S AeroPressem si doma připravíte kávu jako z kavárny

S Aeropressem uděláte skvělou kávu i doma

Rádi si vychutnáváte kvalitní kávu a zároveň patříte mezi nadšence moderních a šikovných zařízení v oblasti přípravy kávy? V tom případě vám jistě padne do oka velmi jednoduchý přístroj na přípravu kávy, který nese název AeroPress a se kterým si připravíte lahodnou kávu přímo ve své kuchyni. Chutnat přitom bude jako čerstvě připravená káva ve vaší oblíbené kavárně.

Jak AeroPress vlastně funguje?

Neděste se, že byste museli před použitím tohoto kouzelného přístroje absolvovat nějaké sáhodlouhé školení či se dokonce brodit několika stránkovým návodem. AeroPress je založen zejména na jednoduchosti. To znamená, že AeroPress dokonale využívá zejména fyzikálních zákonů, které nelze obelhat. AeroPress defacto funguje jako taková injekční stříkačka. Stejně tak jako ona, se totiž tento roztodivný přístroj skládá ze dvou částí, a to ze dvou jednoduchých plastových válců, přičemž na jednom z nich naleznete gumové zakončení – těsnění. Jeden válec zapadá do druhého a díky tomu vzniká tak lahodná káva. Voda je totiž tlačena přes samotnou kávu a vytéká vám rovnou do šálku bez pevných částic. 

Do šálku tak přitéká přefiltrovaná káva, jelikož se v jednom válci AeroPressu nachází filtr, který může být buď papírový, tedy jednorázový, jenž je dodáván společně s přístrojem anebo můžete na filtry vyzrát tak, že si pořídíte jeden jediný kovový filtr, který stačí po každém použití pouze řádně umýt. Hra na baristy tak může začít. 

Počátky AeroPressu

AeroPress má na svém kontě člověk, který se zasloužil o více jak 40 patentů, a to z nejrůznějších oblastí. Jeho jméno zní Alan Adler a je to člověk, který od mala miloval kutilství a tvoření všeho druhu. Sám Adler patří mezi milovníky dobré kávy, a tak se snažil vymyslet přístroj, který by zbavil kávu při její extrakci její přirozeně nahořklé chuti, a přitom nebyl nikterak složitý na manipulaci. A právě tehdy se zrodil AeroPress, vynález, díky kterému připravíte kvalitní a chutnou kávu a to kdekoliv. 

Proč lidé AeroPress milují?

Lidé si novinku v podobě AeroPressu zamilovali velmi rychle. Káva z něj je lahodná, výrazná a možná vás také překvapí, že neobsahuje tolik kofeinu, jelikož při rychlé extrakci samotné kávy, která trvá jednu až dvě minuty, se do šálku nedostává tolik kofeinu. Pokud tedy během dne vypijete i několik šálků kávy, nemusíte mít při jejím pití takové výčitky. Rituální popíječi kávy toto roztomilé zařízení jistě budou milovat, chuť kávy je totiž velmi podobná té, kterou si připravíte ve french pressu a navíc ji lze připravit kdekoliv, a to nejen doma. Ocenit bychom v tomto případě měli také rychlost přípravy kávy, která je skutečně rekordní. AeroPress představuje asi nejrychlejší způsob přípravy lahodné kávy s menším obsahem kofeinu a několika možnostmi využití. 

Obsluha Aeropressu je jednoduchá
Obsluha Aeropressu je jednoduchá

Jak si připravit kávu z AeroPressu?

Od začátku hovoříme o velmi snadné a také rychlé přípravě kávy, pojďme si tedy jednotlivé kroky, které nás dělí od šálku s lahodnou kávou, projít pěkně jeden po druhém. 

  • Vyberte si kávu, která vám chutná a snažte se o to, aby byla středně umletá.
  • Do spodního válce AeroPressu připojte filtr. Ten může být buď papírový anebo kovový. Papírový filtr pořádně propláchněte – zbavíte jej tak pachuti po papíru.
  • Na daný filtr nasypte odměrkou kávu. Doporučuje se 10 až 12 g kávy. K přístroji získáte také odměrku, tudíž nebude složité kávu správně naměřit. 
  • AeroPress nasaďte na šálek. Podle typu šálku zvolte menší či větší prostřední díl AeroPressu. 
  • Vše zalijte horkou vodou, která by ovšem neměla být vroucí. Vodu se snažte nalévat velmi pomalu a později jí také míchátkem dobře promíchejte. 
  • První nádobu, kterou máte na šálku, zadělejte pístem, avšak ještě nestlačujte. Káva by si totiž měla cca 20 vteřin odpočinout, aby byla ještě o poznání lepší. 
  • Kávu míchátkem znovu promíchejte.
  • Poté nasaďte píst a tlačte horní válec směrem dolů. Vše provádějte velmi jemně a netlačte přitom nadoraz. Mohli byste vytlačit zbytky sedliny z kávy, což jistě nechcete. 
  • Káva by se měla vytlačovat cca 30 vteřin. 
  • Užijte si lahodnou chuť vaší oblíbené kávy.

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*