Cold brew aneb jak na studenou kávu?

Káva připravená metodou cold brew

Pod pojmem „káva“ si asi každý představí šálek horkého nápoje, který si po malých doušcích postupně vychutnáváme a přitom si čteme knihu a nebo povídáme s kamarády v kavárně. Ale věděli jste, že kávu lze připravit i za studena? Tato metoda se jmenuje „cold brew“ a spočívá v pozvolném macerování kávy ve studené vodě. Macerace pak probíhá i několik hodin. Jak taková káva chutná a jak si ji připravit i doma?

Jaká je káva Cold brew?

Proč má někdo potřebu pít kávu macerovanou za studena? V čem je taková káva jiná oproti klasickému šálku kávy zalité horkou vodou? Káva macerovaná za studena má nižŠálek kávy připravený bez horké vody macerací bude mít nižší kyselost (aciditu) a je ve výsledku tedy sladší. Zároveň je její chuť poněkud výraznější a podle typu kávy pak můžeme při pití cítit i tóny ovoce. Pokud jste zvyklí například na překapávanou kávu z Chemexu, tak chuť kávy Cold brew coffee vás překvapí svou výrazností. Káva cold brew je ideální pití na horké letní dny. Pořádná dávka kofeinu vás pěkně nakopne a zároveň zchladí díky studené vodě, kterou můžete doplnit ještě o kostky ledu.

French press

Čtěte také

Jak na French Press?

Jak na přípravu kávy Cold brew?

Káva připravená metodou Cold brew chutná skvěle a její příprava je velmi jednoduchá. Nejvhodnější pro přípravu této kávy je klasický french press. Kromě něj pak potřebujete ještě samotnou kávu. Ideální je středně-hrubě namletá káva.

 1. Zhruba 90-100 g kávy namleté na středně-hrubo (nejlépe světle až středně pražené) nasypte do konvičky na french press.
 2. Zalijte 1 l vody – nejvhodnější je filtrovaná voda pokojové teploty.
 3. Konvičku můžete ještě lehce protřepat – ale opatrně.
 4. Nyní konvičku umístěte na chladné místo – ideální je lednice s teplotou okolo 4-6°C
 5. Druhý den můžete kávu ve french pressu přefiltrovat a podávat

Osobně nechávám kávu v lednici macerovat i 24 hodin. Příprava kávy metodou Cold brew není nijak složitá ale složité je najít ideální čas macerace a vhodný typ kávy.

Kávu připravenou metodou Cold brew můžete podávat tak, jak je a nebo ji můžete naředit vodou. Záleží na vašich chuťových pohárcích a na vaší potřebě dávky kofeinu. Káva připravená metodou Cold brew údajně vydrží v lednici i 14 dní. Přiznám se, že jsem to nikdy nezkoušel, protože mně káva nevydrží déle jak do oběda.

Příprava kávy metodou Cold brew pomocí filtru

Tato metoda je vhodná pro ty, kdo nevlastní french press. Potřebujete zavařovací sklenici s víkem, filtrační papír a nebo plátýnko.

 1. Na plátýnko/filtrační papír nasypeme kávu a z plátýnka/papíru uděláme balíček.
 2. Do sklenice nalijeme opět 1 l filtrované vody.
 3. Do vody ponoříme balíček s kávou.
 4. Sklenici zavřeme a lehce protřeme – není to nutné, můžeme použít i sklenici bez víka.
 5. Sklenici dáme do lednice s teplotou okolo 4-6°C a necháme ji tam přes noc.
 6. Druhý den je láva Cold brew hotová.
French press

Čtěte také

Jak na French Press?

Podobně se připravuje také ledová varianta nápoje z kávových slupek s názvem cascara, kterou mám osobně moc rád. Cascaru jsem poptvé ochutnal v Peru a okamžitě jsem si tento nápoj zamiloval. Doporučuji ji vyzkoušet!

Kávu Cold brew můžete vždy dochutit cukrem dle libosti. Někdo dokonce přidává sladké kondenzované mléko a má tak vlastně obdobu vietnamské studené kávy.

Hodnocení

Štítky: ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*