Vietnamská káva potěší milovníky sladkého

Příprava vietnamské kávy

Možná jako většina lidí žijete v domnění, že v Asii lidé holdují spíš čaji a káva je tu výsadou turistů ale opak je pravdou. Až na malé vyjímky, jako je například Barma, je káva v Asii hojně užívána. Kofein tu milují, protože jsou to dříči a povzbuzovadla jsou tu zkrátka v kurzu. Vždyť i Thajsko je kolébkou dnes tolik oblíbeného nápoje RedBull. A tak není divu, že ve Vietnamu jsou dnes rozsáhlé kávové plantáže a kávu tu milují. Ale její příprava je poněkud odlišná od té naší. V čem se liší od té naší a jak si ji připravíte doma? To se dozvíte v tomto článku.

Vietnam jako kávová velmoc

Pití kávy nemá ve Vietnamu příliš dlouhou historii. Káva do Vietnamu přišla zhruba v polovině 19. století. Ne, že by Vietnamci neznali jiná povzbuzovadla. Ve Vietnamu je stále oblíbené žvýkání betelových listů a občas se tu lze setkat i s popíjením nálevu z kratomu, což je lehký opiát, který je oblíbený v celé tropické Asii. Kávu do Vietnamu přinesli francouzští kolonisté ve druhé polovině 19. století a na konci vietnamské války kolem roku 1975 to již byl oblíbený nápoj všech Vietnamců.

Vietnamci brzy zjistili, že pěstování kávy je výnosné a že kávovníkům se zde daří. Spolu s kávovými plantážemi je země pokryta plantážemi pepřovníku, sóji, rýžovými polemi a v poslední době se zde začíná pěstovat i avokádo. Původní pralesy jsou tak často vypalovány právě na úkor kávovníkovým plantážím. Pamatuji si, že jsem před lety ve Vietnam objížděl lokality, na kterých se měly vyskytovat vzácné láčkovky a všechny až na jednu byly vypálené a místo pralesa zde byly právě kávové plantáže. Pěstování kávy tu je zkrátka rozšířené a kávu tu koupíte kdekoliv.

Vietnamská káva je silná a sladká
Vietnamská káva je silná a sladká

Robusta nebo arabica?

Původně se ve Vietnamu pěstovala robusta, která není tak kvalitní jako arabica ale není tak náročná na pěstování a má mnohem větší výnosy. Robusta navíc obsahuje až 2-3x víc kofeinu, než arabika. I proto má vietnamská káva pověst nejsilnější kávy na světě.

V současné době se snaží někteří pěstitelé jít spíš za kvalitou a tak zkoušejí pěstovat také arabiku. Stále je ale Vietnam největším vývozcem robusty na světě. A po Brazílii je pak Vietnam druhým největším vývozcem kávy na světě. Když srovnáme velikost obou zemí, tak je to docela smutná informace pro všechny ekology.

Kávový Phin filtr je skvělou alternativou pro přípravu lahodné kávy. Jednoduché zařízení, které vám připravý chutnou kávu stojí pár korun.

Je libo Ca phe sua da nebo Ca phe da?

Když jsem byl ve Vietnamu, tak jsem si prozpěvoval takový trapný popěvek:”Kafe dá dá dá.” Nešlo tomu odolat, protože když si jdete objednat ve Vietnamu kávu, tak místní vyslovují ca phe da dlouze a utkví vám to v hlavě.

Ve Vietnamu si můžete dát Ca phe sua da a nebo Ca phe da. Obě varianty jsou slazené kondenzovaným mlékem a vždy jde o velmi silnou kávu. Ca phe sua da je ale studená varianta, kdy dostanete sklenici s kávou, kondenzovaným mlékem a pořádnou porcí ledu. V horkém podnebí Vietnamu je tato káva velmi osvěžující. Trochu to pak svádí k jejímu častějšímu pití, což může mít za následek nejednu probdělou noc.

Jak si připravit Vietnamskou kávu doma?

Vietnamská káva se připravuje velmi jednoduše. Je to vlastně překapávaná káva. Na šálek se položí speciální kovový cedník, který se nazývá phin. Do něj se nasype káva, která je pak zalitá horkou vodou a nechá se překapat. Příprava je podobná přípravě kávy v chemexu.

V době, kdy jsem navštívil Vietnam, se phin nedal u nás sehnat a já si jej vezl v Vietnamu jako poklad. Dnes jej koupíte pohodlně v e-shopech a nic vám tedy nebrání vyzkoušet si tuto kávu doma.

Tradiční vietnamský phin
Tradiční vietnamský phin

Ve Vietnamu nechávají kávu překapávat do sklenice, ve které je již pořádná porce kondenzovaného mléka. Často jde o sojové slazené kondenzované mléko, které má poněkud jinou chuť, než naše klasické salko. Ale se saskem to jde také a můžete jej v klidu použít. Já mám raději variantu bez mléka. Káva by měla být silná, tedy robusta, ideální je pak značka Trung Nguyen.

  1. Do sklenice nebo šálku nalejeme kondenzované slazené mléko – tento krok můžete vynechat, pokud nechcete slazenou variantu.
  2. Na sítko phin filtru nasypte 3 čajové lžičky středně namleté kávy.
  3. Aby se káva rovnoměrně rozmístila ve filtru, tak filtrem 3x klepněte o stůl. Tento krok je důležtý.
  4. Kávu přikryjte sítkem.
  5. Filtr phin postavte na šálek nebo sklenici.
  6. Kávu zalijste malým množstvým horké vody – jen takovým množstvím, aby káva vodu nasála.
  7. Přiklopte filtr víkem a nechte kávu aby nasála vodu – to trvá cca 10 – 20 vteřin.
  8. Nyní dolejte vodu až po okraj a přiklopte filtr opět víčkem.
  9. Káva je překápána po cca 3-5 minutách.
  10. Přiklopte víčko slouží jako podšálek pro filtr, který na něj můžete posléze odložit.

Pokud s filtrem nepoklepete o stůl, tak se může státe, že voda neproteče filtrem a vyteče vám ven, mimo šálek. Pokud filtr nezaděláte víkem, tak voda vychladne.

Hodnocení

Štítky: , , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*