Recenze kávy Burundi Kibingo od Chroast

Recenze kávy Burundi Kibingo od Chroast

Miluju kávu z českých pražíren! Pořád tvrdím, že Česko patří mezi země s nejlepšími pražírnami kávy na světě. Naše káva je prostě dokonalá. A věřte mi, že jsem těch káv už ochutnal hodně a projel jsem už i hodně zemí, kde se káva přímo pěstovala. Výběrová káva Burundi Kibingo byla upražena v královehradecké pražírně nesoucí zvláštní název „Chroast“. Už jen ten název musí našince zaujmout. Je prostě zajímavý a spojení s chroustem je kouzelné. Takže jsem neodolal a tuto kávu jsem si objednal.

Káva Burundi Kibingo by měla být charakteristická tóny ostružin, medu a limetek. Med s ostružinami? Tomu zkrátka nejde odolat. Tuhle kávu jsem prostě musel vyzkoušet! Níže najdete tedy mou recenzi této zajímavé kávy z české pražírny.

Promývací stanice Kibingo, kterou provozuje společnost Greenco, se nachází v provincii Kayanza v severním Burundi a leží v nadmořské výšce 1893 metrů. Kibingo zpracovává kávu pro 3515 registrovaných farmářů z 18 kopců v okolí. Komunikaci mezi farmáři a promývací stanicí zaštiťuje vedoucí, který vždy zastupuje 30 farmářů. Promývací stanice disponuje 10 fermentačními a 2 maceračními tanky a 165 sušicími policemi. Kibingo zvládne zpracovat 750 tun kávových třešní denně. To už je docela slušný náklad kávy, že? Zbytky kávových třešní se po zpracování zkompostují a slouží farmářům jako organické hnojivo, kterým mohou hnojit nejen své kávové plantáže.

  • Promývací stanice: Kibingo
  • Nadmořská výška: 1700-1900 m.n.m.
  • Oblast: Kayanza
  • Odrůda: Red Bourbon
  • Zpracování: Promytá
  • Cupping score: 89

Káva Burundi Kibingo od české pražírny Chroast mě opravdu hodně překvapila a myslím to v tom pozitivním světle. Měla být charakteristická tóny ostružin, medu a limetek. A tak se i stalo. Ta chuť je hodně ovocná a přitom i lehce sladká po medu. Tělo je krásně plné a káva vás jakoby příjemně osvěží – i když je horká, tak je to samozřejmě paradox a spíš jen přirovnání. Chutná mi a to moc. Dochuť je středně dlouhá a asi bych ji uvítal delší ale to je drobnost.

Kávu jsem připravoval na dripperu V60 a zkoušel jsem také AeroPress, který teď často používám na cold brew. Nutno dodat, že káva je přímo doporučována na různé alternativní metody přípravy. Milovníci klasického espressa ji samozřejmě mohou vyzkoušet také.

Hodnocení

Štítky: , , , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*