tomu tak je. Jakmile je konvička zahřáta, tak horká voda probuble přes kávu právě tímto výčnělkem nahoru do konvičky a v konvičce pak zůstane hotová káva. Z konvičky lze potom kávu rovnou rozlévat do šálků. Je to geniálně jednoduché. Konvička na kávu je vyrobena z hliníku, což je skvělý tepelný vodič, který umožňuje dokonale prohřát Moka konvičku. Možná to víte ale pokud ne, tak zmíníme, že pod značkou Bialetti si dnes můžete koupit i FrenchPress.
Muž s knírem jako symbol konvičky
Na moka konvičce vás hned na první pohled kromě designu zaujme jistě i zajímavý potisk, který je toto kávové udělátko často označeno. Spatřit tak na můžeme malého muže s knírem. Tento symbol se značnou mírou podílel na popularitě konvičky. Dnes dokonce reprezentuje jak Bialetti Industrie Group, tak všechny produkty, které pod značku Bialetti spadají. A jak tento symbol vlastně vznikl? Paul Campani, italský karikaturista a komixový malíř, navrhl tento symbol v 50. letech dvacátého století pro televizní reklamu. Symbol se od té doby stal neodmyslitelnou součástí konviček a je současně chráněn ochrannou známkou této značky.
Moka konvička jako urna?
Renato Bialetti převzal po svém tatínkovi prosperující společnost a vybudoval z ní skutečné impérium. Bialetka se dostala do téměř všech zemí na světě. Nakonec se rozhodl tuto společnost v roce 1986 prodat. Nastřádané bohatství si užíval až do roku 2016, kdy v úctyhodném věku 93 let zemřel. Před smrtí měl jedno takové poněkud zvláštní přání. Přál si, aby jeho tělo bylo zpopelněno a popel aby byl uložen do bialettky. To mu rodina splnila a popel byl uložen do bří bialettky. Svět pak zaplavily fotografie z obřadu, kde rodina a přátelé truchlí u bialettky. Podívat se na fotografie z pohřbu můžete například zde.
Kavárna doma
Konvička Moka Express se stala cenově dostupnou a mohli si ji dovolit téměř všichni. Stala se hitem mezi milovníky kávy ale i mezi normálními rodinami. Zkrátka každý, kdo holdoval dobré kávě, si ji mohl pořídit. A tak si lidé po celém světě dopřávali v pohodlí domova kávu tak chutnou, jak ji znali jen z kaváren. Konvička Moka Express zakrátka nastavila level kávy o mnoho úrovní výš. A i v současné době je konvička Bialetti možností, jak si dopřáv doma skvělou kávu za pár korun.
Doba pokročila a obchody začaly nabízet také elektrickou variantu moka konvičky. Pokud hledáte konvičku, která nepotřebuje vnější zdroj tepla, tak je tu právě pro vás konvice na kávu s označením G.A.T. Gaia. Bohužel, v současné době již není v nabídce český e-shopů ale lze sehnat alternativu, která nese označení Cilio MADEIRA 6. Tato konvice na kávuse zapojuje do klasické zásuvky a příprava kávy jinak probíhá úplně stejně, jako u klasické konvičky. Během chvilky si tak můžete dopřát výbornou kávu.
Tipy na přípravu kávy v konvičce Bialetti
- Pakliže máte konvičku novou, tak se doporučuje ji cca 3x – 5x takzvaně zajet. To znamená, že si v ní připravít 3x – 5x kávu ale kávu nevypijiete, nýbrž vylijete. Zbavíte se tak hliníkové pachuti, která by se mohla v kávě vyskytovat.
- Konvičku na kávu vždy pořádně utáhněte. Pokud konvičku neutáhnete, tak vám probublá mezerou ven a v kuchyni nastane apokalypsa. Píšeme to z vlastní zkušenosti.
- Kávu v zásobníku vždy napěchujte až po okraj, aby byla chuť kávy výrazná.
- Voda ve spodní části konvičky se nesmí dotýkat okraje zásobníku kávy. Hladina zkrátka nesmí být výš, než je bezpečnostní ventil.
- Používejte středně jemně namletou kávu ale ne příliš jemně namletou. Pokud by byla káva namleta příliš jemně – např. tak, jak se mele na kávu v džezvě – tak by se mohl uctpat filtr a konvičku byste si poškodili.
- Konvičku postavte na plotnu a nechte ji vždy probublat (provřítú).
- Na mytí nepužívejte mycí prostředky ale pouze teplou vodu. Nám se neosvědčila ani drsná houbička, která na konvičce zanechávala škrábance. Ideální je měkká houbička nebo hadřík.
Moka konvice Bialetti skladem a navíc dnes 9.9.2024 za akční cenu. Využijte této akční nabídky a poříďte si konvici za skvělou cenu.