Začínáte s kávou? Chcete se o kávě dozvědět víc a posunout se v kávomilectví zase o kus dál? V tom případě je tento článek určený právě vám. Povíme si zde o samých základech kávomilectví. Dozvíte se o typech kávy, o druzích kávy, o zemích původu a také o tom, jaké odrůdy existují.
Ristretto, espresso, doppio nebo lungo?
Nejčastější způsoby přípravy kávy bez mléka na espresso kávovarech? Ristretto, espresso, doppio nebo lungo. Jak se ale v těcjhto jednotlivých kávách vyznat? Zde najdete přehled, který vám v orientaci pomůže.
Espresso – nápoj ze 7-10g kávy extrahovaný při teplotě kolem 90 stupňů pod tlakem 9 barů během cca 25 sekund. Objem nápoje je přibližně 30ml. Nápoj je podáván v silnostěnném nahřátém šálku se zaobleným dnem. Šálek má objem cca 60ml.
Ristretto – koncentrovanější kávový nápoj. Základní rozdíl oproti espressu je v objemu nápoje. Zatímco espresso obsahuje cca 30ml vody, ristretto jen cca 20ml. Dosáhneme toho jednoduše tak, že kávu umeleme na jemnější a přes páku nám přeteče během 25 sekund méně vody. Často se můžeme setkat s “jednodušším” způsobem přípravy ristretta – bez přestavování mlýnku. Extrakce se jednoduše ukončí dříve, po natečení 20ml vody. Nápoj je podáván v silnostěnné nahřáté šálku se zaobleným dnem. Objem šálku je také cca 60ml.
Doppio – jednodušší “dvojité” espresso. Dvojitá dávka kávy, dvojitý objem extraktu a dvojitá dávka kofeinu. Při přípravě do jednoho šálku natečou vpodsatě dvě espressa.
Lungo – espresso připravené do většího šálku 120ml – 150ml podávané s konvičkou horké vody. Voda se dolije do espressa podle chuti.
Piccolo – nesprávný název pro espresso nebo Ristreto! Piccolo neexistuje.
Presso, kávový nápoj připravený do velké šálku dlouhou extrakcí hrubě namleté kávy vyznačující se světlou pěnou bez chuti, nebo “spálený” smradlavý nápoj dřevité chuti bez krémy extrahovaný delší dobu. Spolu s kávou a větším množstvím kofeinu se do šálku během dlouhé extrakce dostanou i škodlivé látky způsobující zažívací potíže.
Arabica vs. Robusta
Arabika patří mezi ty lepší a kvalitnější kávy s přibližně 75% světové produkce, přičemž jen 20% z vypěstovaného množství jsou velmi kvalitní zrna – tzv. premium kvality. Největším světovým vývozcem kávy je Brazílie. Hned za Brazílií je pak Vietnam, kde se ještě donedávna pěstovala převážně Robusta.
Většina světové úrody vykazuje různé vady zrna a spadá do nižších tříd. Nejedná se však o žádnou vadu a jde o standardní kávu, kterou běžně zakoupíte ve většině pražíren. Arabika roste ve vyšších nadmořských výškách mezi 600-2000 metry nad mořem. Je náročnější na pěstování, první úrodu může mít až po 6-ti letech a poskytuje ji po dobu 25-35 let podle odrůdy, typu půdy klimatických podmínek daného místa.
Kávovník Arabika dorůstá do výšky 3-5 metrů a pěstuje se v teplotním rozmezí 15-24C. Arabika obsahuje mnohem menší procento kofeinu než Robusta. Chuťově se vyznačuje svou kyselostí, to se však odvíjí od množství faktorů, jakými jsou například odrůda Arabiky, způsob zpracování, pražení ale i způsob přípravy. Každá pražírna produkuje výrobek s označením 100% Arabica. Pražená káva 100% Arabika patří mezi nejoblíbenější typy znrkové kávy po celém světě.
Samostatnou skupinou mezi 100% Arabikou jsou plantážní nebo odrůdové kávy. Jde o kávová zrna z konkrétní země a plantáže s jasným původem. Označují se také jako gurmánské kávy.
Robusta se řadí mezi levnější a “méně kvalitní kávy”. Méně kvalitní dávám do uvozovek, neboť to tak úplně není pravda. Například ve Vietnamu se můžeme setka s Robustou, která chutí často předčí Arabiku. A také tzv. cibetková káva bývá často právě Robusta. Daří se jí v již nižších nadmořských výškách, a to v rozmezí 200-600 metrů nad mořem, díky čemuž zraje mnohem rychleji než Arabika. Vzrůstem může dosáhnout až 13 metrů a pro ideální pěstování vyžaduje teplejší a stabilnější podmínky s teplotou 24-29C. Na rozdíl od Arabiky, Robusta je mnohem méně náročná na pěstování, výborně odolává různým chorobám a první úrodu má již po 2-3 letech. Chuťově je Robusta nezaměnitelná svou výraznou hořkostí, většinou lze u Robusty cítit velmi silné, zemité tělo.
Arabiku a Robustu snadno rozeznáte i podle jejich tvaru. Zrnko Arabika je ploché a natažené povětšinou se zakřivenou rýhou uprostřed zrna. Zrnko Robusty je menší vypuklejšieho a zaoblenějšího tvaru s rovnou rýhou.
V kavárnách se káva nejčastěji připravuje ze směsi Arabiky a Robusty v různém poměru. Spolu tvoří vyváženější a komplexnější chuť.
Jak správně skladovat kávu?
Uskladňování kávy, ať už se jedná o jakýkoliv druh, by se nemělo rozhodně podceňovat. Správné skladování zrnkové ale i mleté kávy vám totiž zaručí její delší životnost a výbornou chuť i po delší době.
Kávu doporučujeme uchovávat v tmavých a hlavně dobře uzavřených nádobách určených ke skladování potravin, ideálně s jednocestným ventilem. Nádoby na skladováná kávy umísťujeme v suchém a větraném prostředí, nejlépe v kuchyňské skříňce nebo spíži. Chladničku nedoporučujeme. Kupovat, hlavně to platí pro mletou kávu, by se mělo jen takové množství, které spotřebujeme v krátké době, jinak vyprchá aroma a vůně a káva už nebude mít tak příjemnou chuť. Ideálním řešením jsou vakuové dózy na skladování kávy.
Top 10 největších producentů kávy na světě
- Brazílie – více než 150 let je na nejvyšší příčce mezi producenty kávy Brazílie. S podílem více než 30% neohroženě kraluje velmocím kávy. Tato jihoamerická země vyprodukuje ročně více než 50 milionů kávových pytlů.
- Vietnam – i když káva z této země nepatří mezi nejkvalitnější, s produkcí skoro 19 milionů pytlů jí patří druhá příčka v žebříčku.
- Kolumbie – naopak káva z této země patří ve světovém měřítku mezi nejkvalitnější. S produkcí kolem 10 milionů pytlů je na třetí příčce.
- Indonésie – Arabica z Indonésie patří mezi nejlepší kávy na světě. Pěstují ji drobní pěstitelé. S produkcí okolo 9 milionů pytlů patří na čtvrté místo na světě.
- Indie – plantáže na jihu země produkují ročně kolem 5 milionů pytlů kávy. Většinu tvoří méně kvalitní Robusta.
- Etiopie – tato země se považuje za rodiště kávy. Ve vysokých nadmořských výškách se pěstuje kvalitní káva. Drobní zemědělci produkují ročně více než 4 miliony pytlů kávy, což tuto zemi řadí na 6. místo na světě a 1. v Africe.
- Honduras – ideální klima a prostředí řadí tuto zemi na 7. místo na světě. Ročně vyprodukuje okolo 4 milionů pytlů kávy.
- Peru – kvalitní káva pěstovaná na kopcích And je známá na celém světě. Země ročně produkuje do 4 milionů pytlů.
- Guatemala – do 4 milionů pytlů kvalitní kávy vyprodukuje i tato země. Káva z Guatemaly patří mezi kvalitní a kávomilci velmi žádanou.
- Mexiko – trh v USA je zásobován hlavně kávou z této země. S produkcí 3,7 milionu pytlů ročně uzavírá první desítku největších kávových producentů na světě.
Elektrický mlýnek DeLonghi KG89 skladem a navíc dnes 2.11.2024 za akční cenu.
Fair trade káva
11. května jsme si připomněli Světový den fair trade. Fair trade je forma spravedlivého obchodu, kde spotřebitel v Evropě a producent v Asii, Africe, Latinské Americe či Karibiku vystupují jako partneři.
Při sběru a pěstování kávy se často můžeme setkat s moderním otroctvím a zneužíváním dětské práce, hlavně na plantážích v Kolumbii, Guatemale či na Pobřeží slonoviny. Často dochází i k zneužívání drobných farmářů, kde velké společnosti a sítě platí velmi nízké výkupní ceny za kávu. Většina farmářů dostává méně než 1% z ceny, kterou za kávu platíme v kavárně.
Vvýrobky označené logem Fair trade kupujete se zárukou, že při jejich pěstování a sklizni nebyla používána dětská práce, dělníci dostávají spravedlivou mzdu a cena za zboží garantuje minimálně příjem na přežití.