Jak si připravit kávu v Chemexu?

Chemex

Chemex byl dřív docela nedostatkové zboží a bylo těžké jej sehnat. Narazit na něj v kavárně pak bylo už úplné sci-fi. Doba se ale mění a tuto skleněnou „zkumavku“ už můžete občas potkat i v lepších kavárnách, kde si potrpí na kvalitní kávu. Zároveň je chemex stylovým doplňkem každého baristy.

Jak Chemex vypadá a jak funguje?

Chemex na první pohled může připomínat jakousi baňku a nebo velké přesýpací hodiny. Zároveň je ale minimalistický a jeho design je prostě líbivý. Ve skutečnosti je to ale rafinovaný překapávač na kávu. Nádoba Chemexu je vyrobena z borosilikátového skla, které je odolnější, než obyčejné sklo a něco vydrží. Uprostřed je pak Chemex rozdělen dřevěným spojen, který slouží také jako jakýsi úchyt a často bývá také opatřen provázkem – někdy koženým, který je upevněn buď uzlem a nebo je provléknutý korálem. Do horní úzké části se vkládá filtrační papír na kávu přes nějž protéká filtrovaná káva do spodní části Chemexu. Jakmile je káva přefiltrována, tak se filtr odstraní a z Chemexu se stane designová konvička, ze které lze rozlévat kávu do šálků – moderní překapávač kávy, který oplývá luxusním designem.

Proč si Chemex pořídit?

Chemex je v zahraničí extrémně oblíbený a mezi kávomilci byste nepotkali snad nikodo, kdo toto zařízení nevlastní. Proč je tak oblíbený? Kouzlo tkví nejen v jeho perfektním designu ale především v jeho jednoduchosti. Princip fungování Chemexu je vpodstatě podobný ostatním zařízením na výrobu kávy – horká voda protéká skrze namletou kávu. V čem je ale Chemex jiný, možná i lepší a proč je chuť kávy z Chemexu tak úžasná? Tím zázračným dílkem ve skládance je speciální filtr, který se v Chemexu používá. Většina kávovarů je totiž opatřena kokovým sítkem, které sice kávu přefiltruje ale spolu s přefiltrovanou kávou se přes sítko dostanou do šálku zbytky lógru. Ten pak narušuje výslednou chuť kávy. I když použijete French press a necháte si namlít kávu na na hrubo, tak v šálku najdete přeci jen nějaké stopy lógru. Na výrobu filtru pro Chemex se používá speciální buničina. Filtry Chemexu jsou skládané a jsou o 20 – 30 % silnější než ostatní papírové filtry. Díky tomu, že jsou tak silné a jejich tvar je kuželovitý, nabízí dokonalou extrakci kávy a spolehlivé zachycení i těch nejmenších usazenin, které způsobují hořkost kávy.  Současně však v kávě nezanechávají pachuť po papíru. Další alternativou může být AeroPress a nebo dripper.

Chemex je zkrátka krásný "kávovar"
Chemex je zkrátka krásný „kávovar“

Návod na přípravu kávy v Chemexu

Příprava kávy v Chemexu je velmi jednoduchá a šálek výborné kávy si tak může dopřát opravdu každý.

  1. Filtrační papír propláchněte vodou a vlože do horní části Chemexu.
  2. Na filtr nasypte namletou kávu. Ideálně středně hrubě namletou a podle toho, jak silnou kávu a jaký typ kávy máte rádi zvolte množství. Udává se, že na 1 litr by mělo být 50 – 70 g kávy přičemž já volím robustu.
  3. Nachystejte si vodu, která je téměř vařící – měla by mít mezi 85 – 90 °C.
  4. Nejprve na filtr nalejte menší množství vody a chvíli počkejte, až začne káva prokapávat do spodní části Chemexu.
  5. Posléze opatrně nalijte na kávu zbytek horké vody a nechce ji prokapat – filtrace by měla trvat do 5 minut.
  6. Jakmile je káva přefiltrovaná, tak odeberte filtr a kávu můžete servírovat.
Příprava kávy v Chemexu
Příprava kávy v Chemexu

Jak se starat o Chemex?

Překapávač na kávu Chemex stačí omýt vodou. Jen pozor, dřevěná část by se neměla namočit a proto je vhodné ji před mytím oddělat. Osobně na mytí Chemexu nepoužívám žádný čistící prostředek a nádobu vyplachuji jen vodou a pak ji opatrně vytírám hadříkem.

French press

Čtěte také

Jak na French Press?

Historie zařízení Chemex

Chemex je vlastně poměrně mladý objev. Úplně poprvé Chemex představil světu Peter Schlumbohm roku 1941 v New Yorku. Vynález se prakticky okamžitě stal naprostým trhákem a upoutal na sebe dokonce pozornost galerií a muezí designu právě díky povedenému designu. Chemex byl levný a káva z něj byla výborná. To byly ideální předpoklady pro to, aby se dostal i mezi „obyčejné lidi“.

Chemex dodnes fascinuje současné designéry a umělce svým tvarem, který je jednoduchý a zároveň neuvěřitelně promyšlený. Jako ikona své doby se stal Chemex součástí sbírky i tak významné instituce, jakou je Muzeum moderního umění v New Yorku.

Chemex na sebe poutal pozornost tak moc, že jej můžeme spatřit v několika známých filmech. Zmínit můžeme například film Rosemary má děťátko a scénku v kuchyni.

Nádherný designový Chemex skladem a navíc dnes 12.10.2021 za akční cenu.

Štítky: , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*